Legendy kriminalistiky - Série 2 (2019) (séria)

Interpol (S02E10)

(epizóda)
Česko, 2019, 29 min

Mirek Vaňura (moderátor)

Poslední epizoda přinese případ vraždy slavného ruského choreografa Dmitrije Bryantseva, který řešil tým vyšetřovatelů královéhradecké policie. V červnu roku 2007 objevil hledač pokladů v Budčevsi na Jičínsku lidskou lebku. Při pečlivém odstraňování zeminy výjezdovou skupinou se postupně vyzvedávaly jednotlivé kosti a další fragmenty. Ani soudní lékař na místě nebyl schopen hned specifikovat, na co člověk zemřel a zda jde o ženu nebo muže. V hrobě se našly tři střely a znalci pak potvrdili, že smrt způsobila střelná zbraň a kriminalisté mají před s sebou případ vraždy. Kvůli pohlaví oběti byly kosterní pozůstatky předány na zkoumání znalcům Kriminalistického ústavu, kteří potvrdili, že jde o muže. Po několika měsících přinesl zásadní důkaz právě Kriminalistický ústav, který ztotožnil vzorek DNA oběti se vzorkem, který byl v databázi Interpolu uložený asi tři roky. Baletní choreograf zmizel během své pětidenní návštěvy České republiky už v roce 2004. Tehdy se případem zabýval i útvar pro odhalování organizovaného zločinu a jedním z podezřelých v případu zmizení Bryantseva byl Dmitrij Nikitin, který se v Česku měl starat o jeho finance a jejich společný byznys. Přestože tehdy proběhlo vyšetřování v součinnosti s ruskými úřady a mezinárodní organizací kriminální policie Interpol, zmizení se nepodařilo objasnit a případ byl v roce 2006 odložen. Vyšetřovatelům Denise Lopourové a Michalovi Hynkovi se podařilo vraha usvědčit. (Česká televize)

SOLOM.

V posledním dílu druhé série se podíváme trochu blíže na vraždu ruského baletního umělce a choreografa Dmitrije Bryantseva, kterého zabil jeho krajan, jenž mu zpronevěřil peníze. Ze začátku mi přišlo trochu úsměvné, že experti nedokázali poznat z ostatků, zda jde o muže či ženu, ale pro jejich „omluvu“ lze kromě rozkladu těla přibrat i fakt, že pachatelé politi tělo jakousi kyselinou, aby ztížili identifikaci. Nicméně vraha se nakonec podařilo dopadnout a ten může být rád, že neskončil v rukou ruské justice či mafie…Což ho možná po propuštění čeká, ale to nás nemusí zajímat… ()

kiddo

"Zavražděný dělal do baletu, takže dává smysl, že měl poměrně žensky vyvinutou pánev." Vlastně nevím, proč mě to po předchozím "překvapilo nás to, ale bezdomovci jsou taky lidi" vůbec udivuje. ()

MM_Ramone

Česká verejno-právna televízia vyprodukovala projekt "Legendy kriminalistiky". Je to séria zhruba polhodinových dokumentárnych filmov, ktoré podávajú svedectvo o tých najšokujúcejších a najbrutálnejších zločinoch, čo sa odohrali v Českej republike. Záverečná, posledná, v poradí desiata epizóda z druhej série nesie názov "Interpol". Je to rekonštrukcia prípadu, ktorý sa odohral v roku 2004, ale k jeho objasneniu a usvedčeniu páchateľa došlo až v roku 2007. Jednalo sa o vraždu slávneho ruského baletného choreografa Dimitrija Bryantseva. Počas jeho krátkodobého pobytu v Prahe ho zavraždil jeho obchodný partner Dimitrij Nikitin. Konal tak v snahe vyhnúť sa vráteniu značnej sumy peňazí, ktoré poškodenému spreneveril. **** ()