Legendy kriminalistiky - Série 2 (2019) (séria)

Novoroční vražda (S02E03)

(epizóda)
Česko, 2019, 30 min

Mirek Vaňura (moderátor)

Silvestrovské oslavy mají punc nespoutaného veselí a třeštění, konzumace alkoholu však činí tuto noc z policejního hlediska dosti kritickou. Tento případ se odehrál z 31. prosince 1990 na 1. ledna 1991 ve Frýdku-Místku. Šlo o velmi brutální vraždu mladé ženy, rozvedené mámy dvou dětí. Tato vražda byla navíc mimořádným případem. Vrah, který byl sexuálním deviantem, použil smrtící mechanismus, při kterém svou oběť smrtelně zranil hned třemi způsoby. Ten poslední se podařilo díky ostravskému kriminalistovi Luboši Valeriánovi odhalit jen díky šťastné náhodě. Rozsudek nad pachatelem Antonínem M., který byl obviněn z trestného činu vraždy spáchané zvlášť surovým způsobem s přihlédnutím soudce i k jeho předchozímu odsouzení za sexuálně motivované napadení čtyř žen, zněl 15 let vězení, ústavní sexuologická léčba a doporučená kastrace. Bohužel i nešťastná smrt této mladé ženy patří k mnoha případům, které od devadesátých let přispěly k vybudování funkčního systému péče o nebezpečné sadisty. (Česká televize)

MM_Ramone

Česká verejno-právna televízia vyprodukovala projekt "Legendy kriminalistiky". Je to séria zhruba polhodinových dokumentárnych filmov, ktoré podávajú svedectvo o tých najšokujúcejších a najbrutálnejších zločinoch, čo sa odohrali v Českej republike. V poradí tretia epizóda z druhej série nesie názov "Novoročná vražda". Je to rekonštrukcia prípadu, ktorý sa odohral počas silvestrovskej noci vo Frýdku-Místku. Na prelome rokov 1990 a 1991 prišla o život mladá rozvedená žena, matka dvoch detí. Na novoročnom večierku neďaleko svojho bydliska natrafila na nebezpečného sexuálneho devianta. Počas toho ako ju išiel odprevadiť domov ju brutálne napadol a následne zavraždil. Za tento sadistický zločin bol odsúdený na pätnásť rokov odňatia slobody. *** ()

marhoul

Naprosto příšerná vražda, která v roce 1991 otřásla nejen FM, ale celým Ostravskem. Člověk, který se na vyšetření případu podílel v rámci své profese, nás shodou okolností v těch letech učil, čili my  (ještě děti v dospívajících tělech) v lavicích a Maestro měl na stole toto. Zpětným pohledem je to hodně divný pocit. Epizoda obsahuje záběry z rekonstrukce, které jsem ani po několika dnech nevydýchala, hodnotím plným počtem, protože je dobře, že se o tom mluví, ovšem nedokážu si představit, do jakého stavu se při případném sledování dostanou již dospělé děti nebohé ženy nebo lidé, kteří tu paní znali. Se mnou to zametlo hodně. ()

SOLOM.

Bohužel i v tomto případě sehrály podstatnou roli shoda náhod, být ve špatný čas na špatném místě, alkohol a setkání se sadistickým deviantem. Kdyby již tak podnapilá žena zamířila po stopování rovnou domů a ještě nezašla „na chvíli“ na zábavu kousek od baráku, mohla dnes žít. Jenže se seznámila s Antonínem, který ji zmlátil, škrtil a strčil petardu do pochvy – aniž by ji znásilnil…A právě ta petarda jej usvědčila – jen nevím, jestli v tomto případě kastrace mohla následně pomoci, aby to už nikdy neudělal… ()

Cesty timem

Tak tohle už jsem, přes velmi dobré zpracování a můj zájem o tento cyklus, shlédnul s ... nevím ani jak to napsat, ale ano asi jak tady paní kolegyně dole v recenzi napsala - "člověk to nemůže prostě vydýchat" ()