Legendy kriminalistiky - Série 2 (2019) (séria)

Heparinový vrah (S02E01)

(epizóda)
Česko, 2019, 30 min

Mirek Vaňura (moderátor)

V úvodní epizodě druhé řady cyklu Legendy kriminalistiky připomeneme a blíže představíme mimořádný případ české kriminalistiky. A to nejen kvůli počtu obětí, ale především kvůli chladnokrevnosti a zákeřnosti pachatele, který se svých pacientů zbavoval proto, že ho obtěžovali. Jeho jméno je Petr Zelenka a jako zdravotník v havlíčkobrodské nemocnici na anesteziologicko-resuscitačním oddělení podával pacientům od května do září roku 2006 lék na ředění krve heparin, kvůli kterému někteří následně vykrváceli a zemřeli. Za sedm vražd a deset pokusů o vraždu byl Petr Zelenka odsouzen k trestu doživotí. (Česká televize)

MM_Ramone

Česká verejno-právna televízia vyprodukovala projekt "Legendy kriminalistiky". Je to séria zhruba polhodinových dokumentárnych filmov, ktoré podávajú svedectvo o tých najšokujúcejších a najbrutálnejších zločinoch, čo sa odohrali v Českej republike. Úvodná, v poradí prvá epizóda z druhej série nesie názov "Heparinový vrah". Je to rekonštrukcia prípadu, ktorý sa odohral v roku 2006. Mladý, nenápadný zdravotník Petr Zelenka v priebehu mesiacov máj až september 2006 zabil sedem pacientov, ktorí sa ocitli na jednotke intenzívnej staroslivosti v havlíčkobrodskej nemocnici. Počas svojej služby im svojvoľne a neoprávnene podával vysoké dávky lieku heparin. Bol si vedomí toho, že to s vysokou pravdepodobnosťou zapríčiní ich smrť. Pod ťarchou dôkazov sa k týmto vraždám priznal. Bol odsúdený na doživotný trest odňatia slobody. **** ()

Marze

Velmi mediálně známé. Škoda že Zelenka myslím nikdy neřekl svou motivaci. Lecos dokument naznačuje. Vynikajici psycholog Jeronym Klimes na jedne sve prednasce rikal, ze seriovi vrazi, kdyz vrazdi cloveka maji extremne prijemny adrenalinovy zazitek. Proto si to opakujou. Jako priklad uvadi prave tohoto heparinoveho vraha se strikackou. Je to silnejsi nez orgasmus, nekdy s nim spojeny. Moc to neovladaji, dodava Klimes. ()

marhoul

Klobouk dolů před panem primářem. Člověk znalý cvrkotu na reskách, způsobu práce zaměstnanců, kteří pro účinkování na specializovaném, náročném pracovišti musí mít krom špičkového vzdělání, praktických schopností i vysoké osobnostní dispozice, nemusí to být člověk, který je sluníčko na všechny kolem, nikoli, ale morálka a etika vůči pacientovi je alfou omegou této profese, prostě člověk znalý fungování těchto pracovišť, ví, že je takřka nemožné přesně vytipovat, kdo to dělá a jestli to někdo vůbec dělá. Tragické, že se našel zamindrákovaný pošahanec, kterému stačilo minimum prostoru, aby neurvale vraždil bezbranné pacienty, kteří proti takovému neměli žádnou šanci. A je děsivé, co napíšu. Kdyby to nebyl debil a k činu by přistoupil jednou- dvakrát za rok, nikdy by nemusel být odhalen. Jak jsem tak sledovala polemiky o jeho motivu, nelítala bych příliš vysoko, docela bych věřila dojmu svému: "Já jdu domů, ale ať se - jakýkoli vulgarismus - proběhnou." Šel domů a mnul si ruce, že mají kolegové na jednotce peklo, tak "málo" mu stačilo k erekci. Tento chcípák by mi na to fakt seděl. ()

SOLOM.

A pak se běžte léčit do nemocnice, nebo se třeste strachy o své blízké, když tam dělá podobný dobytek a vražedný psychopat jako je teplý Zelenka. Tohle je přesně ten typ magora, který dostal sice doživotí, ale správně měl skončit s kulkou v hlavě nebo oběšený. ON prý vraždit nechtěl, jen chtěl dokázat, že je lepší než doktoři a ještě si k tomu vybíral nemohoucí lidi, nejčastěji po operaci. ()

zahadum

Jednoznačne a nekompromisne tu mala prebehnúť eliminácia keďže tento " človek " ohrozil životy na mieste kde človek vkladá svoju poslednú nádej...človek po nehode ktorú sotva prežil bol zavraždený touto beštiou....aj zvieratá v prírode likvidujú všetko choré vo svojej blízkosti a takisto burina v záhrade sa vyhadzuje preč od zdravých rastlín....neviem prečo by sa nemal zlikvidovať netvor ? čo na to vravia tzv "humanistické " Havlistické prasce ??? ()