Oktavianus

Snad u žádného ztraceného filmu mě tolik nemrzelo, že je zničený a už ho nikdy neuvidím nejen já, ale kdokoli jiný. Existuje jen pár dochovaných fotografií, podle kterých je zcela jasné, že Lon Chaney vystřihl další naprosto bezchybné kreatury, tentokrát dokonce dvě: trochu pošahaného chirurga, doktora Lamba, s knírkem, bradkou a cvikrem na nose úchylného už od pohledu, a jeho znetvořeného asistenta, oběť prvního nepovedeného pokusu, opičího člověka se srostlým obočím a animálním výrazem. Chaney byl prostě mistr. Právě tyto skutečnosti (geniální namaskování) promítám ve zdejším hodnocení - film samotný, žel, nikdo zhodnotit nemůže. Film se pokusili v 80. letech rekonstruovat na základě fotografií Philip Riley spolu se známým sci-fi a hororovým fanouškem Forrestem J. Ackermanem (podobně jako jiný Chaneyho zničený film London After Midnight, ale ta rekonstrukce byla zřejmě povedenější). ()

• Film je považován za ztracený. Originální negativ byl zničen v roce 1931 v MGM. Udává se, že poslední kopie shořely v trezoru číslo 7 v roce 1967, kde byl uložen i jiný němý film Lona Chaneye Příšerné stíny (1928). (Mr.Ocek)
  • Film vycházel z románu "The Octave of Claudius" od Barryho Paina. (Mr.Ocek)
  • Kritika oceňovala výkon Chaneye za jeho dvojroli šíleného doktora a jeho sluhy, což mu umožnil i jeho talent pro make up. (Mr.Ocek)