Adaptace klíčového románu Heinricha Bölla o německé poválečné společnosti. (oficiálny text distribútora)

Pohrobek

Zřejmě druhé největší dílo nobelového spisovatele Heinricha Bölla a jeho velmi povedené zpracování z rukou Vojtěcha Jasného. Was sind Sie denn? ...ein Clown, ein Komiker! Aneb působivá indvidualizovaná výpověď člověka, jenž se nedokázal smířit se zdánlivě nesmyslnými předsudky, pravidly a tabu západoněmecké poválečné společnosti, která na svoji nacismu se velmi snadno přizbůsobivší minulost zapomněla v rámci hospodářského zázraku, a nejrůznějšími zinstitucializovanými společenskými modely. Je až neuvěřitelné, jak rychle a jak přesně se Jasný dokázal adaptovat na svým způsobem specifické západoněmecké problémy a jak nálehavou výpověď o nich přinesl. Velmi poetické - krásný vztah jako vždy vynikající Hanny Schygully a Helmuta Griema, velmi subjektivistické, ale o to krásnější. ()

Willy Kufalt

Nemůžu říct, že bych s hlavní postavou Hanse vyloženě soucitil nebo že by mi byl něčím sympatický, ale jisté pochopení se mi k němu nakonec i najít podařilo. Zprvu na mě působil Hans jako velká nula na jevišti i v životě, který by se možná rád stal někým jiným (zajímavě působí hotelová scéna s kostýmem tuláka Charlie Chaplina), ale zůstává tím neúspěšným klaunem předvádějícím legrační kousky i v nevhodných chvílích ve svém okolí. Ani ne tak četné retrospektivy dotvářející obraz Hansova dětství za války, jako teprve scény opětovného setkání s milovanou manželkou u mě otevřely cestu k poznání Hansovy jiné tváře jako člověka, kterému přeci jen zůstalo kdesi hluboko uvnitř kousek citu. Jeho chování vůči ostatním působí arogantně, ale postupně se v plném světle odhalí i motivace pramenící z enormního zhnusení z okolité společnosti uvězněné v konformismu a nesmyslně ucítvaných dogmatech společenských i náboženských. **** Tuším, že velký podíl na výsledku bude mít předloha (a scénář, na kterém se podílel i samotný autor Heinrich Böll), ale po dlouhé době a více zklamáních mě Vojtěch Jasný konečně zas nějakým filmem oslovil, přestože jsem místy s ním (snad asi nejvíc pro ten chladnější vztah k hlavné postavě) opět trochu bojoval. Klaunovy názory jsou filmem, který stojí především na skvělém scénáři a hereckých výkonech, a ve kterém se Jasný překvapivě krotil se svými nejspíš oblíbenými voice-overy. Závěrečné scény s našim ústředním klaunem na hřbitově a na schodech mi připadaly v rámci zakončení i výtvarní stránky přímo geniální. [80%] ()

garmon

Černobílé pasáže jsou jak od Kachyni. Celý film je nevzrušený a -ivý. Za řeč stojí snad zobrazení začátku vztahu Hanse a Marie - Jasný byl celoživotně trochu mimo realitu a nevinnost tím pádem uměl dobře zprostředkovat. Schygullu mám ale radši v plastičtějších rolích. Jinak se to bohužel moc nedá, je to placaté jako většina Jasného díla. Chybí tomu schopná narace, je to scéna od scény, děsně to zestárlo. Kdysi jsem četl román, ten byl silný. Vtipná souvislost do kvízu: co mají společného Jasný a Chantal Akerman? (Helmuta Griema) ()