Dobrý poštár

• Česko Dobrý pošťák (viac)

Malá bulharská vesnička poblíž hranic s Tureckem čelí cizím vetřelcům už od dob Osmanské říše. Její voliči sestávající z osmatřiceti postarších Bulharů teď stojí před těžkým rozhodnutím. Velká brána, jak se vesnici kvůli její poloze už po staletí přezdívá, se ocitla uprostřed evropské krize. Každou noc se přes ní plíží žadatelé o azyl, kteří zde překračují hranici. Zapomenutá vesnice se stala nejvýznamnějšími tajnými vrátky do Evropy. Místní pošťák má sen. Rozhodne se kandidovat na starostu a vdechnout skomírající vísce život vítáním uprchlíků. Jeho volební protivníci však před nimi chtějí buď zavřít oči, nebo uzavřít hranici – a znovu zde zavést komunismus. Ivan si s pokračující kampaní začne uvědomovat, že ačkoli dobré úmysly nestačí, i na tom nejmenším skutku záleží. (HBO Europe)

Renfield

Jako film je Dobrý pošťák pěkně natočen, má jedinečnou atmosféru bulharského venkova, krásnou kameru a hudbu. Problém je právě v tom, že je to inscenovaný film, rozhodně ne dokument, alespoň já z něj ten pocit neměl. Postavám jsem to co říkali a činili nevěřil, ať už byly na kterékoliv straně. Nejvíce do očí bijící je to právě u trojice "starostů". Velká škoda, skutečnost by byla zajímavější, ať už by byla jakákoliv. 50% ()

RickyFitts

Do očí bijící inscenace zápletky filmu škodí. Jinak je to ale výborný námět a výborná atmosféra a smutně přesná výpověď o stavu současné Evropy. ()

Marze

Mikrosvět jedné vymírající vesnice. Místo vypravování ukazování jak ekonomická situace nutí lidi k pohybu. Alegorie na situaci stárnoucí a vymírající Evropy, která mladé běžence potřebuje na práci ale zároveň má strach z jiné kultury. ()

xxmartinxx

Místy to působí až moc inscenovaně, vlastně už je to tak na hraně (i v důsledku extrémně návodné hudby), že to působí spíš jako hraný film. Ale dobrý. Hlavně díky tomu, že dokáže přenést určitou "tíseň" existence ve vesnici, kde ne několik málo lidé nuceno žít pospolu, aniž by bylo úniku dál než dvacet kroků. Coby alegorie pak jasné a funkční. ()

Harry_

Vypadá to jako inscenovaný film, ale je to dokument. Smutný pohled do zapadlé pohraniční obce, odkud odešli všichni mladí a život zbylých obyvatel naruší jen jednou za čtyři roky volby. Jde o osobní typ dokumentu, vhled do úzké komunity na hranici Evropy. Nečekejte tedy analytický, ale silně subjektivní a lidský snímek. ()