Výpravné historické drama Bílá princezna, natočené podle románu Philippy Gregoryové, vypráví příběh o moci, rodině, lásce a zradě, ve kterém můžeme sledovat jedno z nejbouřlivějších období britské historie unikátním pohledem žen. Manželství mezi Alžbětou z Yorku (Jodie Comer) a králem Jindřichem VII. (Jacob Collins-Levy) oficiálně znamenalo ukončení válek růží, ale reálná bitva o trůn ještě zdaleka neskončila. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Una111 k tomuto seriálu (4)

Bílá princezna (2017)

Nejsem historik a navíc tohle období britské historie je tak, ale tak děsně zapeklité, že historické skutečnosti nechávám raději stranou. Přesto jsem si trochu oprášila svoje chabé znalosti, jednotlivé postavy a jejich charaktery, ale skutečně se necítím oprávněná posuzovat, jak moc autoři seriálu ujeli. A že ujížděli se dá snadno předpokládat, to ale ať posoudí jiní. Já se na Bílou princeznu budu dívat jako na pohádku. Zatím jsem byla docela spokojená, ale nevím... bude-li se to, co se mi nelíbilo opakovat i v dalších dílech, hodnocení zcela určitě snížím. - - - Po shlédnutí 4. dílu: Tak už se nám to pěkně vyjasňuje! Autoři si udělali z historie trhací kalendář a používají jen to, co se jim hodí, ve chvíli, kdy se jim to hodí. A jak se jim to hodí! - - - Je opravdu dost nešťastné otevřít si ke sledování seriálu dějiny nebo alespoň wikipedii. Je ovšem pravdou a budiž i tichou omluvou, že seriál není zde na csfd prezentován jako "historický", ale jen jako "drama". Stejně se však divák neubrání, aby si na pozadí seriálu neutvořil jakous takous (ne zcela pravdivou) představu o zobrazovaných historických událostech. Jenže ublíží nám tolik zkreslení anglické historie v 15. století? Věnujme se raději zkreslování historie současné a tuzemské! (Psáno 20. dubna 2021, 3.den od zahájení účelově vyvolané a účelově načasované - zatím "pouze" - diplomatické války s Ruskem!) - - -  Po shlédnutí celého seriálu: O bod níže! Velké zklamání!!! ()

V loži s nepřítelem (2017) (E01)

Asi nebudu jediná, kdo stojí po shlédnutí 1. dílu před dilematem, jak film hodnotit, jak na něj nahlížet. Chtěla jsem se dívat na věrné historické zpracování pohnuté doby anglických dějin? Nebo jsem se chtěla bavit při sledování pěkné podívané, krásných kostýmů, prudkých vášní, krvavých střetů i naivní magie? Tohle když rozhodnu, rozhodla jsem i o dalším... A já se už rozhodla. Díl se mi líbil, sledovala jsem ho jako pohádku a s touto pohádkou jsem strávila příjemnou hodinu jednoho březnového sobotního dopoledne. P.S. Nejsem historik, ale 1. část britského seriálu mne podnítila k doplnění znalostí o válce růží a o nástupu Tudorovců na trůn. Což je také jedno pozitivum, které pro seriál hovoří. ()

Zrádci (2017) (E05)

Příběh se v 5. dílu stává stále větší fantasmagorií a nezbývalo mi tedy nic jiného, než se trochu vypravit ke kořenům. A ejhle, pěkně se to vyjasnilo: Philippa Gregory, autorka románu "Bílá růže - Alžběta z Yorku", podle nějž byl seriál natočen, sama o svém díle říká, že je to fiktivní příběh o jedné záhadě.- - - Musím říct, že se mi něco takového z duše protiví! Příčí se mi zneužívat skutečné historické postavy, použít je jako figurky na šachovnici a sestavit si svůj nesmyslný příběh, který láká čtenáře, resp. diváky právě díky zvučným jménům skutečných historických postav, s nimiž ale nemají takřka nic společného! To je takový další laciný módní trend dnešní doby - historie jako - promiňte mi to přirovnání! - ke všemu svolná děvka! ()

Dva králové (2017) (E07)

Je to čím dál tím horší, díl od dílu klesá úroveň. Díl 7. už jsou  pouhé fantasmagorie, bláboly a nesmysly! A ještě jedna "maličkost": Seriál je natočen tak, jak se to teď nosí: ve zcela feministickém duchu, kdy ženy jsou něco víc než muži, což je neustále zdůrazňováno! Je mi z toho nanic! ()