Výpravné historické drama Bílá princezna, natočené podle románu Philippy Gregoryové, vypráví příběh o moci, rodině, lásce a zradě, ve kterém můžeme sledovat jedno z nejbouřlivějších období britské historie unikátním pohledem žen. Manželství mezi Alžbětou z Yorku (Jodie Comer) a králem Jindřichem VII. (Jacob Collins-Levy) oficiálně znamenalo ukončení válek růží, ale reálná bitva o trůn ještě zdaleka neskončila. (HBO Europe)

Terezinka198

Jako celek velké zklamání. Když tu historii trochu znáte a ten smradlavý feminismus nebo černoch v podobě týpka z kláštera, co se tam potom už ani nemihne... mno, nebudu tu polemizovat nad přehnanou korektností dnešní doby, ale takhle to určitě nebylo :) nebudu rozebírat historické nesrovnalosti, herečka hlavní hrdinky mi stejně byla nesympatická od počátku, její sestra nebo sestřenice úplně na facku, tu mohli popravit, stejně jenom pořád brečela a byla otravná. Dva důvody, proč seriál vidět? Královna matka a Teddy. Ač mě to samotnou překvapuje. Teddy mi postupem času přirostl k srdci, ale spíš až v dospělosti a v průběhu jeho šílenství. A královna matka? Ta si mě získala hned. Rázná to žena. Jen škoda, že takhle sprznili dějiny..... mohl to být zajímavý seriál. Věčná škoda. ()

anatheman

Silné 4*. Z určitého úhlu pohledu lepší než Bílá královna. Ale to patrně tím, že jsem byl překvapen, jak tvůrci uchopili dobu počátku vlády Jindřicha VII., což je přeci jen méně lákavé téma, než jakým byla předcházející válka růží. Seriál si velice rád hraje s historickými nejasnostmi, což je přirozeně nejvíce patrné na osudech yorkských princů. Je tak ukazována jedna z možností, co se s nimi mohlo stát. Vše vychází z dnešního moderního předpokladu, že Richard III. byl nevinen, a je zde relativně realisticky zobrazeno, jak mohlo dojít k pošpinění odkazu tohoto posledního yorkského panovníka na anglickém trůně. I když mám subjektivní tip, kdo mohl za vraždou princů (ve skutečnosti) stát, zároveň zastávám názor, že jejich "odstranění" představovalo patrně nejlepší řešení pro ukončení konfliktu mezi Yorky a Lancastery. Mám také relativní pochopení pro všechny potenciální podezřelé. Ovšem je jisté, že by o morálním aspektu tohoto činu mohla proběhnout dlouhá diskuze. Nicméně se všemi těmito otázkami si chytře pohrává seriál, k němuž bych se chtěl vrátit. Je zřejmé, že díky nastavenému kurzu dochází k záměrné "úpravě" historie. To se ale dá jistě pochopit. Bílá princezna se nesnaží být nějakým stoprocentně autentickým dokumentem, což nám vždy připomene závěr jednotlivých epizod. Kostýmy a prostředí vypadají někdy pohádkově, ale není to nic závažného. Předností díla jsou nepochybně postavy, kterých se mistrně ujali jejich herečtí představitelé. Mnohé z nich se účinně mění a přizpůsobují se svému prostředí. Což je nejvíce patrné na Alžbětě z Yorku, která se postupem času přibližuje své tchyni Markétě Beaufortové. Obě totiž spojuje bezmezná láska k svým dětem, což mnohdy přerůstá do extrémních aktů. Oceňuji, že Alžbětu ztvárnila Jodie Comer, neboť místy připomíná svoji seriálovou "matku" Rebeccu Fergusson z předcházející Bílé královny. Markéta "dark Catelyn" Beaufortová je také výborná a Michelle Fairley tato role nesmírně sedla. Jindřich VII. byl vykreslen poměrně netradičně. Možná místy ve velice světlých barvách. Ale já to beru - proč ne. Jenom se mi zdálo, že byl občas poměrně pasivním. Alespoň tedy ve srovnání s Alžbětou. Tato skutečnost vede k mému přiznání, že jsou zde skutečně očividné jisté feministické tendence. :) Nevím, zda je to adekvátní pojmenování tohoto stavu, ale seriál je zkrátka velice orientován na ženské postavy, jejichž volání po suverénnosti je místy vyloženě explicitní. :-) Zvláště na závěr 15. století. V této tezi ovšem není nic šovinistického - je to prostý fakt. ;-) Bílou princeznu mohu doporučit. V žánrové konkurenci se rozhodně neztratí. ()

Katie88

Do pátého dílu jsem byla tak nadšená, že jsem si objednala i knihu. Bohužel pak následovalo velké zklamání – ze seriálu i z knihy. Rozdíly mezi knihou a seriálem jsou docela malé, ale přesto markantní. Zatímco kniha si hraje na to být co nejvíc historicky věrná (moje negativní recenze je na Goodreads :-)), minisérie se ubírá trochu feministickým směrem. Šestý díl mě zbavil veškerých nadějí, že by Jindřich VII. byl „docela“ dobrým králem. Když si člověk něco málo přečte o názorech historiků na prvního Tudorovce, nikdo zrovna žádné ohlasné chvály nepěje, takže něco na tom bude. Na druhou stranu, aby jako v jednu chvíli převzala otěže jeho žena, je hodně přitažený za vlasy. Krom toho z děje celé minisérie mám hodně nemastně-neslaný pocit. Myslím, že by tvůrci udělali líp, kdyby se oprostili od inspirace knihou a zaměřili se více na vztah Alžběty a Jindřicha. Série je tak hrozně doskákaná, v jednu chvíli díl končí, jak se manželé začínají sbližovat a na začátku dalšího dílu už kolem běhají tři děti. Až po X letech manželství následuje žhavá sexuální scéna, kdy je potvrzeno, že si ti dva rozumí víc, než lecjaká královská manželství, aby to vzápětí bylo vyvráceno nějakými hloupými intriky krále „Jak nejlíp zdecimovat nepřítele“. Onen zmíněný šestý díl mi zasadil hřeb do rakve této série, že jsem neměla ani náladu to dokončit. Je to škoda. Dvě hvězdy pouze za produkci.  ()

Felisr

O trochu slabší, ale i tak důstojný nástupce White Queen. Výběr herců mi typově sedl, snad jen postava Elizabeth Woodville byla oproti první sérii až příliš nesympatická mrcha. Na výpravě si dali tvůrci též velmi záležet, kostýmy, lokace, tak to má být. ()

Vera2613

Skvelý seriál, ktorý odsýpal veľmi svižne až do vygradovaného finále. Herecky bolo všetko tak ako má byť, všetci boli mimoriadne dobrí. Najviac ale zaujali Michelle Fairley a Jodie Comer, ktoré tu predviedli svoj herecký koncert. Za seba dávam celých 5* pretože si to tento seriál aj možno napriek rozporuplným reakciám zaslúži. ()

ostravak30

V podstatě bych se opakoval, protože seriál do jisté míry kopíruje kvalitu předchozího díla Bílá královna. Bílá princezna jde dál ve šlépějích již načatého. Mě jen vadila výměna herců neboť kdo nesleduje seriály za sebou, bude se hůř orientovat. I v tomto seriálu více převládá politikaření, nekonečně dlouhé monology a dialogy o politice, kralování atd. Přece jen ale oproti dějově předcházejícímu seriálu najdeme o poznání více akce. Konečně, řeklo by se. Jako předvoj před Tudorovci to není špatné, člověk alespoň pochopí historické souvislosti. Pro nepolíbené historií nebo ty, které historie až tolik nezajímá, pak může být seriál zajímavý i z hlediska toho, kterak se původně zaseknutá žena postupně mění před očima a už se nechce manželovi a jeho rodu mstít, ale jde vlastně proti svým. Jo, holt rodina vše mění. A také kterak syn prozře a svou intrikánskou matku konečně zavrhne. ()

nula87

Shlédnuto hned po Bílé královně, takže srovnání se samozřejmě nabízí. A princezna o malý stupínek níže, jednak kvůli nedotaženosti některých linií, pár ne úplně věrohodným twistům a hlavně kvůli lehkému ohýbání skutečné historie za účelem větší napínavosti. Ale pořád velmi slušný historický seriál. 70% ()

Janie.

Přijde mi to trošku jako vyplýtvaný potenciál. Seriálu by mnohem více prospělo, kdyby se soustředil více na Lizze a Henryho a linku s "pretenderem" upozadil a věnoval jí tak maximálně jednu epizodu (stejně jako zbytečně roztahovanému konfliktu mezi Elizabeth a Margaret). Mnohem více by mě zajímalo sledovat příběh královského páru podrobněji a až do konce. Časový skok v jedné z epizod také ději vůbec neprospěl, neměli jsme vůbec šanci sledovat dynamiku a vývoj vztahu těchto dvou a jeho přerod ze stádia nepřátelé do stádia nerozlučná a pevná dvojice. Takto to celé působí nereálně a nijak se mě to nedotklo. Škoda, na Bílou královnu to nemá ani zdaleka. I obsazení je (až na postavu Henryho) horší a za celou dobu jsem si na některé nové herce nedokázala zvyknout (výrazné je to zejména u představitelek Margaret a Elizabeth Woodville). Celkově bohužel šedý průměr. ()

VLADEK

Odkazuji na mé komentáře k některým epizodám, kde jsem se neudržel. Jinak pokud jde o celkový pohled, tak si dovoluji ušetřit práci a odkazuji na komentář uživatelky "Janie.", který je velmi výstižný. Pokud jde o obsazení, tak po počátečních rozpacích si myslím, že Jodie Comer se Alžběty zhostila celkem dobře a Michelle Fairley v úloze matky krále byla stále lepší a lepší, pokud pominu scénář. ()

hn253

Skvěle zpracované, ale udělat z Alžběty z Yorku hybatelku událostí z důvodu dramatičnosti seriálu je opravdu příliš silná káva. Nesrovnalosti jsou nejen v čase, ale i v osobách. Velká škoda, ale důvody tvůrců seriálu moc nechápu. Jistě by bylo dramatu až dost i při zachování historických faktů. Ovšem výběr představitelů Alžběty i Jindřicha je bezchybný, pouze králova matka by měla být mladší,porodila ho ve svých třinácti letech.I tak stojí za shlédnutí. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. Nelíbilo se mi, že děj byl značně odlišný od reálných historických událostí. ()

hrabě_olaf

Velmi korektne natoceno, zeny maji v historii hlas a moc, otevrene pouzivanou, az 1 brada pada. Nelze porovnavat s historii, fabulace, kouzla, cary, zabavne? Ano, historicky presne? Ne. Fantasy? Ano Viz komentar UNA111 ()

BranuliQ

Solídna historická jednohubka, ktorá je v danom žánri celkom fungujúca, no ako samostatný seriál by zrejme neobstála. No slušné herecké výkony, skvelé kostýmy a celkom uveriteľné scenérie (keď samozrejme nepočítam tie otrasné s použitím CGI) robia z The White Princess lepší priemer. 65% ()

Akinaz

Naprosto skvěle zpracovaný seriál z Tudorovské dynastie. Skvělé obsazení, kamera i režie. Z obsazení musím vyzdvihnout jak představitelku Alžběty z Yorku tak představitele Jindřicha VII. Změna jejího pohledu na celou situaci s nabytým manželstvím a uvědoměním si vlastní moci, byla skvěle ztvárněná. Jen matka Alžběty, se kterou jsem ve White Queen sympatizovala, se proměnila v pěknou potvoru neberoucí ohled ani na svou dceru a intrikami posedlou osobu. ()

Buddyholy odpad!

Tak, taketo hrube ohybanie dejin som posledne zazil pri komunistickych serialoch. Richard III.,v skutocnosti vrah oboch princov (v seriali prezivsi mladsi princ-hrube prekreslenie historie), v seriali dobrak a loverman, ha ha. Yorkovci uzasni a Tudorovci odporni a arogantni. Jednofarebne tendencne vykreslovanie. Kto pozna historiu tak sa musi zvracat. ()