Tresčí jazýčky

(festivalový názov)
  • Nórsko Tungeskjærerne (viac)

Jazyk tresky je v Norsku delikatesou a jeho odřezání je tradičně vyhrazeno dětem. V tomto okouzlujícím a rozmarném příběhu sní devítiletá Ylva o tom, že půjde v rodinných šlépějích a vydělá si peníze brigádou v rybolovné oblasti na severu Norska. Odjede z velkoměsta Osla a dorazí do rybářské vesničky, kde potkává desetiletého Tobiase, který se již vypracoval na kvalifikovaného a ambiciózního odřezávače. Ten ji vezme pod svá křídla a ukáže jí svůj um. V pláštích a s ostrým nožem v ruce se toto radostné duo ponoří do práce. V průběhu času se mezi oběma dětmi, po kolena ponořenými do rybích hlav, zrodí krásné přátelství. (Zlín Film Festival)

KLady

Geniální. To snad nešlo natočit líp, a jestli je to opravdu jen dokument (tedy takový, který je ovlivňovaný natáčením co nejméně), pak klobouk dolů, a k tomu by mě ještě zajímalo, jak je možné mít takové štěstí na výběr hlavních postav – dvě normální děcka se tady pohybují v krutém prostředí rybích jatek. Netuším nic o realitě takovýchto "brigád" v Norsku, ale jestli to vypadá opravdu takto... Prostě to stojí za podívání, pro mimoně ze střední Evropy to sem tam děsí, občas nadchne, ale většinou hladí po duši. Člověk si říká, že takový (na jedné straně drsný) způsob výchovy má i něco do sebe, když potom na druhé straně přináší až neočekávanou samostatnost, soudnost a povědomí o hodnotě peněz dětem, kterým nebylo ani deset... Pořád nevím, jestli bych to udělala svým dětem, ale trochu si přeju aby to někdo někdy udělal mně. V každém případě mě moc potěšil film z prostředí, které se na obrazovky dostává téměř výhradně s negativním (ekologie, aktivisté za práva zvířat) podtextem. A tento dokument nebyl natočený ani z té druhé strany, naopak nic mi nepodsouval a celkově vyzněl velmi příjemně. ()