Annette

• Francúzsko Annette (viac)

Stand-up komik Henry (Adam Driver) sa zamiluje do Ann (Marion Cotillard), svetoznámej opernej speváčky. Ich život sa obráti naruby, keď sa im narodí tajomné dievčatko Annette s výnimočným darom. Dlho očakávaný muzikál vizionárskeho režiséra Leosa Caraxa s hudbou kapely Sparks začne tohtoročný ročník festivalu v Cannes. Divákov vezme na nevšednú cestu plnú lásky, vášne a slávy. (ASFK)

Alecjay

Annette není pro slabé povahy. Muzikálové drama je, jak zjistíte, široký pojem a určitě se nejedná o veselé skřítky, což si ostatně domyslí každý, kdo trochu zná Caraxe, Sparks, nebo Drivera. Herecký výkon Adama Drivera je jako vždy dechberoucí, až se člověk krapet obává o jeho duševní zdraví, když si vzpomene na další neméně dobré herce a jejich tragické konce. S Baby Annette jsem se zezačátku moc nechytal, důvod jejího děsivého vzezření mi došel bohužel až příliš pozdě a upřímně jsem nerozumněl záchvatům smíchu některých spoludiváků při jejích prvních krůčcích. Škoda, že v ději nedostal víc prostoru dirigent Simon Helberg, ale je pravda, že vedle vyšinutého Drivera, věčně umírající" Cotillard, Baby Annette a 140minutové stopáže už si toho "víc" člověk snad ani nepřeje. 3 hvězdy nechávám, asi jsem slabá povaha. ()

Khare

Film, u kterého dvě hodiny čekáte, o čem bude, abyste zjistili, že není vůbec o ničem. Repetitivní, ošklivé a extrémně doslovné texty písní (hrdinové se milují a stále dokola zpívají o tom, jak se milují, Henry se vrací z neúspěšného vystoupení a zpívá o tom, že jeho hvězda zapadá, atd.), banální příběh bez jakéhokoliv zvratu, hlubší psychologie postav nebo poselství (krom toho, že zabíjet lidi se nemá... Ale no tak!) a překvapivě ploché herectví všech krom dvou vynikajících scén, které už tu někdo zmínil (Henryho poslední vystoupení a dirigentská scéna). Děsné zklamání, a pokud jsem v kině náhodou chytila covid, budu naštvaná, že to bylo zrovna kvůli tomuhle filmu. ()

Adaaamecek

Buď si vás tento film omotá kolem prstu od začátku, nebo ho budete od začátku nenávidět. Asi je jasné, co udělal se mnou. Hned od začátku je patrné, že tady je něco jinak, sakra jinak. První minuta je totiž pouze výzva k zákazu smíchu, pláči a jiným emocím. Zkrátka dalších 150 minut máte právo pouze dýchat a všechny emoce si představovat pouze ve vaší hlavě. Hned poté začíná muzikálové May we begin a já vím, že tohle bude definitivně v TOP 3 tohoto roku. A konec? Celkový příběh? Ta myšlenka? Tohle je sakra 10/10 a já nemůžu být více nadšený. 10 z fucking 10! ()

bonovox

Jedným slovom Wow...Muzikálový mix romantiky, drámy či  thrilleru až hororu oblečený do perfektnej hudobnej zložky od Sparks. Adam a Marion hrajú a spievajú ako o život a k tomu perfektne vypointovaná postava malej Annete, záver je skutočne úderný. Na poli muzikálu naj zážitok za posledné roky a celkovo naj prekvapenie uplynulého roka. 90%. (k 100% chýba veľmi málo, možno trochu zostrihať z dlhšej stopáže) ()

malymedvidek

Nic pro masového diváka. Divočina, která rozehrává obrazy a hraje si s nekonvencnimi filmarskymi postupy. Velmi dobré až skvělé herecké výkony. Pojetí postavy Annette ve vás možná v úvodu vyvolá smích ale brzy ji přijmete za regulérní postavu. Film opravdu není pro každého, ale pokud se necháte zaskočit, užijete si zas jednou po všech nerflixech kus poctivé filmařiny. ()

katakomb

Nic ve smyslu Broadwayových muzikálů plných šlágrů, co aspirují na hity - to hudební pojetí jsem musel objektivně vzato ocenit, ač uznávám a chápu, že to není pro každého. Téma nijak výjimečné nebo neotřelé, ale hlavní herci hráli suverénně a přesně v rytmu zádumčivé muzikálově-experimentální hudby. Mě to ale s přibývající minutáží spíš uspávalo a mírně nudilo; patetický konec tomu všemu dal pak korunu.. ()

petra8619

Úžasný film plný skvělých hereckých výkonů. Nádherná hudba. Jenom konec mohl být jiný. Ale to už je dle osobního vkusu diváka. ()

vaclav.g.kar

Další z filmů na který jsem dlouhou dobu čekal. To čekání se sakra vyplatilo. Adam Driver je prostě úžasný herec a dokazuje mi to stále víc a víc. Annette ale nestojí jen na něm, Marion je taky jako vždy úžasná a Simon se snaží vyjít ze stínu Howarda Wolovitze. Nutno říct že ten film opravdu není pro každého, minimálně prostřední část která je silně umělecká. Mě ale stejně nejvíc dostala poslední desetiminutovka s Driverem a samotnou Annette. Pro člověka který má slabost pro muzikál jako já povinnost. Kazdy do si rád si užije i trochu toho artu a skvělé hudby od Sparks a dá Annette šanci určitě nebude litovat. Další skvělý film sezóny.. 85% a zaplakal jsem.. klobouček dolů ()

Tranda

Příběh: 9/10; Humor: 7/10; Akce: 7/10; Drama: 9/10; Napětí: 8/10; Hudba: 10/10; Vizuál: 8/10; Atmosféra: 9/10; Zábavnost: 8/10; Herci: 9/10.  8,4/10 ()

HanaSolo

Představte si naivní muzikály Jacquese Demyho, jen místo pastelových barev věčně nasraného týpka z Girls, nebo lépe Kylo Rena z Hvězdných válek, který společně s Howardem z BBT zaprodává dítě (jednoho z nich) hyberbolowému galaktickému impériu. Dceru, která vzešla z opery, americké stand-up komedie, bulvárních plátků a olizovaných genitálií a chodidel zpívající Marion Cotillard. Ano - opravdu, sopranistky Cotillard, která ale zároveň odkazuje jak na střípky Demyho muzikálů, tak na křehké výjevy připomínající francouzskou kinematografii jako Pěna dní Michela Gondryho nebo Štěstí Agnés Vardy.  Malá Anette, obdařená darem, nebo spíš prokletím své slavné "polyamorické" rodiny, je svébytnou kombinací Gepettova Pinnochia, panenky Chucky a Saoirse z Písně moře. Jen ke svému tesknému zpěvu nepotřebuje mámin kožich, ale reflektory pódií. Přesně jako rodiče. Jako rodiče, které sláva svedla dohromady a stejně tak zničila, když se Anettin otec místo svých povinností a kormidlování potápějící se lodi vztahu, nechal pohltit vztekem a rozhodl se raději “chlastat rum” jako kapitán Jack Sparow. Že už jste to někde někdy viděli? Ale kdeže...Období kurev skončilo. Jde se na vraždy!  Ano, zápletka je vskutku triviální a já sice mám poměrně velkou fantazii, navíc nechovám příliš v lásce muzikály, ale jsem velkou obdivovatelkou Caraxových filmů. Místy jsem se však obávala, že se nervově nezhroutil Driver v roli Henryho, ale právě Carax. Zhruba dvě hodiny a deset minut jsem si přidržovala čelist a utírala sliny… a odolávala stému “Cože?”, protože život snímku vdechne až malá Anette… Tenhle Caraxův počin je bizarní mozaika složená z mnoha již viděných banálních filmových klišé, ale přesto je 100% originální…a možná i bolestně sebereflexívní. ()

falky

Já vlastně ani nevím, jak o tomhle filmu mluvit. Ale zkusme to. Annette je nejspíš rock opera. Ačkoliv je to taky divadlo ve filmu. A je to i loutkohra. Když nad tím přemýšlím, je to taky stand-up. Zároveň je to drama i parodie. Je to společenský komentář. Je to hluboké dílo, ale plné banálních písniček. Jsou v něm naprosté herecké koncerty hned několika herců. A pak taky scény, které člověka pobaví svojí pitomostí. Jo a je tu jedna nejlepších sexuálních scén, která se kdy ve filmu objevila. A i ta je úplně absurdní a divná. Tak co, jste z toho moudří? Ne? No já ani půl roku po zhlédnutí nejsem. Normálně píšu svoji "recenzi" třeba druhý, třetí den. Tady mi trvalo víc než půl roku vůbec zpracovat, co jsem to krucinál viděl. A stále nechápu, jak můžu jeden film tak milovat za polovinu scén, a tolik nenávidět za tu druhou. 64 % hodnocení na ČSFD může na jednu stranu ilustrovat tuhle dvojakost, ale zároveň může být zkreslující, protože tím posílá film někam do vod průměrnosti. A Anette je všechno možné, jenom ne průměrná. A to fakt ani na vteřinu. Adam Driver má ve filmu monolog, který se pravděpodobně dostane do skript hereckých škol a konzervatoří. Jeho scéna se Simonem Helbergem jakbysmet. Marion Cotillard tu hraje dvě hodiny bez ustání doslova jako o život. A pak přijde hudební složka. Hudba, která je hluboká, podmanivá... ale přes ní znějí naprosto banální texty. V improvizaci mám cvičení, kterému říkám "Zpívej to, co děláš". A postavy ve filmu, jako kdyby na mém workshopu někdy byly, protože většinu času skutečně zpívají to, co dělají, a to do té míry, až písničky působí jako improvizace. A pak to celé ztvárnění titulní "Anetky"... Kdybych měl film hodnotit čistě jako cosi, co se odehrává 139 minut na plátně, možná bych opravdu musel sáhnout po 64 %. Ale tenhle film do mě vrtá díry ještě půl roku na to, a ne a ne je zaplnit. Tak si říkám - není přesně tohle smysl umění? Nedávat odpovědi, ale klást spoustu otázek? Jestli ano, pak 8/10. Ne, devět! Nebo...? ()

gizi

Asi tak hodinu jsem si zase nadával, na co jsem se nechal nachytat a na jakou blbost koukám, nehledě na to, jak mě vytáčel svým zjevem a vystupováním (to bylo účelové) Adam Driver. Pa se to ale nějak zlomilo a já byl vtažen krásnou okouzlující hudbou do tuctového a přesto podivuhodného příběhu. Zpočátku 40%, později až 80%, celkově za 4*. ()

Khotzilla

Mluvit o muzikálu je naprostá a čirá mystifikace: Tohle je rocková opera klasického střihu, chvíli jsem se u sborů nemohl zbavit neustále vyskakujících vzpomínek na  Lloyd Webberův Jesus Christ Superstar. Filmové pohrávání si se stylizací, střídání bombastičnosti s komorními záběry domu u lesa a bazénu, a vůbec svobodný přístup, ve kterém jako by se střídala divadelní teatrálnost a nudná realita, je dechberoucí. Naopak refrénové opakování banalit je občas až únavné. Jen se nemůžu zbavit toho, že "náročný film, který není pro každého"  a  "drama" na jedné straně, jsou trochu v rozporu s "pompézní show" a "žánrem k oddechu a zábavě" na straně druhé.  Herecké výkony hodné antické tragédie a skvělá hudba Sparks ovšem ční nad tím vším. Jsem moc rád, že jsem tenhle film viděl, ale zatím si nejsem jistý, jestli bych to dal ještě i podruhé. ()

kory9

Strasny. Prazdny/tuctovy dej. Jediny co me zaujalo byla ta ziva Annette na konci, jak zpivala a hrala. A na muzikal bohuzel ani hudba celkove za moc nestala. ()

Tomas.Vlcek

Spíš nebrat. Ne, že by tu nic nebylo. Začalo to tak, že si říkám: "Ježiš, to bude skvělý!" Nebylo. Je to krásný film na pohled, Adam Driver hraje tak jak jsme zvyklí, hudba má také lecos do sebe, ale... Nemá to vůbec žádnou hloubku - příběh a symboly jsou naprosto banální, vše je na "první dobrou". Stejně tak texty jsou doslova dva verše, které se až do omrzení opakují stále dokola. Řeknte: "Není to o příběhu, ale o emocích." Aha, ale ty jsem ve filmu doopravdy nenašel. Necítíl jsem naprosto nic. Hlavní dvojici jakoukoliv chemii či dokonce spalující lásku nevěříte. Trošku problém. Nelituji, že jsem film viděl, nenudil jsem se, ale také bych ho nikomu nedoporučil. Přehnaná chvála, které se filmu z některých míst dostává mi přijde poněkdu mimo. Nebojme se řící, že král je nahý. ()

Cheshire42

Byl to první film, který jsem letos zastihla na festivalu v Cannes a stálo to za tu tří hodinovou frontu. Leos Carax byl vždy brán jako kontroverzní režisér a toto není výjimkou, díky bohu za to, protože to je jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděla, nehledě na to že je to muzikál. Přesně takové by se měly dnes dělat, protože klasické muzikály jsou už vyčerpány. Nejenom že celý film táhnou tři herci, z nichž si rozhodně jak Adam Driver tak Simon Helberg zaslouží minimálně nominaci na Oscara. Ale dějově byl nový, svěží, někdo by řekl "příliš poetický", ale ti tomu zjevně vůbec nerozumí. Celý film do sebe zapadá jako Puzzle a nedovedu si ho představit lepší. ()

tehol

cca prvni 2/3 filmu jsem z toho nebyl uneseny (az na oteviraci sekvenci, ta je taky dokonala), jako ne spatny, ale ani nic prevratneho nebo aspon velmi dobreho, proste prumer. no s nastupem simona helberga (ok i herci z tbbt, umi zahrat topove, to jsem necekal) se neco zmenilo, mozna to bylo tim, ze uz si za tu pomerne dlouhou dobu clovek zvykne na tempo a zpusob vypraveni, mozna uz se dostane pod kuzi postavam, nevim, ale zacne to vse fungovat a davat smysl. a zaver.. ten je tak za 10 hvezd, to nemam moc slov. a titulkova scena taky. akorat me mrzi, ze jsem to nevidel v kine, protoze to muselo byt jeste o 2 lvl vyse. proc nema driver jeste oscara nechapu. toho bo burnham komika zahral uplne dokonale, ale co rozjel pote, je nezapomenutelne. sparks rules. ()

honsko

Jedinečný zážitek. Už od začátku, kdy nás Carax s bratry Maelovými hrajícími v podstatě sami sebe uvádí do filmu a zpěvem promlouvají přímo k nám ve scéně, která je nakonec asi nejpřímějším muzikálovým číslem filmu – v jednom záběru hlavní herecká trojice za zpěvu kráčí po chodníku, zatímco jim členové štábu nonšalantně podávají části kostýmů – je jasné, že můžeme očekávat film, kde čtvrtá zeď bude většinou neexistující. Často jsem byl zajedno s jeho ironickou "anti-muzikálností", ale chvílemi jsem měl pocit, že Carax nedokázal úplně udržet tón pohromadě a utekl mu tam, kde bychom film měli brát vážně jako muzikál, ale sledujeme postavy vylévat své pocity, záměrně ochuzeni o vizuální hrátky, které bychom od tohoto žánru čekali. Právě v tom se nejvíce projeví kolísavé tempo, v čemž vidím hlavní problém filmu. Jeho prostřední pasáží, kde by měl příběh dramaticky vrcholit, jsem se ztěžka prokousával. To ale neznamená, že film není vizuálně podmanivý. Je barevně pestrý se zajímavými přechody, hypnotickými pohyby kamery s krásnými kompozicemi a dlouhými záběry, které nepopiratelně vyžadovali přesnost a dokonalé načasování. Hudba samotná je ta nit, protkaná celým filmem, které se vše ostatní drží a je to jediné, proč pro mě přes všechno to divno nakonec emocionálně fungoval. Je fantastická. Annette opravdu skrývá chvíle filmové magie, která se jen tak nevidí. Je ale škoda, že jsou rozesety mezi chvílemi netrpělivého kontrolování mých hodinek. Je tam krásný, devadesáti minutový zábavný ne-muzikál, pohřbený pod Caraxovými úmysly, které jsou mi po zhlédnutí upřímě neznámé. Nicméně Annette pro mě jako celek vyčnívá a dny po zhlédnutí na ní nemůžu přestat myslet, což je víc, než bych mohl říct o několika, celkově i lepších, filmech letošního roku. ()

stuj

Songy vůbec nechytly. Navíc se v jejich textu častokrát opakuje jedna a tatáž věta pořád dokola, takže zbytečné prodlužování. A příběh? Úplně obyč. A když se místo dítěte ukázala panenka Chuckie, tak došla trpělivost a sjeto na X-násobnou rychlost, abych věděl, co se z toho vyklube. A nevyklubalo se vůbec nic. Zahozené víc než dvě hodiny života. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

17.07.2021

Prestižní filmový festival ve francouzském Cannes se dnes v rámci ambiciózního post-covidového ročníku 2021 uchýlil ke svému poslednímu večeru a rozhodně nebyla nouze o překvapení. O jedno z nich se… (viac)