Domov je tu

(festivalový názov)
Rakúsko / Česko, 2016, 75 min (Alternatívna 73 min)

Mladá žena hľadá svoju cestu životom. V centre filmu odohrávajúceho sa v Innsbrucku je mladá, dezorientovaná Hannah, Rakúšanka s českými koreňmi. Žije dočasne so svojou matkou a malým bratom v olympijskej dedine. Jedného dňa sa vláme do modernej vily finančného poradcu Maxa. Je slobodný a je to pedantský športovec. Hannah opakuje svoje výlety do Maxovho domu znova a znova, kým si Max nevšimne malé zmeny. Zapojí sa do hravej komunikácie s Hannah, ale bez stretnutia s ňou. Komunikácia medzi nimi sa deje iba zmenami v dome. V priebehu hry dôjdu k záveru, že život nie je o hľadaní vzťahu alebo určitého miesta, ale že svoj domov môžete nájsť len sami so sebou. (TV JOJ)

Slarque

Prázdný život mladé Češky žijící s matkou a mladším bratrem v Innsbrucku. Prázdný moderní byt prachatého manažera, který ani nevypadá, že v něm někdo žije. Ale že by z takto rozehrané situace vyplynulo něco zajímavého jsem si vlastně nevšiml. Anna Åström je sympatická, tak co na tom, že ta její jediná česká větička zazněla s cizokrajným přízvukem. ()

angel74

Moc se mi líbí citlivá klavírní hudba Markéty Irglové, která ve filmu zní. Také díky ní má vyprávěný příběh své kouzlo. Jenom to celé včetně názvu nějak neštymuje s tím sterilním a neosobním prostředím, v němž se děj odehrává. Dokonce i z hereckého projevu většiny postav jde chlad... Přestože jsem si v duchu přála trochu jiné rozuzlení, nemůžu říct, že bych byla vyloženě zklamaná. Závěrečná pointa totiž vůbec není špatná. (65%) ()

ostravak30

Hodně zvláštní debut Terezy Kotyk při němž se herci mnoho textu učit nemuseli, jen co je pravda. Hudba ve filmu byla vskutku pozoruhodná, ale vše ostatní působilo chladně. Počínaje domem Maxe, který působil jako typický kravaťák - na pohled prakticky dokonalý dům, ale jinak studený, bez toho, aniž by jej nějak víc využíval nebo na to vůbec měl čas. Pozoruhodná je i Hannah u níž jsem moc nepochopil, proč se do domu vloupává, ačkoli jsem vyrozuměl, že tam dřív bydleli. Stejně chladné jsou i herecké výkony, respektive chování postav navzájem k sobě ačkoli se vlastně důvěrně znají. Škoda, že jsme se o postavách nedozvěděli více a hlavně bych ocenil lepší pointu. ()

Arsenal83

Už som videl veľa bezobsažných tupín, ale toto je fakt niečo. Vo filme sa buď nerozpráva, ale sa nehovorí a hrá celkom dobrá klavírna hudba, alebo sa hovorí, ale po nemecky. Česky sa povedia asi tri vety. Človek by sa až obzeral, či sa neobnovil Protektorát, ale ono sa to aj tak odohráva v Reichu, čiže nakoniec ešte ako tak sa to dá prijať, hoci to, že matka hovorí na dcéru česky a tá nevie ani ďakujem správne vysloviť, je trocha trápne. No a po tých dlhých pasážach o ničom čakáte aspoň na záverečnú pointu, no žiadna nepríde. ()