Svědek obžaloby

(TV film)
  • Veľká Británia The Witness for the Prosecution

Londýn roku 1920. Brutální a krvežíznivá vražda potřísnila přepychové koberce hezkého londýnského domu. Obětí je okouzlující a bohatá Emily Frenchová. Všechny důkazy ukazují na mladého Leonarda Volea, bezohledného prospěcháře, jemuž mladá dědička odkázala své obrovské bohatství, a který jí nemilosrdně vzal život. Tak to alespoň líčí Emilyina oddaná hospodyně Janet McIntyreová před soudem. Leonard však zarputile trvá na tom, že jeho partnerka, tajemná sboristka Romaine, může dokázat jeho nevinu. Zastupováním Leonarda je pověřen jeho advokát John Mayhew a člen královské soudní rady Sir Charles Carter KC. Napínavé dvoudílné drama Svědek obhajoby je adaptací stejnojmenné povídky spisovatelky Agathy Christie. (HBO Europe)

Stanislaus

"Všechno bylo kvůli tobě. - Pak to tedy nemělo cenu." Svědek obžaloby nijak výrazně nevybočuje z kriminálních příběhů "královny detektivek", nicméně i tak jsem se nechal na dvě hodiny unést případem o lásce, vině a odpuštění. Pravda se přelévá v lež a naopak - scénář si hraje s divákem a jeho úsudkem, byť se dala identita pachatele předvídat, má-li člověk něco nakoukáno či načteno. Oceňuji nejednu audiovizuálně podmanivou scénu a obsazení Tobyho Jonese do hlavní role. ()

Inozuka

Slušná ponurá soudní detektivka, kterou neuvěřitelně vyexponuje brutálně nesmlouvavý konec ... Podle povídky Agathy Christie natočená poctivá televizní filmařina, na jejíž atmosféru si musíte chvilku zvykat. Uchvátí vás však niternou sondou do poválečného Londýna utápějícím se ve věčné mlze a kocovině z dosud nejbrutálnějšího válečného konfliktu, který se hluboko zaryl jak do společnosti tak do duše všech zúčastněných. Slušné čtyři hvězdy ... ()

radektejkal

Jarroldova verze si o porovnání s Wilderovou verzí z roku 1957 přímo říká. A myslím si, že nemuselo dopadnout špatně. Nevadí, že sépiová barva atmosféru někdejších dob sotva připomene; nevadí, že se tolik nekonverzovalo (možná i k prospěchu věci), nevadí, že tam Marlene Ditrichová nevystavovala svoje nohy, nevadí, že..... ale vadí ten podivně zaranžovaný a protahovaný závěr, ve kterém (na rozdíl od Wildera) zemřou zrovna ti nepraví lidé. Zkrátka, Wilderům závěr a komentář hlavního obhájce: "... ona ho nezavraždila, ona ho popravila... a teď máme další práci ... obhajobu paní...", je zkrátka lepší, než obligátní odchod zneužitého obhájce do oceánu. ()

filmmovier

Po Černoušcích přišla BBC s další adaptací Agathy Christie. Tentokrát je to Svědek obžaloby, příběh, který jsem měl tu čest číst jak v divadelní verzi, tak i ve formě povídky. Ovšem to bylo už před delší dobou, takže si to přirozeně moc nepamatuji, ale tahle adaptace mi dala chuť k tomu si to osvěžit a to hlavně proto, že narozdíl od Černoušků mi tahle adaptace moc nesedla a já bohužel nedokážu říct proč. Herecké obsazení je tradičně skvělé, na jedničku jsou obsazeny i ty nejmenší role, vynikající Toby Jones tomu s přehledem zručně šéfuje, režie je fajn a atmosféra parádní, scénář nikam nespěchá, dialogy jsou strhující, jen tam je občas docela dost výplní, zejména v první části. A navíc zrovna v tomto případě je verze Billyho Wildera z roku 1957 lepší, to ale přirozeně nijak nesráží tuhle, i ta je skvělá a já jsem rád, že se BBC do těchto adaptací pustila a že jsem díky ní mohl během svátků strávit parádní dvě hodiny u kvalitního dramatu. Napodruhé mi to snad sedne lépe, ale Agatha by měla radost. 80% a těším se na Zkoušku neviny. ()

slunicko2

Agatha Christie jinak a přitom pořád stejně. 1) Spoiler. Jedna ze čtyř variant, které se nabízely od samého začátku, pak nastala. Zásadní odhalení se nekonalo. Ale i tak byl příběh docela napínavý. Očividně jsem předchozí filmové verze neviděl. 2) Pěkný 27letý Billy Howle (obžalovaný Leonard Vole) a můj oblíbený herec, 49letý Toby Jones (advokát John Meyhew) mě u obrazovky udrželi až do konce. ()