El autor

• angličtina The Motive (viac)

Álvaro (Javier Gutiérrez) je muž zo Sevilly. Chudobný a nemotorný, bez fantázie a inšpirácie na písanie, pracuje ako účtovník u notára a je ženatý s Amandou (María León), ktorá sa nečakane preslávila po napísaní svojho prvého románu. Álvaro sníva o tom, že napíše veľký román všetkých čias a prekoná Amandu, a tak ide na nočnú hodinu literatúry a požiada svojho učiteľa Josého o pomoc. (DoubleFucker)

Malarkey

Tak zajímavý nápad a tak nezajímavé zpracování. Postavy jsou protivné, dění je nezáživné. To, že děj občas protne nějaký zajímavý moment z filmu bohužel nedělá zábavný zážitek. Komentář Vančury je přesný. Jelikož režiséra neznám, tak tipuji, že to bude jeden z těch španělských klasiků, kteří si jedou svůj svět, svoje názory, svoje myšlenky a ty převádí do svých osobních filmových výpovědí a la Almodovar. ()

Vančura

Zdá se mi, jako by se Manuel Martín Cuenca stále vracel ke stejnému typu samotářského podivína na šikmé ploše. Álvaro, hlavní postava jeho posledního filmu Autor, totiž vykazuje řadu podobností s protagonisty režisérových starších snímků - zatímco Pablo z Bolševikovy slabiny byl zdánlivě úspěšným bankovním manažerem, který ve skutečnosti svou práci nenáviděl a který zahořel prudkou vášní k 14 leté studentce, což mu obrátilo život vzhůru nohama, a Carlos z Kanibala byl uznávaným zakázkovým krejčím, který po večerech zabíjel náhodně vybrané ženy, aby je následně porcoval na své horské chatě a náruživě pojídal, pak Álvaro je podobně osamělý notářský úředník, který postupně přijde o ženu i o práci, a celou duší se upne na myšlenku, že napíše velký román, aniž by však disponoval patřičným talentem. A tak propadne rozšířené iluzi mnohých začínajících literátů, že stačí zaznamenávat život ve své autenticitě "tak jak se děje" - na mobil proto kupříkladu nahrává reálné dialogy sousedů v domě, a pak to zběsile přepisuje do počítače. Když však - pod vlivem svého učitele tvůrčího psaní, který se ohání Hemingwayovou autoritou - podlehne obavě, že takto zachycený výsek života není dostatečně literárně kvalitní, začne se životy svých sousedů aktivně manipulovat, aby získal "výživnější" materiál pro svou knihu, což se mu nakonec nepřekvapivě vymkne z rukou. Álvaro tak v závěru kráčí v podobných šlépějích, jako jeho zmínění předchůdci ze starších Cuencových filmů. Pokud mohu soudit, na to, že se jedná pouze o televizní film, který nikdy nešel v kinech, to nakonec vůbec není špatné. Námět je dobrý a zpracování též, jen si myslím, že z toho šlo vytěžit ještě mnohem víc - ten nápad se spisovatelem bez talentu, který šmíruje svoje sousedy a dělá jim fakt zlé věci, aby to mohl použít ve své knize, prostě měl podle mě mnohem větší potenciál, jak dostat do filmu víc emocí, a třeba samotné závěrečné rozuzlení mi přišlo nepříliš zdařilé a nepřesvědčivé. A ačkoli se filmu nedá upřít, že je občas docela vtipný (třeba když Álvaro načapá svou manželku souložit s jiným mužem v autě), osobně jsem se u něj bohužel často nudil a musel jsem se dost nutit, abych to vůbec dokoukal. Vadilo mi i obsazení, většina herců mi zde byla dost nesympatická, což platí i o představiteli titulní role. Při sledování jsem si mimochodem vzpomněl na 2 referenční filmy o podobných lůzrech, jimž taky nic nevychází, a sice Smolař a Doba temna, které snesou s Autorem srovnání. ()