Královský dvůr Jindřicha VIII.

(TV film)
  • Česko Jindřich VIII. a jeho dvůr (viac)
Veľká Británia, 2015, 56 min

Jindřich VIII. je jednou z nejznámějších historických postav dějin Anglie. Byl považován za nejslibnějšího a nejosvícenějšího evropského prince, jenže prohýřil britské bohatství a svůj lid hnal do zbytečných válek. Pro jeho vládu bylo typické pronásledování lidí na základě vyznání, které trvalo řadu desetiletí, prolévání krve a popravy, v jejichž pozadí se skrývala osobní pomsta. (TV Spektrum)

Una111

Tak nám to BBC pěkně vyrobila - tak, jak se současné bezcenné dokumentární filmy vyrábějí: Trochu povídání několika rádoby odborníků, k tomu něco zahraje pár herců. Trochu nám ukáží kulisy, v nichž se všechno odehrálo. To mne až tak nepřekvapuje, nemám to sice ráda, ale skousla bych to. Ovšem ty pindy o tom, jak kdysi lidé byli hloupoučcí a věřili - jen si to prosím představte! - v Pána Boha a v posmrtný život, tak to si mohli odpustit! U mne tímto krokem klesli kamsi do druhého suterénu. V závěru jsme se dozvěděli, že ten tyranský paranoidní panovník s přebujelým egem byl vlastně pokrokový a pro Anglii byl velkým přínosem, neboť zavedl demokracii a jen díky tomu vznikly USA ve své stávající podobě. Nu, já jim tu demokracii přeju, díky tomu to nyní v GB vypadá tak, jak to tam vypadá. - - - Pro mne byla nejdůležitější informace, že Jindřich VIII. s pocitem, že zašel příliš daleko, litoval svého rozhodnutí vydat Bibli v angličtině a zemřel s katolickým růžencem v ruce. On, který zničil katolickou Církev v Anglii! (1) ()

Arsenal83

"Nikdy ste nevedeli, či sa dožijete budúceho rána." Henrich VIII. je dnes v niektorých filmoch stvárňovaný až romanticky, ale v skutočnosti nebol lepší napríklad od Stalina, napriek tomu, že sa tváril pobožne. V závere života sa mu už rozkladalo telo zaživa a smrad pri ňom bol tak silný, že ľudia len s námahou nezvracali. A to vážil už cez 120 kg. A hoci zomrel s poslednými slovami: "Dufam, že mi Pán Boh odpustí hriechy, hoci boli väčšie než museli byť", neviem či existuje až také odpustenie. Bol stelesnením pýchy a ako prvý panovník trval na tom, aby ho oslovovali Vaše veličenstvo (a nie len "Sir"). Tento dokument je rýchlym zhrnutím jeho vlády s viacerými pikoškami. ()

sportovec

Zdařilý dokument kombinující dramatická dokreslení známých historických fakt včetně zajímavých exkurzů do málo známých anglických architektur té doby. Anglická reformace byla zvláště komplikovaná a končila vlastně až skvělou revolucí 1688. Dokument tento dramatický vývoj zachycuje s až minuciózní přesností. ()