Pod podivným názvem Chattahoochee se skrývá dech beroucí a otázky kladoucí drama inspirované reálným příběhem o neutěšeném stavu americké psychiatrické péče v polovině minulého století. Hlavní hrdina Emmet Folley je trochu jednodušší, přesto sympatický a v Boha hluboce věřící muž, který se nedávno vrátil domů z pekla korejské války. Jeho začlenění do okolní, v míru žijící společnosti je mnohem těžší, než všichni původně předpokládali. Nakonec, po bizarním a nepovedeném pokusu o sebevraždu, končí veterán v chattahoocheeské psychiatrické léčebně. Místo, do kterého přichází však není žádným rájem a rozhodně v něm nečeká potřebná péče a léčba. Naopak. Je to děsivá vězeňská noční můra, v níž neexistuje právo ani lidská důstojnost. Emmet se zde stává svědkem zvěrstev, proti kterým byla i Korea slabým odvarem. Jeho původní apatie se tváří v tvář lidské krutosti a bezohlednosti postupně mění v hrozivou zlobu. S pomocí věrného přítele se nakonec rozhodne ozvat hlasem, který už nepůjde přeslechnout... V hlavní roli muže, jenž neměl štěstí podává vrcholný výkon Gary Oldman. Ve vedlejší roli jeho kamaráda Walkera přichází Dennis Hopper. (oficiálny text distribútora)

dobytek

Toto vězeňský drama s poněkud komplikovanym názvem vypráví o osudech veterána z korejský války, kterýmu rupne v bedně a dostane se do psychiatrický léčebny. Sice jsem moc nepochopil, proč ten blázinec vypadá jako koncentrák, ale to je detail. Děj nepřinese celkem nic novýho pod Sluncem - dozorci jsou ztělesněnim zla a vězni (nebo chovanci) jsou naopak klaďasové a jeden z nich se rozhodne, že to takhle nenechá... Film mi tak trochu chvílema připomínal Přelet nad kukaččím hnízdem, ale s tim se to opravdu nedá srovnávat. Kdybych si odmyslel docela hvězdný herecký obsazení, myslel bych si, že se jedná o nějakej levnej televizní film. Jinak režisér Mick Jackson ukázal, že má opravdu hodně širokej záběr - katastrofickej film, romantickej film, parodie, vězeňský drama... Zvládne natočit asi cokoliv. Nicméně svýho vrcholu dosáhnul hned na začátku kariéry s filmem Vlákna a už ho asi nikdy nepřekoná. Tohle sice neni špatný, ale zároveň taky žádnej zázrak. 55% ()

radektejkal

Příběh z jedné díry v oblasti, kde se z USA stává Florida, a kam se odkládají věžnové, o kterých se dosud neví, zda to mají v hlavě v pořádku či nikoli. Středověké metody metody zacházení s blázny, ale nejsou hlavním tématem filmu. Tím je suma všech trápení, snah, a pochybení a pochyb, a dlouhých let v separaci od lidsky důstojného života, kterými musel projít člověk, traumatizovaný jednou válečnou událostí. Je to protiválečný film. ()

Martin741

Hodne drsny film ukazujuci stav psychiatrickych liecebni v USA v 80. rokoch. Gary Staromuz sa do roly vlozil velmi dobre, hrakl presvedcivo, nechybaju drsne sceny a perfektne dialogy. Hoci ludi ako Hopper fakt nemusim, hral na urovni, k tomu este vyborna Frances McDormand. Film sa zacina vyborne, potom sa ale trochu uvolni tempo a nastupi miestami nuda. Zaver vsak opat pritvrdi a hodne schematicke je videnie dobri a spravni vazni kontra sadisticki dozorcovia : 70 % ()

GlamourCat

Nebudu moc originální a dám tři hvězdičky. Proč? Protože film byl jakoby z dvou částí, které spolu absolutně nesouvisely! Jedna byla o chudákovi, co se vrátil těžce traumatizovaný z války ,choval se nepříčetně a střílel na sebe a své sousedy. Dobře, může být. Druhá byla o celkem racionálně a odvážně jednajícím mladíkovi v strašlivých podmínkách blázince, též může být, ale dohromady mi to moc nesedí! Co to vlastně tedy bylo za člověka? Chtěl se zabít? Byl traumatizovaný? A nebo to byl hrdina, který byl celou dobu normální a zavřeli ho neprávem? Vylezl a v tu ránu bylo všechno v pohodě a on mohl vesele žít dál svůj život, který je - až na nějakou tu malou sebevražednou střílečku - docela fajn? Dál už se absolutně jeho problém neřešil a jen nám ukazovali podmínky tamějšího "vězení". Nechápu. ()

Gary

Zapomenutý, přesto zajímavý film o veteránu Emmettu Foleym, který se vrátil z války v Koreji a není to s ním úplně v pořádku (střílí všude kolem sebe na ulici a nejraději by byl zabit). Dostane se do vězeňské pakárny, kde brání týrané pacienty i sám sebe. Ven se ho pokouší dostat jeho sestra Earlene (charakterní Pamela Reedová) a ve vězení má asi jediného skutečného přítele Walkera (Hopper- tentokrát velice dobře hrající). Film bohužel občas neví, čím se vlastně zabývat (Foleyho ztrátou rozumu, ztrátou rodiny, nebo týrání vězňů). Naštěstí všechno zachraňuje Gary Oldman v jedné ze svých opravdu dobrých rolí. ()