Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nikdy ju nespusti z očí. Nikdy ju nepodceňuj. Nikdy sa nezamiluj...
Bývalý agent tajnej služby a člen ochranky prezidenta USA Frank Farmer (Kevin Costner), sa v súčasnosti živí ako osobný strážca. Ako profesionál svoje úlohy plní presne a bez problémov. Chce mať prehľad o každom detaile svojej činnosti a nechce protivníkovi poskytnúť žiadnu šancu. Jeho novou klientkou sa stáva slávna speváčka a herečka Rachel Marronová (Whitney Houstonová), ktorej kariéra neustále stúpa. S popularitou však prichádzajú aj nezvyčajné veci – od jedného fanúšika začne dostávať výhražné listy s nebezpečným podtónom. Musí sa teda postarať o svoju bezpečnosť. Najlepším osobným strážcom je Frank – a tak sa stretávajú dvaja špičkoví profesionáli. Rachel spočiatku odmieta so svojím osobným strážcom spolupracovať, ale rad dramatických udalostí  ju donúti brať ohrozenie vážne. Ukáže sa, že vrahom je skutočný profesionál a začína sa nebezpečná hra, ktorá vyvrcholí pri odovzdávaní Oscarov. Vzťah Franka a Rachel sa však medzitým skomplikuje: obaja očakávali, že budú vedúcou osobnosťou tohto vzťahu. Nečakali však, že sa Frank prehreší proti vlastným pravidlám, a že sa do seba vášnivo zamilujú ... (TV Markíza)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (462)

tron 

všetky recenzie užívateľa

„Dáš si niečo?“ – „Džús. Čistý.“ Spoilery. Keď Frank a Rachel vychádzajú z kina, Frak povie, že ten film videl 62 krát. Nuž, Frank, ja Osobného strážcu tiež. A nikdy ma neomrzí. Oscarové finále ma odjakživa nudilo a pár hluchších scén by som vyhodil aj z času pred ním. Ani románik medzi bodyguardom a klientkou ma príliš nenadchol, hoci  pochopiteľne tvorí chrbtovú kostru snímky. Inak ale totálna bomba a absolútne perfektný, vynikajúco (až výborne!) vybrúsený scenár. Síce absolútne netuším, ako by niečo také mohlo fungovať so Steveom McQueenom (ktorému to scenárista pôvodne údajne písal na telo, hoci treba dodať, že tak urobil ešte v 70-tych rokoch, kedy mal Steve približne toľko rokov, čo Costner, keď hral v Osobnom strážcovi), ale s Costnerom je to tip-top. Je to jedna z jeho najlepších rolí a je v nej absolútne sústredený, skvelý a ukážkovo profesionálny. Hovorí sa, že skutoční osobní strážcovia tento film (a Costnerovo podanie) milujú a pokladajú za svoj vzor, hoci, prirodzene, niektoré momenty sú prispôsobené svetu filmu, lebo pre bežného, laického diváka by neboli atraktívne. Whitney Houston je vinou svojho arogantného a vážne veci zľahčujúceho správania miestami na facku (možno dve?), ale i ona je vo svojej úlohe super a presne taká, aká mala byť. Nakoniec jej budete fandiť a dokážete sa vcítiť do jej kože. Tomuto megahitu ale môžu za krásne úlohy ďakovať všetci: sympatický mladý černoch-šofér, jemne blbý, ale o to vernejší pôvodný bodyguard Mike Starr (ktorý mal o dva roky neskôr v hre kultovú scénu „drozd je drozd“ z Blbého a blbšieho, v súvislosti s jeho rolou bodyguarda musím zdôrazniť, že je veľmi ťažké zostať sympatickým, aj keď hráte totálneho vola, ale Mike to dokázal), mentor Bill Cobbs, Rachelina nedocenená a pritom talentovanejšia sestra. Dočerta, perfektný je tu aj ten pes a to decko! Pochvalu si však nezaslúži len šéf kastingu, ktorý mal fakt mimoriadne šťastnú ruku a možno ide o jeden z najvyladenejších kastingov 90. rokov. Zaslúži si ju tiež scenárista. Ten sa s nami hrá, zavádza a inteligentne a šikovne nás namotáva, aby nás nakoniec prekvapil (objednávateľ vraždy), zaskočil (pravá identita vraha) a šokoval (slepá ulička v podobe blonďavého stalkera, ktorý pripomína niečo z o rok staršieho Mlčania jahniat). K tomu jedna z najslávnejších filmových pesničiek, plno kultových hlášok ("Dnes nie je rozdiel medzi politikou a showbyznisom.", "Divím sa, že si ich neodbachol."), legendárnych scén (najradšej mám asi dlhú pasáž zo zasnežených hôr, ale výborná je i jablková potýčka v kuchyni zakončená drastickou hláškou „A už sa o tom nebudeme nikdy viac baviť.“, či dojemný záver show must go on) a nezabudnuteľných dialógov, ktoré odsýpajú a z ktorých by som, byť producentom tohto filmu, bol natoľko nadšený, že scenáristovi vyplatím finančný bonus, hoci ho nemal v zmluve („Koho ste strážili predtým?“ – „Dva roky Cartera a štyri Reagana.“ – „Ale veď Reagana dostali.“ – „Mal som vtedy voľno.“). ()

Faidra 

všetky recenzie užívateľa

Tenhle žánr nemám ráda...anebo mám? Díky Bodyguardovi a pár dalším kouskům jsem ochotná přiznat, že na troše romantiky čas od času není nic tak špatného a že když se člověk přitom dívá na Costnera, naslouchá Houstonové, sleduje vyvedenou a napínavou hru na schovávanou s všeho schopným útočníkem a poslouchá opravdu dobře napsané a jiskřivé dialogy, naladí ho to více než příjemně. ()

Reklama

Djkoma 

všetky recenzie užívateľa

Osobní strážce s osobním kouzlem, které se ani po letech nedá přehlédnout. Režisér zrovna nepředvádí úchvatný výkon, i když jistě půjde o jeho životní film, ale velký trn z paty mu vytrhává dvojice Kevin Costner - Whitney Houston. Mezi nimi je to ukázková chemie, která funguje po celou dobu a filmu dává naprosto všechno a zvedá ho z velkého klišé a obyčejnosti ke hvězdám. A mimo jiné oblíbený film mojí maminky. ()

novoten 

všetky recenzie užívateľa

Romantické dojímání je přesně mým šálkem kávy, ale Bodyguard mi nikdy k srdci nepřirostl. Kevin Costner sice svůj part odehrává s naprostým přehledem, ale Whitney Houston ani přes veleslavnou a dnes už nesmrtelnou píseň jako herečka absolutně nefunguje. Mé nezapomenutelné páry hollywoodské romantiky vypadají úplně jinak. ()

Jara.Cimrman.jr 

všetky recenzie užívateľa

"Jste na mě příliš chytrá, nestačím držet krok." Nemám obvod bicepsů vyšší než IQ, neumím zabíjet nacvičeným pohledem a ani mi žádný sval nepřekáží při vytírání řitního otvoru, takže se logicky nemohu stát strážcem nějaké obzvlášť pitomé celebrity. Takový Frank výše uvedené požadavky sice rovněž nesplňuje, ale omluvou mu budiž to, že bodyguardoval v době, kdy ještě steroidy netvořily základ každé dobré snídaně. Tehdy ještě stačila intuice a rychlá reakce k obraně proti zabijákovi, který ani neuměl zaútočit zároveň z pěti světových stran. Nebudu zastírat, že jsem si Frankovo ochraňování užil, i nějaké to napětí jsem v kalhotách občas pocítil, ale zároveň se musím přiznat k tomu, že kdyby mne nějaká celebrita oblažila svými dvěma až třemi hvězdnými manýry, tak bych jí ustřelil hlavu, aby si to příště dobře rozmyslela. ()

Galéria (31)

Zaujímavosti (33)

  • Původně měla být ústřední skladbou píseň "What Becomes of the Brokenhearted". Poté, co se však objevila ve filmu Fried Green Tomatoes (1991), byla zakoupena práva na "I Will Always Love You" a skladba přearanžována do stylu rhythm and blues. (Jirka_Šč)
  • Produkci snímku zaštítila filmová společnost Tig Productions, kterou v roce 1989 spoluzaložil Kevin Costner. (5150)

Súvisiace novinky

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney…

Osobní strážce princezny Diany?

Osobní strážce princezny Diany?

05.07.2019

Kevin Costner (Hřiště snů, Tanec s vlky) si v mnoha pokračováních nezahrál. Objevil se vlastně jen jako vedlejší postava v Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, a nyní má hl. roli v seriálu…

Hugh Jackman bodyguardem Miley Cyrus?

Hugh Jackman bodyguardem Miley Cyrus?

01.07.2009

Začalo to tím, že někdo „načapal“ Wolverinea a Hannu Montanu na očividně pracovním obědě (garde jim dělali seriózně vypadající kravaťáci, zřejmě agenti a producenti). Internetem se okamžitě začaly…

Reklama

Reklama