Stalingrad

• Francúzsko Stalingrad
Francúzsko, 2014, 3x52 min

Réžia:

Pascale Lamche

28. června 1942 zahájila německá armáda na východní frontě svou letní ofenzivu. Wehrmacht se vydal dvěma směry. Na jihovýchodě k ropným polím v předhůří Kavkazu a na východě ke Stalingradu. Rozlehlá aglomerace na Volze měla velký strategický a hospodářský význam. Stalingrad byl klíčem k dopravě na legendárním veletoku, po kterém se na sever dopravovala ropa a obilí. V Traktorovém závodě F. E. Dzeržinského se vyráběly tanky, továrna Rudé barikády produkovala děla a fungovala zde také řada potravinářských a chemických podniků. Útok na město nesoucí jméno Stalina měl pochopitelně i propagandistický význam. 23. srpna dorazily německé tanky ke břehům Volhy. Tentýž den zahájila Luftwaffe sérii náletů, která trvala celý týden. Výsledkem bylo 40 000 mrtvých a městská zástavba zničená z osmdesáti procent. (Česká televize)

TOPmoovie

no komentar hlavne , ten zensky, posobil ze je to prednes nejakej romantickej rozpravky. vascina zabero bola tych zinscenovanych, minimum real z bojov. nemate v skutku pocit ze by to boli cisto archivy zo stalingradu. takze posobi to cele dobre pre divakov , ktori danej teme vobec nerozumeju alebo tie informaciu prijimaju prvy krat. ()

Sa.sa

Zajímavý pohled a super originální záběry z 2. světové války... 1.) díl --- Ani krok zpět: ano, jednalo se o Stalingrad a né o běžné město ;) ... 2.) díl --- Za Volhou není země: kruté boje o každý metr, budovu, či jen o život. Pak přišla zima... 3.) díl ---Ve znamení Uranu: jj Ruská zima je krutá, ale bylo na čase zaútočit a vyhrát...!!! z 90tisíc zajatců se vrátilo jen 6tisíc domů ;) bitva si vyžádala 800000 Sovětských a 400000 Fašistů obětí... Wauuu bitva o 1 město - naprosto neuvěřitelné ()

tahit

Zajímavý pohled na válečné události, ne jak to bylo kdysi dávno, když se chodilo na povinné filmy o Rudé armádě. Nejsilnější stránkou celého trilogie je autentičnost filmových záběrů. A opravdu! Německá 6. armáda dostala důkladně na frak od Rudé armády. Není snad třeba dodávat, že dokument nikomu nestraní, pouze předkládá historická fakta. ()

dawe787

Famózní dokument v HD rozlišení. Dozvěděl jsem se hodně věcí, o kterých jsem neměl vůbec tušení. Tato velká bitva vstoupila právem do dějin. Nikdy neodpustím učiteli dějepisu, že v 8.třídě proletěl téma 2.světové války za jednu hodinu, za to by si zasloužil strávit alespoň jeden den ve Stalingradu roku 1942! ()

luczi

Velmi kvalitní dokument. Většina válečných dokumentů se soustředí na boje, strategie, počty divizí, tanků a letadel, ale zcela opomíjí fakt, že válečný konflikt destruuje vše ve svém okolí, proto jsou vedle popisů postupů jednotlivých stran tak strašně silné všechny ty osobní zpovědi a vzpomínky vojáků, ale i běžných lidí. ()