Film vypráví skutečný příběh profesora Jamese Murrayho, prvního editora Oxfordského slovníku angličtiny. Nejvíce mu se sepsáním slovníku pomáhal americký chirurg a veterán, kterého pronásleduje strašlivá minulost... (TV Prima)

Rominator

Profesor James Murray (Mel Gibson) začíná v roce 1879 kompilovat slovní zásobu pro Oxfordský slovník angličtiny (původní název byl A New English Dictionary on Historical Principles). Jedním z nejvíce efektivních dobrovolníků se stává Dr. William Chester Minor (Sean Penn), který přispěl více jak deseti tisíci záznamy... Z děje to není úplně patrné, ale Sir Sir James Augustus Henry Murray pracoval na OED (Oxford English Dictionary) 36 let a dokončil písmena A–D, H–K, O–P a T. Filmu se vůbec nepodařilo zobrazit časovou náročnost tohoto monstrózního projektu. ()

Xmilden

Gibson s Pennem ukazují, že kvalitně hrát ještě nezapomněli ve snímku, který má slušnou informační hodnotu, nicméně se přiznejte kdo z vás si tohle pustí znovu. Přimlouvám se za to, aby Mela zase někdo vytáhl zpět do 1. hollywoodské ligy. Ten chlap si rozhodně ještě minimálně jeden veliký film zaslouží. 60% ()

Rockerman

Skvost! Přestože vše začíná vraždou je to film nesmírně pozitivní, dojemný a duši hladící. Nikdy by mě nenapadlo, že film o něčem tak nudném, jako je sestavování a sepisování anglického slovníku mi připraví takový zážitek. K tomu všemu ještě výborné výkony obou hereckých hvězd v hlavních rolích. Maximální spokojenost! ()

Lukoboss

Zajímavej snímek o neuvěřitelným projektu, kterýmu vévodí hlavní dvojice Penn - Gibson. S. Penn má trochu navrch, šílence s takřka geniálním mozkem hraje neskutečně, ale nedá se říct, že by Gibson nějak zaostával. Starostlivej profesor, kterýmu šlo o (anglickej) jazyk, ale taky o svýho vzdálenýho "přítele", a kterýmu neustále někdo háže klacky pod nohy. Přišlo mně až absurdní politický pozadí snímku, kdy mu chtěl někdo práci odepřít atd., ale doba byla asi taková. Ono zpracování je trochu nudný, resp. stopáž je možná až příliš dlouhá na to, že se tam zase tak moc neděje. Ovšem zpracovat toto téma, který ve skutečnosti zabralo desítky let, do jednoho filmu, to není žádná sranda. A právě to je asi největší kámen úrazu, kterej filmu škodí. ()

Lacike

Gibson a Penn dávajú dokopy slovník anglických slov. Už to je samo o sebe extrémne nezaujímavé. Prvú hodinu sa ich línie odvíjajú oddelene, čo je totálna nuda. Potom sa konečne stretnú a nejaké to potenciálne napätie z toho, že Gibson zistí, že Penn je vrah a magor, prejde mihnutím oka a ďalej ďalšie desiatky minút pracujú na slovníku. To už som skoro zaspal. Až v poslednej štvrtine sa rozpúta boj o Pennove vykúpenie, ale to je už neskoro a v tomto divne zostrihanom filme ani to nefunguje. Penn si zopakoval postavu trpiteľa, ktorý spáchal zlé veci, podobného ako vo filme Dead Man Walking. Gibson oprášil svoj Statočný prízvuk, ale ani oni dvaja film nezachránili od totálnej nudy. Tie politické pikle v pozadí ohľadom uznania autorov mi tiež dvakrát strhujúce nepripadali. Proste film obsahuje viacero motívov, ale ani jeden mi nepripadá dostatočne napínavý na to, aby o tom natočili film. Filmu by sa rozhodne mali vyhnúť fanúšikovia Gibsonových akčnejších úloh. Toto fakt nie je film pre nich a ani ma vlastne nenapadá pre koho je ten film vlastne určený. 4/10. ()

• Natáčelo se v Dublinu v Irsku. (Rominator)

Mel Gibson a Colin Farrell se budou mstít

Mel Gibson a Colin Farrell se budou mstít

01.08.2018

Mel Gibson (Odplata, Ve jménu krve) a Colin Farrell (Fantastická zvířata a kde je najít, Miami Vice) si společně v thrilleru režiséra Tommyho Wirkoly (Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, 7 životů)… (viac)