I Am Bolt

Z běžecké trati známe Boltův soustředěný výraz, široký úsměv i typické vítězné gesto. Film I Am Bolt jde dál. Odhaluje, kdo je ve skutečnosti muž, který má na kontě devět zlatých olympijských medailí z Pekingu, Londýna a Ria de Janeira, držitel světových rekordů v několika běžeckých disciplínách a mimo jiné také miláček fanoušků ostravského závodu Zlatá tretra. Běžecká legenda poskytla filmařům během natáčení neomezený přístup do svého života a těm se podařilo vykreslit Usaina Bolta jako syna, přítele i týmového hráče. Uvidíme, jak se vyrovnává s nezdary a jak zdolává sportovní výzvy, ale i to, jak odpočívá a čerpá síly mezi nejbližší rodinou a přáteli. Díky řadě záběrů, které natáčel sám slavný sprinter během perných tréninků i mezinárodních závodů, film skládá kompletní obrázek fenoménu jménem Bolt. (Aerofilms)

Tomas_313

Dokument o nejrychlejším muži světa a jeho honbou za úspěchem. Usain Bolt, přezdívaný Jamajský blesk, je bezpochyby výjimečnou osobností, která se navždy zapíše do historie jako nepokořitelná sportovní legenda. Jeho přirozeně sympatický projev si oblíbilo celé lidstvo a neexistuje nikdo, kdo by fenomenálního sprintera neznal. Od snímku jsem tedy čekal nový náhled, především autentické představení Boltova soukromí, rozdílné názory na jeho osobu a také záběry z tréninku, kde zachází za hranice svých možností. Dočkal jsem se pouze částečně. Objeví se rodina, manažer a zároveň nejbližší přítel, moudra hlásající trenér, ostatní vrcholoví atleti a několik dalších blízkých, zato dlouholetá přítelkyně jakoby neexistovala. Z těchto rozhovorů nevzejde nic překvapivého, každý potvrdí Boltovu spalující touhu vítězit spojenou s obtížným hledáním motivace a zároveň všichni vyzdvihnou jeho potřebu bavit se. Ke konfrontaci názorů bohužel nedojde, Bolt je prezentován bez vady na kráse, zato hlavní konkurent Justin Gatlin jako arogantní provokatér, jenž překračuje hranu fair play. Pouze malá část je věnována tréninku, chybí ukázka Boltova maximálního nasazení a posouvání limitů - chvíle, kdy se projeví jako dříč s odporem k prohře. Celkově na mě I am Bolt působí jako neosobní a neupřímná zpověď samolibého Bolta a jeho blízkých, která divákovi nenabídne nic nového. Nejlepšími pasážemi jsou tak strhující vítězství na dráze, jinak se ale film nikterak zvlášť neodlišuje od ostatních dokumentů. Pro milovníky usměvavého krále atletiky pravděpodobně dokonalý zážitek, pro mě poslední šance, jak využít světoznámé "značky" jménem Bolt. 60% ()

RebekaFox

Ve filmu jsou působivě sestříhané Boltovy vítězné momenty z Olympiád a dalších závodů. To člověka až mrazí a říká si, že ten Bolt je prostě fenomenální a živoucí legenda. Dokument tak ukazuje Bolta především jako jedinečného sportovce a celosvětového miláčka. Těšila jsem se ale že se o něm dozvím něco víc. Jaký je jako člověk, jaké jsou jeho slabé stránky a zájmy...určitě nějaké má a nežije přeci jen sportem. Co teprve nějaká ženská! Z dokumentu působí trochu jen jako stroj na vítězství, který kromě trénování a slavení doma na Jamajce, nic jiného nedělá. V dokumentu vystupují dále i jeho rodiče a přátele, ale dohromady se o nich a prostředí ve kterém vyrůstal nedovíme skoro nic. Zajímavá je postava Boltova kouče, ale ten ve výsledku také nedostane příliš velký prostor a v dokumentu má nakonec jen pár záběrů se stopkami v ruce. Zrovna jeho názor na Bolta by mě zajímal, ten by se mohl rozmluvit, kdyby se ho někdo dobře zeptal. Mohl by prozradit něco z tajemství toho jejich neuvěřitelného úspěchu! Celý dokument je bohužel jen takový sestřih Boltových vítězství, běžeckých úrazů a jeho sympatického úsměvu. Je ale pravda, že Bolt je takový sympaťák a je tak přirozený, že i těch 160 minut uběhne docela rychle. O Boltovi se ale nedovíme opravdu nic nového. Je to škoda. Možná je na takový dokument ještě brzo a jednou třeba Bolt natočí o sobě něco sám, co bude stát zato. Na to si tedy počkám!:-) souhlas s komentarem: Tomas_313 *** ()

Zagros

Sledování vrcholné atletiky už mě poslední roky nebere tolik jako v mládí. Na Usaina Bolta jsem se ale vždy rád podíval. Nejen pro samotný sportovní výkon, ale také pro jeho lidskost a dobrosrdečnost. K tomu byl vždy normálním klukem, což můžeme díky jeho domácím videím vidět a sláva jej nezměnila. Pořád zůstával pokorný, usměvavý, ale ve svém nitru pochybující a cílevědomě bojující. Bohužel samotný dokument ani zdaleka nevyužil potenciál jeho osobnosti, jeho životního přístupu a velkoryse otevřeného soukromí. Jde o pohled na léta největší slávy, o komentáře nebližšího týmu a občasné jeho domácí video. Osobně mi chybělo dětství, utváření jeho osobnosti, větší směřování od mládí, vliv rodičů, více tréninkový metod, trénink před prvním vrcholem, atd. Trenér vypadal na skvělou osobnost a také z něj se dalo vytěžit více. Nechávám tři hvězdy za průměrný dokument a přihazuji čtvrtou za výjimečnou osobnost Usaina Bolta. Převládá ve mně ovšem zklamání z nevyužitého potenciálu a taky z toho, že atletika bez něj už nebude jako dříve. ()

otilrak

Většinou nemám velká očekávání od podobných filmů, a jsem rád, že tentokrát také nebyly. Když někdo řekne All acces v traileru, tak očekávám opravdu pný přístup - tzn. rozhovory s rodinou o Boltovi, trenérem, přáteli a všech důležitých lidech z jeho života. Čekal jsem, že se dozvím něco víc osobního. V podobném dokumentu bych třeba očekával podstatnou část o jeho přítelkyni, kterou prý má už dlouho. Ale ne... vše jen okolo tréninku, závodů a Boltových myšlenkách a motivaci před závody, po nich a podobně. Sestříhané záběry ze závodů jsou efektní, ale nic nového nám nepoví. Dle mého hodně nevyužitý potenciál tématu. Navíc mi řekněte, kdo psal těch 160 minut? Vím v kolik začalo promítání a vím v kolik jsem vyšel z kina. Víc jak 130 minut to nebylo. Mé doporučení - raději si kupte knihu. Je v ní mnohem víc informací a vůbec všeho. ()

JBMAVERICK

Vždycky jsem si myslel, že je to naprosto bezstarostnej týpek, s obrovskym talentem, kterej se baví atletikou.. a nikdy by neřek "JÁ jsem ten nejlepší!! Nikdo jinej, jen já!". Bohužel to tak úplně není.. Ale ono to asi jinak nejde při sportu na takové úrovni a při takovém úspěchu. I tak moje sympatie neztratil. Legend forever... ()