Nepovedený čert

Réžia:

Alena Derzsiová

Kamera:

Josef Nekvasil

Zlatuše Kurcová, Antonín Zralý, Markéta Maradová, Jiří Dvořák (rozprávač), Otakar Brousek ml. (rozprávač), Jaromír Meduna (rozprávač), Veronika Gajerová (rozprávač), Martin Zahálka (rozprávač) (viac)

Česká televize letos už podruhé připravila speciální vánoční pohádku pro neslyšící děti. Pohádka Nepovedený čert začíná v pekle, kde se narodí blonďatý a modrooký čert Mikoláš. Protože je jiný než všichni ostatní pekelníci, nemá ho tam nikdo rád. A zvláště Luciferův rádce, úlisný a zlý Podlejzal, nemůže Mikoláše ani vystát. Využije tedy toho, že Lucifer je velký fintil a samolibý čert, a začne splétat intriky, díky kterým se chce „nepovedeného" čerta zbavit. Mikoláš je ale šikovnější, než Podlejzal čekal. Úkoly, které si na něj vymyslí, Mikoláš postupně plní. A tehdy dostane Podlejzal nápad, jak Mikoláše definitivně z pekla vypudit. Využije jediné vlastnosti, kterou mají, na rozdíl do čertů, lidé... (Česká televize)

TV spot

zdeny99

Nepovedený čert je druhou pohádkou ve znakové řeči z produkce České televize. Pro každého, kdo se na ni podíval, je to takový experiment. Je to něco nového, originálního, ačkoliv nic fascinujícího. Za jedno shlédnutí to ovšem stojí. Je zajímavé vidět pohádku z jiného pohledu. Příběh je poměrně jednoduchý a při půlhodinové stopáži rychle utíká. Je o tom, jak se pekle narodí zlatovlasý čert. Na první pohled připomíná ošklivé káčátko mezi čerty a všichni se k němu tak chovají. Ovšem časem vyroste do krásy a je z něj ten nejkrásnější čert v pekle. Poté se vydá do světa pro tři duše.... Peklo se natáčelo v ateliérech České televize, a jeho ztvárnění se mi líbilo. Druhou a poslední lokalitou byl skanzen v Přerově nad Labem. Kostýmy jsou taky pěkné a Zlatuše Kurcová v dvojroli Luciferovy manželky a selky vypadá s tím jejím velkým zadkem opravdu rajcovně. [71. hodnocení, 5. komentář, 63%] ()

ZHODNOTITEL odpad!

ONO TO NENÍ JENOM NEPOVEDENÝ ČERT. ONO JE TO NEPOVEDENÝ CELÝ Budiž. Byla zde snaha vytvořit něco pro neslyšící. Především asi pro děti, které ještě neumí číst. Ale hodnotím to, jak to celé vypadá. Já ty kulisácké pohádky neměl rád nikdy. A o nedělích jich vždy byla a je plná televize. NOTABENE MY SLYŠÍCÍ MUSÍME TEN DABING TRPĚT. KDYBYCH UMĚL ZNAKOVOU ŘEČ, TAK SI TEN ZVUK VYPNU ()

otík

Kterak blonďatý čert trpěl šikanou v pekle, až jej sám Lucifer vyhnal a nepustil ani zpět, aby nebyl někdo krásnější než on. Samo o sobě je to postavené na hlavu, ale jinak jde o pěknou a příjemnou pohádku pro neslyšící. Hudební režie: Eva Javůrková ()

ostravak30

Většinu pohádek pro neslyšící jsem viděl letos a rozhodně ne v pořadí, v jakém byly natočeny. Takže už jsem si říkal, kde je nějaká pohádka o pekle či čertech, což je jinak v českých pohádkách velmi oblíbené téma, zatímco v pohádkách pro sluchově postižené to byly samé princezny apod. Tato pohádka začíná zajímavě - v pekle se narodí čert blonďák. Dostane za úkol přivést tři duše a díky scénáristům to nemá vůbec složité. Vlastně mu stačí dvakrát zalhat a obalamutit lakomého sedláka a nadrženou selku. Už věkový rozdíl mezi dvěma manželi zaujme, ale je nám řečeno, že žena ráda mladší muže. Proč ovšem Zlatuše Kurcová musela sehrát i mužskou roli čerta mi není známo. Že by nebylo dost mužských znakujících herců? Jinak se kulisy docela povedly. Škoda však, že je pohádka tak banálně ukončená. Pravdou ale je, že třeba řada dětských rozhovorů v úvodu není vůbec přeložená do znakové řeči, a je to už poněkolikáté, co jsem si toho všiml. Pozorný divák si může též všimnout, že v jedné scéně jde v dáli vidět na střeše moderní drátování. ()

• Exteriéry pohádky se natáčely ve skanzenu v Přerově nad Labem. (honajz)