Adam Verver, americký milionář žijící v Londýně, je ovdovělý otec krásné a mladé Maggie, která se zamiluje do italského prince Ameriga. Přestože Amerigovo srdce patří Charlottě, nejlepší přítelkyni Maggie, rozhodne se uzavřít s Maggie sňatek. Nic netušící Maggie seznámí svého otce s Charlottou, která je vděčná za jakoukoliv příležitost, jež ji přiblíží k Amerigovi. Jak dlouho však dokáží svou lásku skrývat Charlotta s Amerigem? (oficiálny text distribútora)

elle

Zlatá číše se mi překvapivě velmi líbila, ač jsem podle reakcí mnoho nečekala. Tento román od Jamese jsem nečetla, takže můžu jen předpokládat slabiny či sílu této adaptace. Jednak Maggie je jedna z mála rolí, kdy se mi líbila Kate Beckinsale. Nick Nolte jako Adam Verver byl vysvětlen jen napůl. Maggie a Adam Ververové však v jejich podání předvedli - buď svou či autorovou či režijní zásluhou - jednu z nejzajímavější dvojicí otec-dcera. Rozhodně to ve mně vzbudilo silný zájem si knihu přečíst, protože příběh zrání a vývoje křišťálově čisté Maggie v ženu, která se dívá ošklivé skutečnosti do očí a vydrží to, mi uhranul. Jeremy Northam mohl být využit více a ač ho mám ráda, jeho roli klidně mohl hrát někdo jiný. Jeho vzhah s Umou Thurman mi připadal málo uvěřitelný. Neměli mezi sebou tu správnou chemii? Tím se dostávám k Umě Thurmanové, která tam podle mě být neměla vůbec, protože to není herečka do kostýmních filmů. Když se o ní (Charlottě) a princi Amerigovi mluvilo jako o omračujícím páru, tak jsem měla chuť převinout zpět, abych viděla, v čem to jejich kouzlo spočívalo. Uma možná září v Bill Killovi, ale není to osudová žena. Ona se vždy hodila do rolí uzavřených outsiderek. Jeremy NOrtham působí vinou líčení, vousů i svým hereckým projevem velmi nejistě a usedle, takže tomu mnoho nepomáhá. Nicméně celkem vzato příběh to byl silný a okamžitě se mi utkvěl. Kostými povětšinou velmi hezké. A závěr poskytl i kýžený morální výprask. ()

MM11

Od sedmdesátiletého režiséra se asi nedala čekat jakási hi-tech zábava plná nejrůznějších vychytávek. Spíš je lepší čekat konzervativní příběh s nádechem starých časů. To film splnil, ovšem za celé dlouhé dvě hodiny mně nedokázal prakticky vůbec zaujmout a podrobněji vtáhnoutt do děje. Tahle skoro až televizní adaptace jede na starý pohon a to je důvod průměrného hodnocení. ()

Skip

Nemohu říct, že bych se vyloženě nudil. V tom filmu ale chyběl náboj a to velmi. Téměř pořád se culící Amerigo šel už docela na nervy, Charlotte jsem její vášeň prostě nevěřil, Maggie byla neslaná nemastná a jedině Adam Verver mě přiměl přiklonit se ke třem hvězdičkám, protože byl zahraný sice rutinérsky a nijak překvapivě, přesto tam ale seděl. Škoda, mohl to být mnohem lepší film. ()

k212

Není to vůbec špatný film, a to hlavně zásluhou herců a jistě reřiséra. Ano je to suché, ale všechno ve spojení James Ivory - Henry James takové je. Protože oba vypráví o době a společenském rozvrstvení, kdy projevovat své emoce -byť třeba falešné a negativní- nebylo zrovna nosné, kdy vládla konvenčnost a pokrytectví. V tomto filmu musí člověk hledat náznaky, nebijí ho do očí, musí naslouchat a mít oči dokořán, a hlavně tu musí být snaha pochopit jednání postav, ač někdy divné. Myslím si, že pokud takovou odezvu film vyvolá, nemůže být špatný, natož špatně zrežírovaný nebo zahraný. Upřímě, já jsem byla napnutá k prasknut, jakou lež nebo narážku zase někdo vypustí z úst ve jménu čohosi vyššího a lepšího! A nebyla jsem zklamána. ()

Damiel

Ve snímku nacházíme tradiční milostný trojúhelník muž – dvě ženy (Adam Verver je přece jen trochu odsunut na vedlejší kolej). Film má poměrně dost pozvolné tempo (dovoluje to i více než dvouhodinová stopáž), režisér v úvodní pasáži tráví dlouhou dobu vykreslením postav, jejich motivace a charakterů. S postupem času napětí narůstá, ovšem v samotném závěru se bohužel rozplývá do ztracena. Nadějně rozehraný příběh postrádá vypracovanější závěr, který by podtrhl to, co se na plátně dvě hodiny odehrávalo. ()

• Natáčení probíhalo v mnoha lokalitách Anglie. Část byla nafilmována také na hradě v italské Arsoli. (Terva)
  • Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu v Cannes roku 2000. Přinesl celkem chladné přijetí, načež jej studio Miramax prodalo společnosti Lions Gate. (Terva)
  • Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu Henryho Jamese z roku 1904. (Terva)