Dánsko, rok 1943. Zemí se šíří zvěsti, že se německá okupační správa chystá deportovat všechny dánské Židy. Arne Itkin, jeho manželka a syn si rychle uvědomují, že jedinou záchranou před hrůzami koncentračního tábora je útěk do neutrálního Švédska. Mohou ještě vůbec někomu věřit, když jsou jim na stopě příslušníci Gestapa a dánští kolaboranti? (Severský filmový podzim)

berusche

To mě teda šíleně nebavilo! Skoro to vypadá, jak kdyby existoval mustr na typické depresivní filmy: zasadit do WWII, použít Židy (asi zřejmě s pokusem využít co největší plejádu židovských jmen), někomu ublížit, pár slz, nějaký ten záběr na brutalitu nacismu a sliny, nějaký bezpáteřák a charakter, a k tomu symboly, hlavně hodně symbolů. Jako třeba ptáci, to je dost hluboký na to, aby to lidi chápali. Tohle ne, obvykle Seveřani umí, ale tady se přibližovali klasickému americkému patosu víc než bylo nutné. A to jim teda výrazně uškodilo. ()

evulienka3

Priznám sa, od druhého celovečerného filmu Nicolo Donata som čakala viac. Nedá sa však ani povedať, že by Fuglene over sundet bol vyslovene sklamaním. Príbeh bol dobre napísaný aj natočený, avšak na druhú stranu v ničom výrazne nevynikal. Potešilo ma herecké obsadenie, ktoré ako takmer vždy hralo skvele. Za zmienku určite stojí fakt, že starý rodičia Davida Dencika (vo filme hrá hudovníka Arneho), ktorý mali židovský pôvod, tiež kedysi utiekli v roku 1938 z bývalého Českoslovenka (Liptovský Mikuláš) do Švédska so strachu pred nacistickým režimom. ()

Začíná Severský filmový podzim

Začíná Severský filmový podzim

07.11.2017

Severský filmový klub již poosmé pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských států. Festival divákům nabídne 24 snímků ze 7 severských zemí. Přehlídka začíná 9. 11. v Praze a… (viac)