Planéta Zem - Season 2 (2016) (séria)

Mestá (S02E06)

(epizóda)
Veľká Británia, 2016, 59 min

Réžia:

Fredi Devas

David Attenborough (rozprávač)

Opice ve městě? Levharti nebo hyeny v ulicích? Je to možné? Vydejme se pátrat do městských sídel, kde už dnes dávno nežijí jen lidé a kde se překvapivě vytváří zcela nový ekosystém. (Česká televize)

ilemas

Nádherný Singapur kam jsem se kvůli začínajícímu covidu nedostal. Sokolové v New Yorku, levharti v Bombaji,- největší koncentrace levhartů ve městě, posraný celý Řím od špačků - za jediný den tuna výkalů, mývalové v Torontu ( já za celý pobyt neviděl ani jednoho ), krádeže drzých makaků v Džajpuru, opět naprosto perfektní. ()

Autogram

Vidieť sokola v meste nie je nič výnimočné, ale je nečakané, že ich najväčšia hustota na svete je v New Yorku a najväčšia hustota leopardov je priamo v Bombaji, kde úspešne lovia domáce prasatá. Menej veselý je už osud korytnačiek vyliahnutých na mestskej pláži, keď sa pomýlené svetlami mesta vyberú namiesto do mora pod kolesá áut. Film je aj o úžasných mestských scénach ako škorce na Rímom, lov sokola, sumec loviaci holubov alebo kaskadérske kúsky opíc v ich obľúbenej mestskej džungli, na to sa nechytajú žiadni ľudskí akrobati. A na konci prekvapenie v najzelenšom meste sveta Singapure v podobe umelo-živých stromov. –––– Táto človekom vytvorená krajina akoby bola odcudzená životu zvierat, no pre smelých je to svet prekvapujúcich príležitostí. –––– Holuby žijú na tomto mieste už tisíce rokov, ale teraz sa musia naučiť vyhýbať sa rybám. ()

Tezuka

Vztah hyen skvrnitých s lidmi v etiopském Hararu je prostě úchvatný, všeobecně je tohle zvíře prezentováno jako symbol zlého ducha, ale jedná se jako ve většině případů o nesmyslné předsudky, které vyvolávají mezi neznalými lidmi strach a nenávist, což přírodě neprospívá. Když Spielberg natočil svůj příšerný film Čelisti, málem svojí prezentací lidožravých žraloků vyhubil většinu žraloků bílých, jejichž populace na východním pobřeží Severní Ameriky klesla o 50 % během několika let od uvedení toho filmu. Sám autor knihy se později vyjádřil, že kdyby věděl, co tím způsobí, nikdy by ji nenapsal a po zbytek života se věnoval kampani pro ochranu žraloků. Základním nezbytným pravidlem by mělo být informovat lidi pravdivě a pokud natáčím takový film, tak alespoň na závěr uvést vše na pravou míru, protože někteří lidé si myslí, že co vidí je nutně skutečnost. V tohle dokumentu se mi líbili i vychcaní makakové rhesusové, languři šedí a mýval severní, který snášel svoje mládě po okapu 10m mrakodrapu. Na závěr krásná vize do budoucnosti o tom, jak by mohlo vypadat soužití člověka s přírodou na příkladu města Singapur, kde v šedesátých letech vznikl projekt "zahradního města". Dnes je zhruba 10 % Singapuru zalesněno parky a různými přírodními skleníky. Tento díl je bohužel poslední, což mě strašně mrzí, protože záběry byly naprosto úchvatné a sami nikdy něco takového nebudeme moci pozorovat, proto mnoho díků autorům tohoto projektu a doufám, že se někdy v budoucnosti dočkáme třeba i III. pokračování. ()