Planéta Zem - Season 2 (2016) (séria)

Púšte (S02E04)

(epizóda)
Veľká Británia, 2016, 59 min

Čtvrtá epizoda nás zavede do pouští a hlavně za genialitou živočichů, kteří tu dokážou přežít. (Česká televize)

Radko

Najviac mi bolo ľúto svorky levov v úvode. Toľko energie vynaloženej na lov potravy a výsledok: nula celá nič. Len pár kopancov od efektívne sa brániacej žirafy a značný úbytok síl v úmornom teple. Ďalšie stratégie lovu a prežitia taktiež efektne nakrútené, prinášajúce množstvo poznatkov o živote zvierat v objatí sucha, tepla a piesku. Skoro ma odrovnalo to bodnutie netopiera škorpiónom priamo do stredu hlavy. Netopier ho prekvapivo, bez väčšej úhony prežil. Stopercentnej obrazovej záležitosti nemôžem dať jednoducho hodnotiace absolutórium. Práve pre miestami až vyumelkovane pôsobiacu dokonalosť záberov, ktorá sem-tam rušila a ku koncu filmu sa prejedla. Život, a už vôbec nie život zvierat, dennodenne zvádzajúcich drsný boj o život, predsa nie je a nemôže byť o absolútnej dokonalosti. ()

Tezuka

Kdysi dávno jsem v jednom dokumentu viděl lvího samce, kterému se podařilo skolit žirafu. Tady se smečka lvích samic snažila o to samé zajímavou strategií postupného obklíčení, avšak finální útok poslední samice na krk žirafy dopadl jako ve většině případů pořádným kopancem :D Obdivuji, že se na tu poušť lvi nevykašlou, tolik strádání a tak málo kořisti, bylo mi jich vážně líto. Miliardové roje sarančat, to byl opravdu pohled k nezaplacení. Opět díl plný krásných soubojů a dokonalých taktik, člověku se až nechce věřit, jak jsou ty potvůrky vynalézavé. ()

ilemas

Perfektně natočený souboj hřebců mě naprosto uchvátil. Kousance, kopy, to se hned tak nevidí. Netopýří lov byl jak z mimozemského hororu. Jeden z nejúžasnějších dokumentů Davida Attenborougha. ()