Somálští piráti

• USA The Pirates of Somalia (viac)

Skutečný příběh o odvaze, ambicích a štěstí. V roce 2008 měl začínající novinář Jay Bahadur napůl propracovaný plán, jak se dostat mezi somálské piráty. O rok později  se mu podařilo poskytnout první detailní pohled na to, kdo jsou tito muži, jak žijí a jaké síly je pohánějí... Po absolvování univerzity v Torontu se novinář Jay Bahadur marně snaží uplatnit ve své profesi. Stále žije se svými rodiči a drží se nad vodou s prací anketáře pro umisťování produktů do supermarketů. Šance se mu naskytne, když ho jeho novinářský idol Seymour Tolbin inspiruje k uskutečnění snu o žurnalistice nikoli konvenčním způsobem, ale prostřednictvím vzrušující mise. Jay se hodlá věnovat pozadí pirátství v Somálsku. Zajistí si podporu u místních lidí a letí do země zničené občanskou válkou. S pomocí tlumočníka Abdího se mu podaŕilo navázat kontakty s místními somálskými piráty a vést s nimi rozhovory. Jay chce naplnit svůj sen a pokračuje ve své činnosti. Dostává se tak do stále většího nebezpečí, až ho vír událostí stáhne s sebou. (TV JOJ)

rikitiki

Stejně jako Somálci jsem měla většinu doby chuť označovat kanadského chlapíka za Američana. Choval se totiž přesně podle jejich sociálního stereotypu. Vlezl bezhlavě do nebezpečné oblasti, vyžadoval neustálou péči a kvůli své nevědomosti byl jako slon v porcelánu. .... Film je utlumeně barevný a vlastně se v něm nic neděje. Prostě sledujeme neohrabaného pitomu, který nic nechápe a prorazí jen díky tomu, že se vetře někam,  kam nedorazil ze Západu nikdo jiný. Film mi připadá přezíravý k Afričanům, které ukazuje jako malé děti, co se dají snadno obalamutit. Ani ten přelomový průnik mezi piráty není nic moc, prostě si jen nepříliš přesvědčivě pokecal s pár týpkama na dvorku a nic moc o nich nezjistil. ....  Plusem je, že si film na nic nehraje,  nic neheroizuje ani nedémonizuje a divák se přece jen dozví pár informací o Somálsku,  na kterém se tedy Evropa nehezky podepsala. SHRNUTÍ: Abys byl první, nemusíš být vždy nejlepší. Někdy fakt stačí být první. Teda, až na ty Somálce, co tam úplně normálně žijí. P. P. S. Jo, a taky je to druhá mince příběhu o kapitánu Philipsovi. ()

Real Tom Hardy

"I'M SAYING FUCK HARVARD, IS WHAT I'M SAYING. FUCK HARVARD!" ------------ Druhé zhliadnutie, druhá šanca, moc sa však v konečnom dôsledku nezmenilo, vrátane statusu Al Pacina ako filmovej legendy. Veľmi slabá dramatizácia, ak divákovi príchod istého muža v imitácii Dolce & Gabbana obleku a rozhovor s ním napumpuje nervy viac, ako všetky "akčné" scény, ktorých bolo dohromady jedna a pol, to hovorí za všetko. Vyjadrovať sa nejak ku politickej autentickosti a zobrazeniu života v danej oblasti prostredníctvom filmu bez patričného naštudovania by sa nemalo, takže sa na film dívam len ako na film, nie úvod do Somálskeho sveta. Celkovo sa síce jednalo o príjemný filmový trip po Somálsku, avšak nedal mi absolútne nič, jedine zbytočnú informáciu, že tam jedného dňa, dávno v minulosti, prebehol prevod vládnej moci bez akýchkoľvek nepokojov a násilností. A to mi bohužiaľ nestačí. Dabka. ()

kaylin

Téma zajímavé, ale i když jsou zde docela dobří herci, nějak to není ono. Je to trochu pojato jako komedie, ale přitom to není vtipné, spíše jen odlehčené. Není to emočně vyhrocené, i když se to v závěru snaží o to, aby se tam z toho nějaké emoce vymačkali. Tohle mi trochu přijde jako plácání se na břehu moře. ()

Morholt

Než se hlavní hrdina vydá do Somálska, je to o ničem a samotná motivace k výletu do zpustočené země se ztrácí pod nánosem ukecaného šaškování či plácání laciných mouder. Po příjezdu do Afriky se toho sice moc nezměnilo, ale zafungovalo prostředí a docela mě bavilo, jak se film snaží úporně vysvětlit, že Somálci mají na to pirátění svaté právo a může za to pochopitelně zlý bílý muž a zlý žlutý muž. O tom, že existuje Somaliland, který sice skoro nikdo neuznává a přesto funguje jako relativně fungující demokracie, o tom se tu raději nemluví. Normálně bych mě podobný přístup štval, ale tady to působilo tak nějak roztomile. Každopádně 35% je maximum. ()

• Filmovanie snímky prebiehalo v americkom New Yorku a juhoafrickom Kapskom meste. (MikaelSVK)
  • V obchode, kde Jay Bahadur (Evan Peters) sleduje správy v TV, bežia dolu titulky, v ktorých je sám spomínaný. V tom čase ešte nebol známy a robil prieskum trhu pre prémiové obrúsky. (Van_der_Ovec)