Verhoeven versus Verhoeven

• Francúzsko Verhoeven Versus Verhoeven (viac)

Tvůrce Hvězdné pěchoty či Základního instinktu provokoval doma v Nizozemsku i v Hollywoodu. Ani se nechce věřit, že jednomu z největších hollywoodských filmařských rebelů Paulu Verhoevenovi je už osmdesát let. Málokdo ale ví, že nálepku potížisty, co rád riskuje, má i v rodném Nizozemsku a že je vlastně tak trochu cizincem i v Evropě. Proto dnešní dokument dostal název Verhoeven versus Verhoeven. Tvůrce takových amerických hitů jako Robocop, Total Recall nebo Základní instinkt se v něm přiznává, že jeho kariéra v obou zemích vlastně měla podobný průběh: nejdříve kritika oceňovala jeho tvůrčí invenci a odvahu, po nějaké době jej za totéž zatratila. (Česká televize)

D.Moore

Předamerické filmy Paula Verhoevena neznám a tento dokument mě na ně ukázkami příliš nenalákal, jakkoliv pochvalně se o nich hovořilo. Ono se tady totiž pochvalně hovořilo úplně o všem, protože když se někdy něco nepovedlo (Showgirls), nepovedlo se to samozřejmě proto, že na to lidé nebyli připraveni a že to docenili až později. No, zrovna v případě Showgirls ta doba, myslím, ještě nenastala, ale co já vím, třeba tvůrci viděli do budoucnosti. Jinak se mi ale líbil průlet Verhoevenovým životem, jeho úplné začátky... A pak samozřejmě části o Robocopovi, Total Recall, Základním instinktu a Hvězdné pěchotě, což už jsou bijáky podle mého gusta. Škoda jen, že nepadla ani zmínka o Muži bez stínu, který se podle mého docenění dočká snáz než zmíněná lasvegaská záležitost. ()

Shakers

Paul Verhoeven patrí medzi mojich obľúbených režisérov a jeho Hollywoodske kúsky radím medzi špičku filmov 80 a 90 rokov (Flesh+Bl,ood, RoboCop, Total Recall, Basic Instinct, Starship Troopers). Jeho rannú tvorbu nepoznám a tento dokument ma s ňou aspoň oboznámil. Verhoeven bol dobrý kvietok a tento dokument to celkom pekne zhrnul, no pri niektorých filmoch by som ocenil viac informácii. 75% - 4* ()

radektejkal

Běžný typ dokumentu o režisérovi, jehož průšvihy a maléry lemují cestu k úspěchu. Přitom úspěch je zde chápán převážně z kasovního hlediska. Mluvící hlavy kromě toho zdůrazňují, že vedle patrné populární složky, je v jeho filmech přítomná i složka metafyzická. Filmy, které jsem od něj viděl (a další už nevyhledávám), jsou nicméně plné černého humoru, satiry a nevyuceného násilí, tedy aspektů, které mě spíš odrazují než přitahují. Pokud jeho vlakovou lodí je "Basic Instinct", pak se sotva připojím k flotile. ()

hrumsrt

Medailonek jednoho z nejslavnějších režisérů všech dob Paula Verhoevena, který je znám především pro svoje provokativní kousky.. Standardní životopisný kousek, který si tak odbývá kousek z každého životního příběhu z Verhoevenovy sbírky za doprovodu jeho autentického komentáře.. Od možného vlivu na jeho autorské vidění, přes evropské začátky, až k velkým hollywoodským blockbusterům, kterými si v devadesátých letech podmanil filmový svět. A k tomu i legendární ironické převzetí Zlaté maliny.. Verhoeven je frajer, který zkrátka vnímá film jako obraz života a nevidí v něm tak nějaké povrchní konvence, a pokud zrovna ano tím spíš je bude chtít před zraky diváka zbořit.. Jde o případ tvůrce, jehož tvorba je doceněna postupně, jeho přelom 80. a 90. let už se bere za umění, je jen otázkou času než podobný dech dostane i zbytek, včetně i takových Showgirls, které rozhodně není fér takhle zatracovat.. Ano, řada věcí už byla slyšena, fanoušek se nic moc nového nedozví, ale i nadále každý jeho životní vhled potvrzuje, že Paul Verhoeven je frajer, co "má koule"! ()

mira007

Jednoduchý přehledný dokument o životě a díle jednoho z nejznámějších reřisérů. Žádní velkoslavní hosté krom mistra samotného tu nevystupují, ale mne to informativně obohatilo a vzal jsem si z toho dvě věci: Holandské filmy Verhoevena byly s ohledem na dobu daleko odvážnější než jeho hollywoodské období a že scéna ze základního instiktu , kdy konverzují Douglas a Stone v posteli a ona přemýšlí o sekáčku pod postelí se točila tři dny. Ráno naskákali nahatí do postele a odbyli si šichtu, kdy maestro hledal dokonalost scény. ()