Na prahu války

• Česko Skrytý život (viac)

Od vizionárskeho režiséra a scenáristu Terrencea Malicka prichádza tento príbeh podľa skutočných udalostí o neznámom hrdinovi Franzovi Jägerstätterovi (August Diehl), ktorý odmietol bojovať za nacistov počas druhej svetovej vojny. Na základe skutočných listov, ktoré si rakúsky farmár posielal so svojou ženou Fani (Valerie Pachner), kým bol vo väzení, film sleduje úžasnú rodinnú cestu lásky a obetavosti. Franz mesiace nevidel svoju ženu a dcéry pre povinné vojenské cvičenie s nemeckou armádou a dostane povolenie vrátiť sa do svojho mierumilovného vidieckeho domova. Ale keď sa vojna nečakane vyhrotí, Franz je povolaný do boja a ako nový vojak musí prisahať vernosť Hitlerovi a Tretej ríši. Aj napriek prosbám susedov, vojakov a dokonca aj dôveryhodných kňazov Franz opakovane odmietne urobiť prísahu. To spôsobí, že sa ocitne vo väzení a očakáva súd pre vlastizradu. Medzičasom sa Fani nielenže musí postarať o rodinnú farmu a ich tri dcéry, ale susedia ju vylúčia zo spoločnosti, pretože podľahli požiadavkám vernosti Tretej ríše. Franzov prípad ide na súd, je vyhlásený za vinného a odsúdený na smrť. Ale jeho neochvejná viera a láska k jeho žene Fani a jeho trom deťom udržujú jeho ducha nažive. (Disney+)

windows

Příliš zdlouhavé, místy nudný děj. Horské scenérie a zapadlé vsi naprosto luxusní. Chování hlavního hrdiny filmu komické, ješitné, sobecké. Tři hodiny je moc. ()

MFloyd

Po stromu života, který byl krásný, ale pro mě napoprvé těžko uchopitelný, jsem u Hidden life měl pocit, že konečně nejenom obraz vypráví příběh. Pochopil jsem i půvab Terrence Malicka v jeho kameře, kterou bych nazval jako "Nic netušící kolemjdoucí s kamerou". Občas mi připadá, že kameraman není ten, co chce zachytit příběh, ale příběh přepadne kameramana při točení západu Slunce, či tance klásků pšenice uprostřed vichru. Najednou se do jeho zorného pole přimotají postavy a začnou se dít věci. Samozřejmě trochu přeháním a je to jen styl, který na mě takto působí, což beru jako klad, protože nic podobného jsem ještě neviděl. Nikdy by mě třeba nenapadlo, že mi v hlavě utkví záběr na rochnící se prase. Film se trochu vleče a ano, zní to zle, ale on se vleče proto, aby ve Vás marinoval pocity smutku a krásy zároveň. Válka, která tu je i není, působí vzdáleně a také proto Hidden life. Ona to ani nemusí být válka, je to něco, proti čemu člověk bojuje z vlastního přesvědčení, aniž by to jakkoli pohnulo světem. Proč by také mělo? Každé rozhodnutí a přesvědčení nemusí vést k blahobytu světa, ať už pod tím vidíme cokoli. Můžu to být já, my dva... důležité je věřit v to, co děláme a to mi přijde jako hlavní poselství filmu. Takže, co se týče obrazu, poselství a skvěle padnoucího soundtracku, jsem velmi spokojený. Problém vidím jen v trochu přepálené délce, jak jsem již zmiňoval, film se vleče a to tak, že i správné marinování steaku by nemělo trvat týden, protože pak už možná nebudete mít co grilovat... tedy ty emoce se časem vytratí a nedokáže to zasáhnout tak efektivně. V součtu film hodnotím kladně a lehce přepálená stopáž není velkým problémem, aby si z toho člověk odnesl dobrý pocit, že viděl něco netradičního v dobrém slova smyslu. ()

papadoce

Malick nijako neprekvapil. Jediný rozdiel medzi touto umelo natiahnutou nudou a tými tromi čo som videl doposiaľ bola téma. Áno, prostredie Álp bolo krásne, idylické zábery rodiny skutočne plné lásky a nehy, avšak Malick stále nepochopil, že strihač je súčasťou výroby filmu. Že nie všetko čo natočíš musíš použiť, doprdele s ním. A mohol to byť taký pekný a citlivý film. Za zmienku a hviezdu určite stojí stvárnenie života na Rakúskom vidieku počas vojnových rokov. Rovnako tak bolo dokonale natočené zavrhnutie spoločnosťou, osamelosť a čakanie na “koniec”. Vlastne po umeleckej stránke je to Malickov najlepší film, len tá úplne zbytočná neskutočná a nič nehovoriaca dĺžka, ktorá uspí aj pakoňa počas migrácie za vodou. Takto mrhať talentom a prácou, len pre akúsi nevedomosť, či skôr tvrdohlavosť nevzdať sa žiadneho záberu. Dám tri lebo to malo svoju silu a takú nefalšovanú ľudskú tvár, presne to som si povedal v istom momente. Potom som klikol na ovládač a zbadal, že ma čaká ešte úmorných 58 minút a bolo po pláne. Už nechcem pozerať Malickove filmy. Nie som jeho artová cieľovka a dám opäť raz dve. A to, že niektoré pasáže neboli nadabované ani natitulkované je len čerešničkou na dĺĺĺĺĺĺĺhéééééjjjj torte. ()

Ahsoka

"Jeden podpis a ste slobodný"  "Ale ja som slobodný." Nádherný filmový zážitok. Pre niekoho možno zdĺhavý, no ja som si užívala každú minútu. V každej chvíli ticha bolo doslova cítiť a počuť myšlienky hlavných postáv, či už pri sledovaní Fanny (Valerie Pachner) pri práci na statku alebo dumanie Franza (August Diehl) v base. Takýto hĺbavý morálny boj len zriedka vidieť vo vojnových filmoch. Aj napriek absencií všeho druhu násilia, krviprelievania a fyzického utrpenia typického pre tieto filmy, bolo utrpenie mysle a duše možno ešte väčšie ako to fyzické. Zrodil sa hrdina (a tiež hrdinka!), o ktorom sme ani nemali počuť, pretože jeho príbeh nemal mať žiaden zmysel. Klobúk dolu a burácajúci potlesk pre pána Howarda za zimomriavkovú a emocionálne silnú hudbu, pre pána Widmera  za kameru, ktorá má preniesla z obývačky priamo do filmu, pre pána Malicka za úžasné režijné aj scénaristické spracovanie skutočného príbehu, a pre obsadenie filmu, pretože ich emócia bola tá, ktorá sa preniesla aj na mňa. Tak sa to robí. A...  "Raz sa dozvieme, aký to všetko malo význam." ()

Kuzmik

85/100 Terrence Malick po 10 letech pochopil, že sledovat nádherné obrazy, které postrádají hlubší smysl, zkrátka nefunguje. Tentokrát nám přinesl emoční nálož, s tak trochu odlišným pohledem na válku. Film je dalo by se říci rozdělen na půlky. Přičemž první polovina znázorňuje krásný a bezstarostný život v rakouských horách zachycen úchvatnou kamerou. Zatímco druhá část, která prohlubuje boj člověka se sebou samým, bohem a režimem. Málokdo zvládne tyto 3 hodiny, bez toho aby čekl kolik je hodin. Krásný snímek o výjimečné dobrotě člověka, který je odvyprávěn převážně obrazem a ne hlasem. ()

Hemlock

V žádném případě nezlehčuji a ani nezesměšňuji morální poselství tohoto snímku... Po filmařské stránce je to zvládnuté na výbornou a samotné téma by bylo silné i kdyby se jednalo o smyšlenou zápletku. Problém ovšem vidím v délce, přičemž hodinu a půl se tam nic neděje a další hodinu a půl se tam děje nic - být stopáž poloviční, vypadal by film jako celek svižněji a já bych hodnotil určitě i výše. Takhle tomu mrsknu alespoň utrápené a opravdu nudné dvě hvězdy. ()

PaulCZE

Samotná podstata unikla Malickovi mezi prsty a celé to je takové špatně uvěřitelné, když vidím na plátně někoho kdo je prezentován jako horal, sedlák a neumí pracovat s kosou a nebo sít zrno bez toho, aby 1/4 nevhodil zpět do koše odkud ho bere, to jsou pak ty obrazy docela o ničem. Věta o zlých imigrantech, kterou pronáší rakouský národně sociální pomatenec. To je takové trochu absurdní, mezi imigranty v anektovaném Rakousku patřil jako kdo? Neustále se opakující záběry, vleklá stopáž, mix němčiny a angličtiny to celé pohřbívají. Mělo to být celé německy a hlavně měli to točit rakušáci sami. ()

Pete

Tak nám tu Malick servíruje další tříhodinový opus magnum, což u něj znamená něco jako když špetku třeba i velmi chutné pomazánky rozmažete na obrovský krajíc v milimetrové vrstvě. Chuť se skoro úplně vytratí, a kde nic není, tam nastupuje nuda. Fantastické obrazy alpské krajiny a vesnice mají sice podmanivé kouzlo, téma kolaborace, svědomí a míry účasti na všudypřítomném zlu za války je silné, jenže výsledek je zvláštně odosobněný a neuspokojivý, což u tohoto tvůrce snad už ani nemůže překvapit. Když tu charakteristiku trochu přeženu, sledovat dvě hodiny práci na poli a v horském hospodářství mi ani tak nevadilo, ta jednoduchost a zemitost sedláků je až omamná, jenže ta další hodina v žaláři, která vlastně nic dalšího nepřinesla, to už bylo skoro nesnesitelné - hlavní postava trpí jako Hus, a divák spolu s ní. Ano, i malé dobro se počítá, ale vlastně pouze pro toto skutečné téma si film zaslouží tři válečné kříže, ne už tak díky zpracování, které by moc, moc, moc potřebovalo sestříhat zhruba na polovinu. Na prahu války má místo někde mezi nedotaženou Slámovou Krajinou ve stínu a mistrovskou Hanekeho Bílou stuhou. ()

helrohir

Od Malicka som už nejaký ten film videl, preto som viac menej vedel, akú filmársku formu môžem ako divák očakávať. Filmu dominuje veľmi pomalé tempo, plné melanchólie, ale ako celok je film naozaj krásne natočený, čo je asi jeden z dôvodov, prečo sa to oplatí vidieť aspoň raz. Skvelá kamera, zachytávajúca ohromujúce krásy vysokohorskej krajiny ponúka skutočný vizuálny zážitok. Ale celý film je naozaj nesmierne uťahaný, čo v konečnom hodnotení znižuje pútavosť inak zaujímavého životopisného príbehu so silným morálnym posolstvom. Taktiež ma trochu rušil fakt, že film nebol komplet nakrútený v nemčine, pretože tie anglické dialógy sem proste vôbec nepasovali a narúšali tak hyperrealistický zážitok z prostredia rakúskych Álp. 55%. ()

shade000

Neskutočne krásny film o živote počas druhej svetovej vojny. Nádherný príbeh, a k tomu dojemný soundtrack od Jamesa Newtona Howarda... "...for the growing good of the world is partly dependent on unhistoric acts; and that things are not so ill with you and me as they might have been, is half owing to the number who lived faithfully a hidden life, and rest in unvisited tombs." - George Eliot ()

solisoli

Poetická dráma z obdobia 2. svetovej vojny rozpráva príbeh z jednej Alpskej dedinky, o Franzovi a jeho sympatickej manželke, ich neochvejnej láske, deťoch, statku o ktorý sa poctivo starali. Pohľad na nádherný súlad s prírodou a domácimi zvieratami .Tu sa rozhodne dá vnímať, ako reálná skutočnosť tej doby. Pekné zábery prírody, veľmi pôsobivo stvárnený život, tak ako to skutočne vtedy fungovalo. Veľkou mierou tomu prispela úžasným hereckým výkonom Valerie Pachner. Lenže, zbytočne rozvláčne scény rušili dobrý dojem deja, ktorý v niektorých fázach sa akoby opakoval. Samotný zmysel, pod pseudonymom skutočný príbeh zlyhal, pretože, kto by uveril, že by ten kretén, zradil milujúcu manželku a tri malé dievčatka napospas biedy, aj keď mu to jasne vysvetľovali. Podpíš, mysli si svoje a budeš žiť a vykonávať službu v lazarete. V skutočnosti by skončil bez mihnutia oka v Mauthausene, kde by za ním neštekol ani pes. Komu, Terrence Malick chce natlačiť kaleráby do hlavy, keď už moderný a sčítaný človek, na niečo také nenaletí. Zaujímavý postoj Rakušanov pre idol národného hrdinu. Muž, ako národný hrdina je každý, kto sa postará o rodinu, aby vedeli šťastne a pokojne žiť. Vychovávať svoje deti od malička, aby boli vzdelané, čestné, pracovité a tým prospešné pre spoločnosť. Hrdina spraví všetko preto, aby tieto hodnoty naplnil a nie aby ich zahodil, absurdným rozhodnutím, nechať svoju rodinu trpieť v biede a nemilosti u ostatných. ()

t.b.kat

Naprosto famózní film ukazující nesmyslnost války a člověka, který se válce postaví tím, že morálně odmítá ustoupit ze svých hodnot. Jinak úchvatná kamera, škoda, že film je v horší (německé) angličtině. 4-5* ()

maraHCV

Melancholický spirituální epos o člověku který neuhne ze svých zásad a přesvědčení,zatímco celý svět kolem něj se zbláznil.Film jen pro lidi s citlivým a otevřeným srdcem... ()

Gortyna

Filmařské veledílo. Nepomíjivá krása přírody proti nepomíjivému zlu uvnitř lidí. Mlčenlivý hrdina, který ví, že slova jsou zbytečná. Klasický rozpor: sobecky opustit milující rodinu a ponechat ji napospas všem útrapám, nebo se obětovat ve jménu vyššího principu mravního? Hus ani Palach rodiny neměli. Linii Víry ponechávám stranou, protože žádný bůh není. ()

LordMichael

Pomalu plynoucí existenciální drama o nezlomném sedlákovi, který odmítl postoupit své svědomí službě nacistickému Německu. Monumentální psychologická i spirituální sonda do nitra národního rakouského hrdiny asi neosloví každého, ale zůstává pravdou, že jde na dřeň všeho, co je v člověku, ať už je to drsná práce v horách, smích a radost dětí, filosofické přemítání na pozadí dechberoucích scenérií či zoufalství a naděje víry. Za mě nejlepší věc, kterou Terrence Malick natočil. ()

rigby

Nenápadný film o nenápadném hrdinovi. Tak nenápadný, až je veliký. Použitý koncept myšlenek a dopisů kontrastuje s monumentální krajinou. Ke snímání nejen krajiny, ale i děje, byl použit hodně široký objektiv, což dává zajímavě zkreslenou perspektivu. Očima se nelze odpoutat. Děj je možná chvílemi až moc pomalý, ale v tomto případě to tolik nevadí. Celkově je to nevšední zážitek. ()

Carnosaurus

Terrence Malick is back in the saddle. I hope he wont fall again to the wonder and fight the knight of cups. It would be his last song to song. The best movie since he crossed the thin red line and found the new world. ()

Felix22

Silný příběh o neústupnosti a nezlomitelnosti lidského ducha v konfrontaci se zlem. Film určitě nesedne všem a to nejen kvůli téměř třem hodinám, ale také kvůli vypravěčským postupům, které jsou pro Malickovu tvorbu typické a v mnoha ohledech mi to připomělo Nový svět, i když tady to bylo posunuto ještě dál a tak říkajíc nejde to divákovi naproti. Řekl bych, že na období války a nacismu mohl Malick dobře ilustrovat ten věčný souboj dobra se zlem. Parádní jsou také záběry na hory zahalené v mracích a hudba, která snímku dodává až mystickou atmosféru. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Malick chystá film o Ježíši Kristovi

Malick chystá film o Ježíši Kristovi

10.06.2019

Jen pár dní po premiéře zatím posledního filmu Terrence Malicka (Tenká červená linie, Strom života) A Hidden Life na festivalu v Cannes přichází zpráva, že oslavovaný filmař chystá další film. Ten se… (viac)

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)