Na prahu války

• Česko Skrytý život (viac)

Od vizionárskeho režiséra a scenáristu Terrencea Malicka prichádza tento príbeh podľa skutočných udalostí o neznámom hrdinovi Franzovi Jägerstätterovi (August Diehl), ktorý odmietol bojovať za nacistov počas druhej svetovej vojny. Na základe skutočných listov, ktoré si rakúsky farmár posielal so svojou ženou Fani (Valerie Pachner), kým bol vo väzení, film sleduje úžasnú rodinnú cestu lásky a obetavosti. Franz mesiace nevidel svoju ženu a dcéry pre povinné vojenské cvičenie s nemeckou armádou a dostane povolenie vrátiť sa do svojho mierumilovného vidieckeho domova. Ale keď sa vojna nečakane vyhrotí, Franz je povolaný do boja a ako nový vojak musí prisahať vernosť Hitlerovi a Tretej ríši. Aj napriek prosbám susedov, vojakov a dokonca aj dôveryhodných kňazov Franz opakovane odmietne urobiť prísahu. To spôsobí, že sa ocitne vo väzení a očakáva súd pre vlastizradu. Medzičasom sa Fani nielenže musí postarať o rodinnú farmu a ich tri dcéry, ale susedia ju vylúčia zo spoločnosti, pretože podľahli požiadavkám vernosti Tretej ríše. Franzov prípad ide na súd, je vyhlásený za vinného a odsúdený na smrť. Ale jeho neochvejná viera a láska k jeho žene Fani a jeho trom deťom udržujú jeho ducha nažive. (Disney+)

Muel

| Studio Babelsberg | Niekedy proste potrebujete tento typ filmu vo svojom živote. A Hidden Life som si chcel pozrieť už strašne dávno a až teraz prišiel ten pravý čas. Prenádherný film, plný hlbokých myšlienok, úžasných záberov na rakúske Alpy, nádherne precítené herecké výkony a príbeh, ktorý vás dostane do kolien. A ešte k tomu všetkému ten absolútne geniálny Malickov umelecký rukopis, kvôli ktorému je ten film proste niečo viac, ako len nejaký obyčajný biopic o obyčajnom mužovi. All-timer. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

xdutchx

100% bez debat. Mistrovské dílo. Tarkovského Oběť přivedena k dokonalosti. Takhle vypadá Kristus nesoucí kříž. Film na celý život. ()

Isomut

Odhliadnuc od krásnej scenérie neviem, čo bolo väčšie utrpenie. Či nástrahy II. sv. vojny, stopáž filmu alebo to neuvedomenie si tvorcov, aké muky môžu zažívať niektorí diváci pri počúvaní Nemcov hovoriacich po anglicky. ()

Majkak

Meditativní film zobrazující tichou, a přitom maximálně důslednou oddanost vlastnímu svědomí. „Přijde čas, kdy nám bude zjeveno, jaký to mělo smysl.“ Franz Jägerstätter chce jen klidně farmařit a odmítá přísahat věrnost Hitlerovi, protože všichni vědí, co je zač. Jenže všichni ostatní se přizpůsobí, a Jägerstätter je ten, o kom jsou vesničané přesvědčeni, že je ohrožuje. Ne diktátor, ale čistá duše odmítající žít ve lži. Franz musí řešit sžíravě palčivé otázky – vystavit manželku a malé dcery odmítání ostatních a drsné dřině, anebo se podřídit kvůli dobru rodiny, ale ve lži, kterou nemůže vystát. Hrůza zobrazena maximálně poetickým způsobem. A neustálá otázka, kde se skrývá Bůh se svou spravedlností. ()

Kulda24

Naprosté vyšperkování snímku Tree of life. Asi tak bych to zhodnotil jednou větou. Je zde vidět veliká inspirace a to, co mi lehoučce u předchozího snímku chybělo, uteklo, se zde projevilo a já to Malickovi žral i s navijákem. Zbožňuji tu kameru, dialogy, monology, postavy, zkrátka všechno. 3 hodiny hrabání se v myšlenkách a hledání onoho světla života. Já takovéto snímky potřebuji. Neskutečných 90% ()

rekkky

First half of the movie was simply astonishing, but later on it started to be almost not watchable, therefore three stars. With very specific filming style it is intended for audience, who will dwell on technical aspects. The storyline puts on screen lots of question related to the social crisis during the WWII, but as well is forcing to think about elementary matters of daily life, so the cinematography only supports struggling of people living on the outskirts of Austria. What I appreciate the most is the respect of director to the people and how his style express the admiration how strong they were and their endurance to overcome everything what is put in front of them not only from the physical point of view, but also from the moral perspective. It is almost like a social study of times back then and there with impulse on basic relationships between close family, friends and neighbors from nearest village. ()

Johny M.

Po půlhodině váháte, jestli je hlavní hrdina jen magor nebo spíš srab. Po další půlhodině, když už si uděláte názor, vám zbejvaj ještě další 2 hodiny nudy, plný pobožnejch keců. Krásná příroda, hudba, silný německý herecký obsazení a ano, musela to bejt děsná doba, ale film jako takovej: nuda ()

FeroFabus

Proč jenom** tomuto jinak zajímavému filmu? Nesmyslně dlouhá stopáž, poloviční by bohatě stačila. A taky se mi zdá divné, že by v říši v roce 1943 někoho kdo odmítl bojovat hned neposlali do koncentráku nebo nepopravili. A ten částečný dabing to  rozhodně nevylepšil. ()

tranquill

"Kovadlina přežije déle než kladivo!" Ty výroky byly mnohem kvalitnější než režie a herci. "Lepší nespravedlnost strpět, než ji spáchat!" ()

Cruchot

„Za růst dobra ve světě z větší části vděčíme nehistorickým událostem. To, že to s námi ještě není tak zlé, je především právě díky těm nesčetným lidem, kteří poctivě žili svůj život stranou vší pozornosti a odpočívají v hrobech, k nimž nikdo nechodí.“ Tento krásný citát George Eliota (Eliotové) uvedený před závěrečnými titulky filmu trefně vystihuje jeho hlavní nosné téma. Toto téma je opravdu velmi silné, ale zpracováno (alespoň pro mě) velice těžko stravitelným způsobem. Už jen samotné snímání filmu, podivné úhly kamery, používání rybího oka, roztřesené záběry či podivné střihy mi úplně nesedly. A samozřejmě samotná stopáž je vražedná. Věřím, že každý jednotlivý záběr měl své místo v režisérově vidění příběhu. Ale co je moc, je moc. V kině bych to patrně do konce na jeden zátah nedal. Při domácím sledování je alespoň možnost vidět snímek "po kouskách" a s přestávkami. Jednou ale úplně stačilo. ()

nmafan

Malick je odvážný režisér, ale krotký filosof. Tedy lépe řečeno takovým byl ve svých nejlepších letech. Skrytý život svým nervním střihem a krátkou průměrnou délkou záběru vypadá jako vize uměleckého filmu pro konzumenty komiksových blockbusterů (aby si ajťáci mohli sledování marvelovek proložit něčím "hodnotným" a připadat si chytře). Ale nefunguje ani formálně ani obsahově. Dobro a zlo druhé světové války na tisící první způsob. A nekonečné omílání křesťanských banalit. ()

Maximilianus

Na tomto filme mi vadilo to filozofovanie a moralizovanie. Asi to bol zámer, ale mňa to rušilo. Na druhej strane musím vyzdvihnúť, že išlo o menej typický vojnový film. Dĺžka mohla byť aj o 30 minút kratšia. Angličtina / nemčina bola riadna hlúposť. Malo to byť po nemecky. Každopádne, svoje čaro to malo. 7,2/10. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Malick chystá film o Ježíši Kristovi

Malick chystá film o Ježíši Kristovi

10.06.2019

Jen pár dní po premiéře zatím posledního filmu Terrence Malicka (Tenká červená linie, Strom života) A Hidden Life na festivalu v Cannes přichází zpráva, že oslavovaný filmař chystá další film. Ten se… (viac)

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)