Moudrá krev

• USA Wise Blood (viac)

Může být víra bezbožná? Ve filmovém zpracování prvotiny legendární jižanské spisovatelky Flannery O’Connorové hollywoodský velikán John Huston oživuje groteskně poetický svět americké výstřednosti. Brad Dourif ve svém strhujícím výkonu ztvárňuje veterána Hazela Motese, jenž se čerstvě po návratu z armády pokouší založit první církev bez Krista, v níž není prostor pro hřích, oběti, natožpak Boha. Po své tulácké a doslova mučednické pouti americkým zapadákovem naráží na řadu podivínských „pábitelů“. Na všech těchto setkáních Haze zosobňuje silnou oddanost svému přesvědčení, bez ohledu na kohokoliv a cokoliv. Cesta svérázného kazatele pak nemůže skončit jinak než pravým očistcem. (Česká televize)

radektejkal

Tohle bych od Houstona nečekal; je tedy nanejvýš zřejmé, že ne vždy tvoří režisérské filmografie ucelenou řadu, v níže jeden film vyplývá z druhého (teď myslím třeba na Bergmana nebo Viscontiho). Případ Hazela Motese, autisty ponechaného sobě samému, je nutně tragický. Syn pastora může být jedině pastorem nebo antipastorem. Hazel je pastorem své vlastní sekty "Církve pravdy bez ukřižovaného Ježíše". Nezvládá však ani to, a jeho osudem je sebepoškození a sebedestrukce... Pojem a název filmu "Wise Blood" (ve fimu je dostatečně objasněn) se ale vztahuje k jeho jedinému obdivovateli, mladíkovi deprivovanému opačným způsobem... Zajímavé je porovnat názvy, pod kterými se uváděl v různých zemích: Le malin (Francie) nebo El profeta del diablo (Španělsko), které svědčí o tom, jak různě byl obsah filmu (ne)chápán. ()

slunicko2

Religion business po americku. 1)  Traumata z náboženské výchovy svého fanatického otce se zde pojí s hypotetickými traumaty z války (v knize jde o druhou světovou), a vyúsťují v celkovou dezintegraci Motesovy osobnosti. Atmosféře neprospívá ani prostředí amerického zapadákova s buranem na každém rohu._____ 2)  Film jasně ukazuje, že jsou lidé (a není jich málo), kteří jsou ochotni a schopni uvěřit čemukoliv. V dnešní době plné dezinformací a stihomamských posedlostí je zajímavé a užitečné vidět, že se stejnými problémy se lidé potýkali i dříve._____ 3)  "Poetický svět americké výstřednosti" (Česká televize) jsem ve snímku nenalezl. Jen smutnou podívanou na nejrůznější úchyly. No man with a good car needs to be justified._____ 4)  Svérázné pojetí své role předvedl 29letý Brad Dourif (Hazel Motes). Naštěstí tu byl i přitažlivý 23letý Dan Shor (Enoch Emory, chce se s Hazelem kamarádit), takže to celé nebylo tak plonkové, jak se zpočátku zdálo._____ 5)  Příběh je sice zasazen do dobových souvislostí, ale předává obecně platné zkušenosti. Na základě několika povídek napsaných v předcházejících létech sestavila 27letá spisovatelka Flannery O´Connorová svůj první román, který vyšel v roce 1952._____ 6)  Snímek vznikl především v Maconu v Georgii a jeho okolí. Za komparsisty posloužili místní obyvatelé._____ 7)  Přiznám se, že s The Church of Christ Without Christ jsem se setkal poprvé. No někdy to nastat muselo. A tak jsem poznal společenství, where the blind can't see, the lame don't walk, and the dead stay that way._____ 8)  Zajímavý výklad nabízí komentátor radektejkal****. Za přečtení stojí i Autogram***. ()

PTuranyi

Celkom dobrá psychologická dráma traumatizovaného mladíka, ktorá nedáva optimizmu veľa priestoru. Hazel Motes totiž stráca všetko čo poznal a na čom mu záležalo čo nakoniec vedie k strate viery a neurotickému rozkolu prejavujúcemu sa prenasledovaním potulného kazateľa a verejným kázňam proti cirkvi v mene vlastnej cirkvi Ježiša bez Ježiša, ktorú sám založil. Hoci to miestami vyzerá ako parodovanie amerického vzťahu s cirkami a všemožných siekt a samozvaných kazateľov, atmosféra je vážna. Žiaľ produkcia trpí neduhmi typickými pre nezávislé filmy, takže miestami sú v scénach okamihy zívajúce prázdnotou a zbytočným naťahovaním času bez dostatočnej podpory atmosféry. Brad Dourif však svoju postavu hrá výborne a ostatní herci mu slušne sekundujú. Napríklad Harry Dean Stanton v roli kazateľa sa vzápätí blysol vo filme Votrelec. 70% ()

ostravak30

Moudrá krev je pro mě takový zvláštní film, který se mi složitě hodnotí, protože máme možnost nahlédnout na Američany zcela jinak než je běžné. Hazel Motes totiž přišel z armády a díky tomu nevěří v Boha. Není se moc co divit. Jakýkoli boj otřese tvrdě různými základy víry. Jenže on sám potkává samé podivíny a mezi nimi je třeba i šerif, který mu pro nic za nic zničí auto. Slepec, který není slepý, nebo mladík, jež mu jako základ nové víry čmajzne symbol. Pro mě složitý film, který poukázal na rozpolcenost a rasismus americké společnosti. Víra byla po mnohých válečných konfliktech složitá. A teď si vezměte, že dnes je ještě složitější. ()

Autogram

Americký zapadákov, ale aj tam je dosť ľudí, ktorí sú schopní uveriť komukoľvek a čomukoľvek. Napríklad aj akémukoľvek kazateľovi alebo si podať ruku s originál gorilou alebo dobrému a spoľahlivému autu za 225 babek s dvomi dierami v chladiči, hlavne že ho nevyrobila banda negrů, cizáků a kriplů. –––– Mám v plánu nějaký věci, co jsem nikdy předtím nedělal. ()

• Film byl natočen podle stejnojmenné knihy spisovatelky amerického jihu Flannery O´Connor. (Daniel.Rampa)