Útěk do budoucnosti

(festivalový názov)
  • Švédsko Flykten till framtiden (viac)

Výlet v čase v letech 1973 a 2016 ve Stockholmu s Henrikem Dorsinem a Johanem Ulvesonem. Svante žije ve Stockholmu v roce 1973. Má neléčitelnou srdeční chorobu. Jedné noci se z ničeho nic objeví podivný vlak a odveze jej do roku 2016. Zde se setkává s Elsou. Společně musí řešit zdravotní problém, kterým trpí Svante. Zároveň je třeba vymyslet, jak společně žít, přestože pocházejí ze dvou různých období. (Severská filmová zima)

Necrotongue

Nenáročná, ale vcelku zábavná švédská záležitost, která mi svým závěrem lehce připomněla norský seriál Zpřítomnělí. Namísto tolik oblíbených (a provařených) časových smyček zvolili tvůrci obousměrné cestování v čase (s poměrně vysokou frekvencí), a přestože jsem jim jejich pohled na časový paradox tak úplně "nesežral", byl jsem s provedením ve finále docela spokojen. Sedmdesátky se Švédům povedly a mně se pobyt v době, jejíž specifické atributy razí Tom Cruise i v současnosti, líbil, takže to za mě jsou čtyři kousky. / Poučení: I pevná linka má své výhody. Poznáš to, až zkusíš umlátit dvacet švábů smartphonem. ()

vinducha

Suprový film , který snad vidělo okolo 100 lidí , ale zrecenzovalo jen 5 , takže se přidám a můžu se podepsat takřka pode vše , co tu dřívější recenzenti napsali , výborná záležitost o cestách mezi hippie érou (1973) a současností  (2016) , v hlavním městě Švédska , doporučuju , trocha té romantiky neuškodí. ()

Trajektt

Tak po tomtu snímku je jasný , že ve švédské divočině nepotřebují mnohamilionové rozpočty na to , aby natočili celkem solidní a kvalitní film na téma cestování v čase. Stačí jim jen vcelku ucházející scénář, dále pak neokoukané severským větrem ošlehané švédské tváře bez žádných přitěžujících barevných inkoustů ze zbytku světa a nakonec pak pár nejapných vtípků, které patří snad do každého filmu ve kterých se znenadání ocitnente z ničeho nic v jiné časové dimenzi. Tentokráte se společně s naším hlavním hrdinou Svantem podíváme na začátek sedmdesátých let, kdy v pulzujícím kapitalistickém Švédsku bují moda zvonkových kalhot, džínů a dalších modních doplňků té doby a kdy všichni vypadají jako neupravené máničky, které zrovna vylezly z koše. I náš Svante se snaží zapadnout do této doby a kromě slušivých džínů má na květáku pěkně vyrostlé kudrnaté afro. To, ale ještě netuší, co ho čeká a nemine. On si totiž žije svůj poklidný život a se svým kámošem spoluvlastní obchůdek s dlouhohrajícími hudebními deskami v poklidné čtvrti hlavního města Stockholmu. Má jeden hendikep a to celkem závažný a tím je v té době nevyléčitelná srdeční vada. Jednoho dne po prohýřené noci se zničehonic na zastávce metra objeví vlak z budoucnosti a náš hendikepovaný šašlik se objeví v roce 2016 do naší takzvané doby digitální ve kterém potká dívku v jeho vlastním bytě, která mu samozřejmě nevěří, že mu je pětašedesát let a která vlastní mobilní telefon a další nezbytné vymoženosti bez kterých by si dnešní generace už asi nedokázala představit ty své nudné životy. Samozřejmě náš trumbera ze sedmdesátek je z těchto novinek vykulenej jak žába před bouřkou, ale zase se dozví od své tajemné dívky z budoucnosti, teda spíše od všemocné paní Wikipedie, že ta jeho nemoc se dá v této době celkem snadno vyléčit celkem jednoduchou operací a tím začíná veselý kolotoč zamotaných a někdy i nepříjemných situací na které jsme zvyklý z podobných filmových snímků, které se zaobírají problematikou cestováním v čase. Ono totiž, když něco změníte v minulosti, tak se to automaticky projeví v přítomnosti a v budoucnosti, ale co vám budu povídat. Ono než si to náš hrdina uvědomí, tak jsme zde mnohokrát svědky jeho skákání v časových dimenzích, aby napravil své školácké chyby. Já jsem se při tom celkem slušně bavil a to jsem k tomu ani nepotřeboval žádné předražené vizuální efekty na které jsme zvyklý z amerických velkofilmů a do toho mi ještě ukápla nějaká ta slza, protože love story protkaná v čase byla také vcelku dojemná. Za mně naprostá spokojenost a proto dávám zasloužených 70%. ()

aquacam

Je vidět, že i s trochou starého oblečení, retrokulis a několika starými Saaby plus jedním Trabantem se dá levně natočit slušný film. Líbily se mi dějové zvraty i překvapivý závěr. Jen je na tvůrcích patrné, že televizory se skleněnými obrazovkami (CRT) už nezažili. Ve třetí minutě Svente zapne televizi a okamžitě naskočí obraz. Jenže u CRT se musí nejdřív rozžhavit katoda a to trvá třeba 15 sekund. ()

Aljak

Vcelku príjemné švédske retro so zápletkou založenou na cestovaní časom. Táto téma už mala kopu obmien, takže o to ťažšie je diváka zaujať. Musím však uznať, že v tomto prevedení sa mi to celkom pozdávalo. Malo to dobrú zápletku, dokonca so zachovanou logikou, a taktiež celý filmový zážitok podporil aj veľmi dôležitý artikel - a síce dôvtip (ten absentuje vo filmoch už čoraz viac a býva nahradený stupídnym humorom). Takže za mňa spokojnosť, dobre sa na to pozeralo, hoci až na 5* to nebolo (tie dávam jedine fakt výnimočným a nezabudnuteľným filmom). ()

• Natáčelo se ve třech švédských lokalitách, a to v obcích Trollhättan a Vänersborg a v hlavním švédském městě Stockholm. Stanice metra, která se objevuje v částech filmu, je stanice Zinkensdamm. (Trajektt)