Mars

TV spot 1
USA, (2016–2018), 9 h 22 min (Minutáž: 46–47 min)

Predloha:

Stephen Petranek (kniha)

Jihae, Alberto Ammann, Anamaria Marinca, Sammi Rotibi, Clémentine Poidatz, Cosima Shaw, Jeff Hephner, Olivier Martinez, Roxy Sternberg, Evan Hall (viac)

Ze všech planet naší sluneční soustavy žádná tak neuchvátila naši pozornost a představivost jako Mars, záhadná a nesmazatelná součást všehomíra. Snaha vyslat na Mars člověka již po léta zaměstnává špičkové vědce a zároveň zaujala veřejnost díky bestsellerům jako "Marťan" Andyho Weira či tweetům astronauta Scotta Kellyho, které byly poslány doslova z jiného světa. National Geographic Channel (NGC), veleúspěšní producenti Ron Howard, Brian Grazer a Michael Rosenberg z Imagine Entertainment a producenti Justin Wilkes a Dave O'Connor z RadicalMedia spojili své síly a prostřednictvím celosvětové senzace, seriálu Mars, pozvou diváky hlouběji do vesmíru než kdy dříve. (National Geographic)

TV spot 1

belmonďák

Těšil jsem se na tento seriál, především na "příval" nových informací o dobývání vesmíru. National Geographic měl být zárukou nových informací. Ty tu sice jsou, ale v naprosto minimální míře, přitom tu bylo nespočet příležitostí je uvést. Místo toho se nám předkládají všeobecně známé věci (délka letu, extrémní teploty, voda na Marsu...) neustále dokola. V hrané části nic moc nečekejte, sice se tu solidně rozjíždí mezilidské vztahy které jistě jednou budou gradovat na tak obtížné misi, ale většinou neznámí herci jsou evidentně na hranici svých hereckých možností, ovšem i tady se vše neúnosně natahuje a opakuje. Škoda nápadu který byl promarněn a vlastně i peněz které nenávratně zmizeli v černé díře. ()

B3n odpad!

Vynikajúca téma úplne zabitá politikou, navyše nezáživne natočená. Moja obľúbená téma zo sci-fi, terraforming, sa tu dostáva až na nejakú piatu koľaj za nezmyselné neomarxistické sračky. Ale hlavne, že je tam rasovo a genderovo vyvážené osadenstvo. Trošku to zachraňujú dokumentárne vložky s rozhovormi s relevantnými ľuďmi. Tie ale nie sú rasovo a genderovo vyvážené, hmmm... Reálni vedci sú takmer do jedného bieli muži, sem tam sa mihne nejaká žena. Pol na pol, ako v hranej časti, to nie je ani zďaleka. Príbeh ale úplne prebíja politika. Toto je celkom nepokryte budovateľský politický dokument ako vystrihnutý z 50. rokov stalinizmu, nie sci-fi. Filmári (?) dnes pchajú svoje komunistické budovateľské fantázie do takmer všetkých filmov a seriálov a tak zabíjajú svojimi zvratkami príbeh. ()

HAL

Dokumentaristé by měli zůstat u dokumentů, a nepokoušet se o pseudonarativní normální seriál. Nefunguje to, příběhová linka se rozpadá i se vším tím dramatem které v ní je, a z hlediska standartního seriálu to celé působí hloupě amatérsky. Jako dokumentární výpověď o tom "jak by jsme to udělali, kdyby jsme měli dost vůle a peněz", je Mars ovšem zajímavý dosti. ()

JohnCZ

Onoho spojení dokumentu a hraného seriálu jsem se trochu obával. Buď, že bude dokument zbytečně brzdit a natahovat napínavou hranou složku a nebo naopak, že bude dominovat složka dokumentární a hraná část bude jen taková laciná znouzectnost vizualizace. A ve finále jsem příjemně překvapen, jak tahle symbióza šlape přirozeně a byť obě složky mají v určitých chvílích své rezervy, jak vyrovnaně a plnohodnotně funguje. První série se oproti jiným a často po první sérii zrušeným seriálům díky bohům příliš nezaměřuje na přípravy a cestu, ale velice záhy se přistává a kolonizuje. Dokumentární část šlape standardně a u dramatické mě zprvu potěšil fakt, že se jde k věci a místo jindy protěžovaných mezilidských vztahů se opravdu zaměřuje na technické cíle mise. A díky své krátkosti si drží dravé tempo - tedy co díl, to velký posun kupředu. V druhé sérii se děj posouvá o roky vpřed a namísto survivalu o pár lidech začíná plnohodnotná kolonizace a terraformace, což rozjíždí další klasická témata, z nichž nejvíc je patrný důraz na ekologii a vliv korporací. Hraná složka dostává více prostoru, děj se hodně zaměřuje na jednotlivé postavy a dramaturgicky to působí daleko více jak plnohodnotný seriál. Dokumentární část jde malinko do pozadí a navíc se od určité chvíle zaměřuje až příliš na eko moralizování. To je sice v této době potřeba více než kdy jindy, ale nejsem úplně přesvědčený, jestli zrovna v tomto seriálu a obzvlášť na tak velkém prostoru. Dramatická část to tentokrát zachraňuje a ač té fantazie tam s každým dílem bylo více a více, bavilo mě to až do konce. Jedna část příběhu o dobývání Marsu se sice završila, ale klidně bych v tomhle poměrně unikátním formátu pokračoval dál. ()

Gemini

National Geographic Channel se nechal uvrtat do natočení šestidílné reklamy na SpaceX Elona Muska, a nedopadlo to nejhůř. Málokdy je divákovi servírována plnokrevná doku-drama forma, což schválně píšu s pomlčkou, protože Dobytí Marsu sestává půl napůl z promluv mluvících hlav roku 2016 a z hraného (a velmi solidně vypadajícího) sci-fi seriálu o první pilotované výpravě na Mars a jeho prvotním (do poslední chvíle stále značně nejistém) osídlení v roce 2033. Z hlediska filmového je zajímavé, že jedním z "mluvčích" v naší žhavé současnosti je Andy Weir, neboli autor předlohy skvělého Scottova Marťana. Jinak seriálová část servíruje vcelku očekávatelné situace, ale je taky vcelku slušně zahraná (nechápu výtky některých komentujících ve smyslu patosu a ochotničení), a hlavně vedle dění na Marsu ukazuje i snažení obrovského týmu na Zemi v průběhu mise, včetně "výkonného ředitele", který je "čistě náhodou" nadán stejnými vizemi a zaujetím pro věc jako Elon Musk:) Takže za mě proč ne, je to rozhodně stravitelnější než stopadesátýšestý na jedno brdo jsoucí "dokument" o snaze vyslat člověka natrvalo mimo matičku Zemi. A upřímně jen tak mezi námi, pokud je lidstvo schopné sestrojit věc, nad kterou jsme mohli doteď tak leda žasnout při četbě Heinleinea nebo podobného scifáckého ranaře, to jest raketu, která se vrátí zpět na povrch a přistane dokonce na plošině pohupující se na vlnách oceánu, mohlo by se to třeba povést. Každopádně zaměstnávání se těmihle "nesmysly" posunujícími lidstvo dál, je tím zdravější, čím víc prostoru si v éteru získávají amorální ubožáci s patentem na pravdu. 70% ()