Nezničitelní

• Česko Co se nepromíjí (viac)

Zacharyovi hospodaří na farmě na Divokém západě. Jejich otec William byl zabit indiánským kmenem Kiowů, a tak rodina ve složení matka Mattilda, bratři Ben, Cash a Andy a nevlastní sestra Rachel, kterou matka a nejstarší Ben velmi ochraňují. Rodina Zacharyových se přátelí a obchoduje s velmi nábožensky založenou, ale také rasisticky uvažující rodinou Rawlinsových. Jejich syn Charlie si na Rachel myslí a rád by se s ní oženil. Ben, jako hlava rodiny, z toho není zrovna nadšený, zdá se, že k Rachel chová jiné než bratrské city. Jeho odpovědi na Charlieho dotazy, zda mu Rachel dají, jsou spíše vyhýbavé. V kraji se náhle objevuje starý muž se šavlí a jedním okem, Abe Kelsey, a rozhlašuje, že Rachel je Indiánka, kterou Will Zachary ukradl Kiowům. Ben a Cash ho za to chtějí zabít, ale nenajdou ho. Tato zpráva se rozšíří až ke Kiowům, kteří chtějí svou sestru zpět. Výměnou nabízejí tři koně. Ben nesouhlasí. Rachel je potomkem bělochů a z obchodu nic nebude. Když později Charlie přijede s květinou oficiálně požádat o její ruku, Ben nerad souhlasí. Nadšený Charlie se vrací domů a cestou je zabit Kiowy. Rawlinsovi jsou zděšeni, a zejména matka Rowlinsová obrátí svůj žal proti Rachel a nazve ji špinavou Indiánkou. Otec Rowlins nechce mít se Zacharyovými už nic společného, dokud se Indiánky nezbaví. Ben se rozhodne očistit Rachelinu pověst a vydá se po Kelseyho stopě. Přiveze ho k Rawlinsům a chce, aby řekl pravdu. Rawlins mu nechá dát kolem krku smyčku a pod hrozbou smrti ho žádá, aby řekl pravdu. Kelsey opakuje, že Will Zachary našel indiánské dítě, a když ho Kelsey chtěl zabít, Zachary mu to nedovolil a vzal holčičku domů. Když byl Kelseyho malý syn zajat Kiowy, chtěl Kelsey, aby Zachary vydal Indiánům jejich dítě, ale Zachary to odmítl a Kiowové chlapce zabili. To přesvědčí Rawlinse, že Kelsey mluví pravdu. Mattilda už to nemůže poslouchat a podtrhne stoličku, na které Kelsey stojí, a oběsí ho. Rawlins a ostatní farmáři se od Zacharyů odvrátí, pokud nepošlou Rachel zpět ke Kiowům. Ben Zachary jako hlava rodiny odmítá... (TV Prima)

cheyene

Nad očekávání příjemný western, jehož hlavní devízou je herecké obsazení, z něhož bych vyzdvihl zejména Burta Lancastera, Audrey Hepburn v netypické roli a rovněž Audie Murphyho v pro něj taktéž netradičním pojetí. Samotný příběh potěšil a hudba Dimitri Tiomkina zpříjemnila veškeré scény. Zajímavé bylo zapracování hudebního motivu Dies irae do westernové hudby. ()

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 5/10 Efekty 5/10/// +slušný Burt Lancaster a pěkná Andrey Hepburn, poutavý a zvláštní příběh -méně akce a pomalí rozjezd/// Řekl bych, trošku jiný western, než na jaký jsem zvyklí. Ovšem celkem se to dalo, určitě jsem se nenudil a hlavně ta atmosféra postupně houstla. Přesto že se zde nejedná o klasiku a ani nijak zapamatovatelný film, byl jsem celkem spokojen./// Celkem 60%/// ()

igi B.

V případě tohoto filmu myslím mělo být označení ::drama:: spíše před ::westernem:: ... Chápu, že kdo čekal kowboye a pistolníky, indiány jako z máyovek a černobílé hrdiny divokého západu, musel být zklamán. Protože v tomhle příběhu jde o něco jiného, tenhle příběh je o vynořených starých křivdách, o lidské nenávisti i rodinné soudržnosti, netoleranci i rozdílnosti kultur a marnosti jakéhokoli násilného řešení. Protože násilí a smrt plodí jen další bolest a další násilí - až nakonec se může stát, že možná sestra musí zabít možného vlastního bratra, aby ochránila SVOJI pravou rodinu. Tenhle film zkrátka vybočuje z nějakého dobově-tradičního (nezničitelní kritkové, podívejte se laskavě na rok vzniku filmu!) rámce westernového žánru, takže i po takřka půlstoletí od vzniku umožňuje poutavý a emočně silný filmový zážitek. ()

MartinNDL

To by byla krásná doba, vážně bych tam chtěl žít. Všichni by jí nenáviděli a uráželi a já jedinej bych "indiánku" Audrey píchal od rána do rána 24/356. Ten film je správně oldschool chlapsky drsnej, to se mi líbilo. A taky to morální poselství, že indiáni sou sice totální kurvy, ale jednou za čas, když se vychová v rodině bílejch, tak to muže bejt dobrej člověk...síla, asi koupim DVDčko jako dárek Čunkovi, až mu budu chtít udělat radost. Hlavně mi ale moc nevěřte. Ne, naprosto upřímně řikám, abyste se na to podívali, stojí za to. Huston měl asi i lepší filmy, ale jednou za čas si poslechnout, jaký sou lidi mrchy a jak je přátelství pomíjivý neuškodí. ()

Martin741

Jo, konciace 50. a zacinajuce 60. roky sa niesli v USA v znameni toho, ze sa westerny tocili ako na vyrobnom pase nejakej vyrobnej haly. Tento je vsak jeden z tych lepsich, hodne drsne, s perfektnou Audrey Hepburn a slusnym Burtom Lancasterom /Vlak 1964/. Film ma tempo, vyborne dialogy, akcne finale na zaver potesilo : 70 % ()

• Jedná se o jediný snímek, kde Audrey Hepburnová nehraje dívku nebo ženu bílé pleti, neboť zde vystupuje jako dívka indiánského původu z kmene Kiowů. (SeanBean)
  • Richard Burton bol pôvodne obsadený do úlohy Audie Murphyho, ale odmietol ju kvôli jeho silnej poverčivosti. Veštec mu kedysi predpovedal, že zomrie vo veku 33 rokov, a tak v roku 1959 nerobil vôbec žiadnu filmovú prácu. (Arsenal83)
  • Priemerná dĺžka záberu = 8,7 sekundy. (westerns)