Biela veľryba

• Česko Bílá velryba (viac)

Píše se rok 1814. V malém přístavním městečku New Bedford se chystá mladý Ishmael na lov. Spolu s indiánským harpunářem Queequegem si najímají loď "Pequod". Kapitánem velrybářského člunu je Achab, který před lety v boji s bílou velrybou přišel o nohu. Od té doby zvíře pronásleduje s rostoucí nenávistí, která se přenáší i na posádku "Pequodu", a chce Moby Dicka, jak velrybáři nazývají bílou velrybu, objevit a zabít za každou cenu. (oficiálny text distribútora)

salahadin

Mám rád starou filmařinu, protože je je to poctivé rukodělné řemeslo. Nemám rád novodobou filmařinu, která s řemeslem mnoho společného nemá. Poctivý film, pravda. Jediné, co bych snad vytknul, jsou tu a tam příliš patetické proslovy a nevyváženost v zaostřování na jednotlivé postavy. Ale to jen tak pod čarou. Jinak parádní dobrodružný film, který se nevyhýbá i hlubším myšlenkám, čehož se novodobé patlaniny hrůzyplně děsí. Gregory Peck fantastický - fanatický. ()

Avalon820

Hutná symbolistická bichle se přeměnila v hutný symbolistický film. Nic víc, nic míň. Bílá velryba mi nikdy moc neříkala, ač hodnotu tohoto díla chápu. Skvělý Gregory Peck, který se ve své roli doslova vyžíval, učinil pak tuto pro mě jinak ne příliš zajímavou povinnost v koukatelný film. Navzdory všemu tedy musím uznat, že pokud k takovéto tématice máte vztah, Moby Dick v sobě jistou monumentálnost skutečně skrývá. Na můj vkus však až pod příliš velkou vrstvou rybího tuku. ()

Kimon

Dobrodružství plné posedlosti, odvahy, síly, neuvěřitelné ctižádosti, bezohlednosti a také nenávisti k jedné bílé velrybě. Film o tom, jak dokáže šílená posedlost ovládat jednání člověka. A když se k šílené posedlosti přiřadí tvář charismatického muže s tváří plnou jizev, je ponurý, v některých okamžicích snad až hororový snímek na světě. Čemu jinému z padesátého šestého roku dát maximální hodnocení, než Gregory Peckovi v roli kapitána Achaba. Pokud vás snímek zaujal, podívejte se na film "Bedford Incident, The" (1965), který má podobný děj, i když v tomto případě není loveným objektem velryba, ale sovětská ponorka. ()

B!shop

Na takhle starej film hodne atmosfericka zalezitost a pro me prijemny prekvapeni. Celej film ocekavane tahne charismatickej Peck, nechapu, ze nedostal minimalne nominaci na oscara. Ale je fajn, ze on neni ta postava, co by pribeh vypravela, navic se ukaze az po pul hodine filmu a o to vic je jeho postava tajemnejsi. Ke konci, kdyz zacne silet, tak by obstal v lecjakym hororu. Jinak neni moc co resit, film by se moh lehce zkratit, takhle je misty stereotypni, ale je to o namornicich co na lodi lovi velryby, tady proste neni prostor pro nejakej zamotanej pribeh. Jinak co se tyce samotnejch lovu, to je trikove hodne slusne zvladnuty. Konec samozrejme vsichni znaj, ale i tak je to napinavy a zaverecnej souboj spickovej. Ale na 5* to nebude. ()

cheyene

Příjemný dobrodružný snímek s trochu mystickým nábojem. Gregory Peck jakožto kapitán Achab je tu neskutečný. Ujal se role opravdu mistrně a nevěřil jsem vlastním očím, když v jedné dost dlouhé scéně (detail na obličej a jeho monolog) ani nemrkl! Závěrečná konfrontace s Moby Dickem je vskutku monumentální a na tehdejší dobu také dost dobře zpracovaná. ()

• Většina velryb, které se ve filmu objeví jsou miniatury různé velikosti. (Kulmon)
  • John Huston původně chtěl, aby kapitána Achaba hrál jeho otec Walter Huston, ale než se film začal točit, byl již čtyři roky mrtvý. (Kulmon)

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (viac)