Mustangy

Film podľa scenára dramatika Arthura Millera, ktorý ho napísal na mieru svojej vtedajšej manželke Marilyn Monroe. Tá vo filme stvárňuje bývalú striptérku Roslyn, ktorá sa so starnúcim kovbojom Gayom a ďalšími priateľmi vydáva po stopách divokých mustangov. Spolu sa snažia zachovať si aspoň zvyšok ilúzií a nájsť trošku šťastia v príbehu, ktorý borí tradičné mýty amerického západu. (STV)

Anderton

Asi by si Mustangy zaslúžili objektívne plný počet. Je to dosť náročný film na sledovanie, kde je dej v poradí dôležitosti až za postavami. A že tie sú veľmi zaujímavo napísané. Každá má svoj charakter, svoju minulosť, ktorá nepôsobí vôbec tuctovo a najdôležitejšie mi pripadalo, že keď sa na týchto slávnych a krásnych hercov pozriete zblízka, vidíte už, že svoje najlepšie dni majú za sebou a evidentnú únavu. Skvele to korešponduje s ich postavami a ich charaktermi. Každý dialóg je dôležitý, častokrát ponúka zaujímavé myšlienky, je nad čím rozmýšľať a Houston si potrpí aj na detaily. Napríklad si všimnite, že Roslyn sa s Gayom zoznámi prostredníctvom psa, čo sa ukáže neskôr vzhľadom na ich postoje k životu ako veľmi jemná symbolika. Záverečná pasáž je skutočne strhujúca a okrem napínavosti ponúka Houston aj krásne zábery prírody. Pokiaľ teda dokážete spustiť oči z Marilyn. ()

mortak

Kdyby ten scénář nebyl manželův dárek. Takto po většinu filmu sledujeme, jak se tři muži točí okolo MM, svěřují se jí se svými bolístkami, cvrlikají, jak je úžasná, a chtějí být od ní spaseni. Na demystifikaci kovbojské romantiky dojde až v závěrečné třetině a John Huston v ní prokazuje své režisérské umění. Bohužel účelem filmu byla MM a nikoli kovbojská realita. ()

Kulmon

Kdyby ničím jiným, bude tento film významný tím, že byl posledním v kariéře charismatického donchuana Clarka Gabla a nejproslulejší sexbomby 20. století Marilyn Monroe. Brzy poté zemřel i Montgomery Clift, zatímco Eli Walach už klepe na pětadevadesátku. Začátek filmu je strašně pomalý a nudí. Postupně se však dostáváme dovnitř onoho podivného čtyřúhelníku, ve kterém hraje prim naivní citlivá blondýna, o kterou usilují tři různí muži, každý jinak a každý z jiného důvodu. Nejedná se však o klasickou romanci. Je to portrét několika lidí, kteří žijí jako samotáři, protože se jim z nějakého důvodu nepovedly předchozí vztahy. Pokud něco bere dech, tak je to závěrečných dvacet minut. ()

MrCreosote

Čtyři lidé, kdy příběh každého z nich by vydal na samostatný film. Marilyn Monroe sice nepředvádí nějaké extra charakterní herectví, ale tu postavu krásné, útlocitné a zranitelné nešťastnice jí zkrátka musíte uvěřit. Ostatní tři muži pak díky ní odkrývají své slabiny, aby ke konci dospěli k názoru, že svět svět se sice změnil, ale oni zůstanou pořád stejní, ať se jim to líbí nebo ne. Jedinou možností je se vším seknout a padnout někomu do náruče nebo se se svěšeným ocasem vrátit zpátky domů, i když tam na člověka světlá budoucnost rozhodně nečeká. Překvapil mě především výkon Eliho Wallacha, který zde v roli nalomeného veterána ze druhé světové předvádí výborný výkon. Příběh okolo vzniku filmu pak melancholické atmosféře ještě přidává. ()

Lynn

Nikdy jsem nechápala, co všichni na té Marilyn mají. Jo hezká byla, to jo, ale sex-appeal u ní hledám marně. Ne tak v "The Misfits", tady měla neuvěřitelné kouzlo. On to vůbec pro celou hlavní hereckou trojici, scénáristu i režiséra byl jaksi osudový film. Film nádherný i smutný, hlavně jeho poslední třetina, ukazující lidskou beznaděj i neschopnost soucitu, který je tu vysmíván. Nejzajímavější vývoj prodělává postava Clarka Gablea, který jí dal neuvěřitelnou barvitost. O této postavě stále přemýšlím, nenechá vás k sobě proniknout na první pohled a o to je zajímavější. Každopádně "Mustangové" jsou poprávu legendou. ()

• Průběh natáčení komplikovalo mnoho faktorů. Vysoké teploty v nevadské poušti, paradoxně sám režisér John Huston, který holdoval hazardu a pití, což mělo za následek, že občas usnul během natáčení. Závislost na alkoholu a lécích se v průběhu natáčení prohlubovala i u Marilyn Monroe, což vyústilo v přerušení prací a režisér poslal Marilyn na léčení (contrastic)
  • Přes hvězdné obsazení a vysoké náklady (4 milióny dolarů) snímek nebyl příliš komerčně úspěšný. (contrastic)
  • Ve scéně, kdy Gay Langland (Clark Gable), Perce Howland (Montgomery Clift) a Roslyn Taber (Marilyn Monroe) čekají na koně v poušti, podívají se do dálky všichni jedním dalekohledem. Všichni ho však drží vzhůru nohama. (Pavlínka9)