Muž, ktorý chcel byť kráľom

• Česko Muž, který chtěl být králem (viac)
TV spot

Indie jim byla příliš malá. A vidina bohatství tam v dáli příliš lákavá. Danny Dravot (Sean Connery) a Peachy Carnehan (Michael Caine) jsou dobrodruzi, kteří se rozhodli pašováním a prodejem zbraní v Indii zbohatnout. Jejich cíl je však daleko vyšší, proto se vydají na cestu do legendárního království Kafiristan známého svým bohatstvím, aby se stali jeho králi. (oficiálny text distribútora)

TV spot

klima777

Kdyby mi bylo deset let, zřejmě si tenhle film užiji radostně a bez reptání (adaptace Kiplinga, v níž se střílelo; křižovalo; kultury se zcela bezohledně a legračně střetávaly...). Jenže je mi o trochu víc. A proto mi připadá naivní, vyčpělý a zoufale "přitažený za vlasy". Popravdě, nechci se k němu vracet. Ani dvě hvězdičky se mi nechce "obětovat". Čili: Drobná omluva pro Michaela, Seana a Christophera. Never more... A nebo prostě nebyla nálada. A ani nebude. Ježto slunce dnes již normálně zapadá i nad Albionem. A Rudyard s Reginaldem (The Son of God Goes Forth to War etc.) na tomto prostém faktu zhola nic nezmění. ()

Rozjimatel

"He wants to know, are you gods?" "Not gods, Englishmen. Which is the next best thing."     Poriadne uletené dobrodružstvo dvoch bláznivých postavičiek, v skvelom prevedení Seana Conneryho a Michaela Cainea. Okrem hereckých výkonov a humoru môžem ešte vyzdvihnúť výborný záverečný úsek odohrávajúci sa vo "svätom meste" (Sikandergul). ktorý má aj napriek prítomnému humoru celkom mrazivú atmosféru. Inak ale film dosť kolíše, čo sa pútavosti týka, žiaden nový Lawrence z Arábie sa proste nekoná. A ani hudba ma teda nijako neohúrila, k tej lawrenceovskej má veľmi ďaleko, hoci autor je ten istý (Maurice Jarre). Je zaujímavé, že od Johna Hustona som už videl 11 filmov a hodnotil som ich takmer navlas rovnako - skoro všetky sú dobré (3 hviezdičky), ale žiaden výborný (4 hviezdičky), Len jediný film sa z toho vymyká a tým je výborná Africká Kráľovná (1951).     "Now, the problem is, how to divide five Afghans from three mules and have two Englishmen left over." ()

3DD!3

Sláva a bohatství! Poctivý dobrodružný snímek o dvou vykutálených vojácích, kteří se za penězi byli ochotni vypravit přes půl světa a až koruna a žena je svedla na zcestí. Ohromující výprava a výborné herecké obsazení baví i po tolika letech. Danny a Peachy jsou navíc tak zábavná dvojka, že bych se rád podíval na nějaký jiný jejich příběh, třeba ještě z dob v armádě. ()

PALINO

Veľkým tromfom filmu je jeho námet, vďaka ktorému máme možnosť sledovať dvoch mudrlantov na ceste do Kafiristanu, kde má jeden z nich potrebu stať sa miestnym Bohom, ale najdôležitejšie je, že sa tento príbeh dočkal kvalitného filmového spracovania. No a ešte sú tu samozrejme vynikajúci herci, je radosť pozerať sa na Seana Conneryho ako postupne podlieha túžbe po moci a spolu s Michaelom Cainom sa im podarilo vytvoriť vskutku zaujímavé charaktery. MUŽ, KTORÝ CHCEL BYŤ KRÁĽOM je skrátka jeden z tých filmov, ktorý sa dokáže vryť do pamäte. ()

Snorlax

Některé filmy mají slabší rozjezd, ale pak se nuda promění v nezřízené tempo a je na co koukat. Některé filmy mívají slabou střední část, když tvůrcům dojde dech, který naberou opět v závěru. Některé filmy mají slabý závěr, neb autoři již vyčerpali veškeré nápady. Tenhle film má vše výše zmiňované. Connery s Cainem tu hřmící nudu zkrátka zachránit nedokázali. ()

• Karroom Ben Bouih byl 103letý noční hlídač olivového sadu. Při natáčení častokrát usnul. John Huston mu vysvětlil, že si natáčením vydělá tolik peněz, že bude moci spát i v noci. (Kulmon)
  • Peter O'Toole byl osloven, zda si nechce zahrát Rudyarda Kiplinga. (Kulmon)

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (viac)