V časech, kdy se odehrává tento western, byly zákon, morálka a pořádek zpovykanými evropským výmysly, které do prérie Divokého západu ještě nezavály – zde, ve městečku Vinegaroon, panoval pouze jeden zákon: oko za oko, zub za zub. Alespoň do doby, než přivandroval do hnízda chřestýšů psanec Roy Bean (Paul Newman). Ten se prohlásí za samozvaného soudce všeho na západ od řeky Pecos, kde civilizace byla dosud sprostým slovem. Royova svrchovaná nadvláda přináší své plody, ale všechno jednou končí, a ne vždy dobře… nebo snad ano? Klasický western natočil velikán žánrového amerického filmu John Huston (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Za vodou a další), který spojil síly se zářící hvězdou Paulem Newmanem (Butch Cassidy a Sundance Kid, HarperHazardní hráč). Naturalistická a současně nadsazená stylizace snímku se opřela o vyvážený scénář Johna Miliuse, který podobné variace propracovával v takových hitech, jako Drsný Harry, Jeremiah Johnson či Apokalypsa. Výsledkem je nezapomenutelná westernová jízda, drsná i vtipná, a v mnoha ohledech nápaditá, která diváka nenechá chladným. (Česká televize)

Padme_Anakin

Hraje-li Roye Beana, samozvaného soudce, Paul Newman, nemám nejmenší problém sedět přikovaná k obrazovce. Zajímavý a nevšední kousek to je už jen pro to, že umně snoubí několik filmových žánrů, tj. western, komedii, romanci, parodii a celkem drsnou akci a kupodivu to skvěle funguje, zejména díky vtipným hláškám a příjemnému hereckému obsazení, krásná Victoria Principal, bezva vstup Anthonyho Perkinse a půvab Avy Gardner vše dokonale lemuje. Bylo mi potěšením, bavila jsem se. ()

kinderman

Ďábel se tentokrát tak trochu skrývá v titulku "původní scénář John Milius". Z něj lze vydedukovat, že Huston (případně Newman) Miliusův scénář (předpokládám, že byl sevřenější a temnější) značně přepracovali. No, aspoň že mu ve filmu nechali tu pochvalnou zmínku o Theodoru Rooseveltovi jako nejlepším prezidentu USA, tohle tvrzení vyhodit, Milius by se nejspíš zastřelil, a nevytvořil už žádné další (skvělé) scénáře a filmy. ()

Martrix

Silnou stránkou Johna Miliuse byl především způsob, jakým své postavy oživil. V jeho podání bylo snadné porozumět silným a svérázným mužským figurám, jako byl později třeba Kurtz. I když je soudce Bean pojat trochu odlehčeněji, pořád tam vidím postesknutí si nad koncem starých časů, kdy vládli silní muži a ne intouští cowardi. Proti tomu nic, ale použitý způsob humoru mě často míjel, takže mi zbyl jen průřez životem soudce, olemovaný typicky americkými "moudry" té doby. Ocením ale konzistentnost a formát vyprávění, kvalitní výkon Newmana a medvěda. Pod kůži se mi ale ani po dvou hodinách, tento film vůbec nedostal. Pro mě je to jen western o samozvaném svérázsoudci a nejoddanějším ctiteli Lilli Lantrey. Co se týče přerodu divokého západu v "civilizaci", tak doporučuji film Gigant. ()

Jirka_Šč

"Když chtěl férovost, měl jít jinam." Velmi originální film a nestandardní pohled na divoký západ. Zdráhám se označit toto za western. Ne, že by nebyl, mnohem víc bych ale film zaškatulkoval jako "pohled na život a dobu jednoho člověka" (název filmu je přesný). Paul Newman byl výborný, za větší hvězdu však v tomto případě považuji režiséra a scénáristu. Nešlo jim (zřejmě) ani tak o historickou přesnost, jako o přesné vylíčení doby. A to se povedlo. Navíc mě zaujala forma vyprávění, ve které se ozývají hlasy a názory postav, které přijdou, řeknou svůj pohled na věc a zase zmizí. Neznám porovnatelný film. ()

cheyene

Tento snímek má vskutku hodně co nabídnout. Výtečná ukázka toho, jak se divoký západ měnil a jak se k tomu stavěla jedna generace v jednom městečku. Paul Newman zde herecky exceluje, jeho partnerka nepostrádá půvab a mnohé scény jsou tu vskutku dost silné a působivé. S blížícím se koncem divokého západu přichází také více smutku a melancholie, což mi vnuklo myšlenku, zda nemám přihodit ještě jednu hvězdičku. Zůstanu ale u slušných 3* skrze dlouhou stopáž, která nabízí pár hluchých míst. ()

• Victoria Principal byla v roce 1973 za svůj výkon nominována na cenu Golden globe award v kategorii Objev roku. (Terva)
  • Skutečný soudce Roy Bean (Paul Newman) žil v letech 1825–1903, zemřel tedy poněkud dříve, než ten filmový. (bjh)
  • Režisér John Huston se ve filmu objevil v roli medvědáře Grizzlyho Adamse. (John Dunbar)

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty