Přicházejí v noci

• USA It Comes at Night (viac)

Neznáma nákaza terorizuje svet. Jej pôvod a počiatok nikto nepozná. Postihnutí sa menia na niečo desivé. Hlboko v lesoch žije so svojou rodinou, izolovaný od okolitého sveta, Paul (Joel Edgerton), ktorý sa snaží ochrániť pred pliagou svoju manželku Kim (Carmen Ejogo) a sedemnásťročného syna Travisa (Kelvin Harrison Jr.). Prežiť im pomáha striktné dodržiavanie istých pravidiel a hlavne nevychádzanie z domu v noci. Jedného dňa však okolnosti prinútia Paula svoje zásady porušiť. (sochoking)

Morholt

Já bych tohle snad ani hororem nenazýval. Jo, je tu sice nějaká nákaza a klukovi se sem ta zdá ohyzdný sen, ale tady se spíš než o cokoliv jiného jedná o komorní drama na téma přežití a soužití v extrémní situaci. A jako takové to funguje víc než dobře. Jde především o navození atmosféry. Děj se sice odehrává v lesní usedlosti, ale Shultsovi podařilo mě přesvědčit, že kromě tohoto ostrůvku naděje je všechno ostatní v hajzlu. Díky tomu je film nejsilnější v těch nejobyčejnějších okamžicích všedního života a o to větší dopad má pak samotný závěr. Výborní byli i herci na čele se spolehlivým Edgertonem. Slušná práce. 80% ()

Havaj8

Tohle se docela povedlo. Sice žádnej horor, ale mysteriózní drama to ano. Ta epidemie mohla být trochu hustější, přelidněnější, tím pádem i víc akce, ale tou komorností to vlastně splnilo účel, přemýšlet, jestli důvěřovat nebo ne, bejt v napětí, kdy a jak se to zvrtne. Samozřejmě, výhrady a přání by se našly, ale dokázalo si mě to udržet až do konce, a i když konec byl relativně průhlednej, tak vyloženě nezklamal. Škoda, že tam nebylo nějaký vysvětlení o původu, nebo pár flashbacků, ale to už by nebyl film na 90 minut. ()

Hrabka

Souhlasím s tím, že tento film nedokázal na plno využít svůj potenciál. Atmosféru to mělo povedenou, ale po celou stopáž to jelo na jeden převod, prakticky žádné vyvrcholení zápletky, která také mohla být zajímavější. Někomu tato hororovo-psychologická hra sedne víc, za mě to byl prostý průměr. 55% ()

SOLOM.

Letos na mě dolehl nějaký „kopr“ a už se hororům nevěnuji tolik, jako tomu bylo v posledních letech. Přece jenom však tu a tam narazím na nějaký ten film, který mi zvedne náladu, nebo alespoň zaujme svou náplní a přesně tohle splnil tento kousek nepříliš známého režiséra Shultse. Nedočkáme se tu sice příliš originálních myšlenek, ale příběh jako celek dokázal obstát a zaujmout. Především však šlo o psychologické drama, nežli hororovou podívanou. Je však pravdou, že jsem měl zpočátku poněkud pochyby, zda to bude fungovat. Filmů s nejrůznějšími pandemiemi (nákazami) tu už byla za poslední roky celá řada avšak Shults si s tím dokázal celkem obstojně poradit – divákovi vlastně nic pořádně neukázal a nechal ho pracovat jen s vlastními představami. Spíše vše vsadil na psychologickou podstatu filmu, komornost a nechal popustit uzdu emocím svých postav. Což bylo jen a jen dobře. Byla jen škoda, že nedokázal v některých situacích přitvrdit tak, jako to dokázal v samotném závěru tohoto filmu. Ten byl mimochodem tím nejlepším, co nám tu bylo kromě účasti Joela Edgertona nabídnuto. It Comes at Night sice nikdy nebude patřit mezi TOP filmy, ale určitě jsem ho neviděl naposledy. Několik opravdu povedených momentů to má, po psychologické stránce si nemůžu stěžovat, takže tomu můžu s klidným srdcem dát slušné průměrné ohodnocení. 50% ()

darkrobyk

,,Tak mě zabij! Zabij!" ,,Prásk!" Dům v lesích. Strach. Smrt. Příchozí. Psychologické drama staví především na atmosféře. Ač se místy zdá snímek pomalý (nic pro příznivce akčních filmů), utíká velmi rychle. Nebezpečí ukryté v záhadné nemoci a příchod další rodiny vytváří patřičné napětí, které dosahuje vrcholu v momentě, kdy dojde ke konfliktu. Slušivá kamera je doprovázená mrazivou hudbou, která sice není nijak originální, ale funguje výborně. V řadě scén navíc ztichne, nebo zůstane jen několik minimalistických tónů. Film se obejde bez ohňostroje gore i násilí, jeho síla je jinde. Jen zdánlivě otevřený konec je tečkou za podařeným snímkem, jenž mě potěšil. ()