Snímek Ženy 20. století od uznávaného režiséra Mikea Millse (oscarový film “Začátky”) nabízí mnohovrstevnatou, zábavnou a dech beroucí oslavu komplikovanosti žen, rodiny, času a vztahů, které celý život hledáme. Příběh, který se odehrává na sklonku sedmdesátých let minulého století v jižní Karolíně, vypráví o odhodlané matce jménem Dorothea Fieldsová (Annette Beningová), padesátnici, která vychovává svého dospívajícího syna Jamieho (Lucas Jade Zumann), zmítaného kulturní proměnou a revoltou. Dorothea požádá o pomoc s Jamieho výchovou dvě mladší ženy – volnomyšlenkářskou punkovou umělkyni Abbie (Greta Gerwigová), která žije v Dorotheině domě, a důvtipnou a provokativní dospívající sousedku Julii. (Cinemax)

hansel97

Film, který má tak výborné postavy, že by vlastně ani nepotřeboval děj, na který tedy také není nijak chudý. Skvěle rozepsané životy tří žen a jednoho chlapce, které se různě prolínají a nutí postavy přemýšlet nad jimi samotnými. Nejsilnější zážitek je to však herecky, kdy si mě mnohem více dostala hlavní mužská postava v podání Lucase Jade Zumanna, který své starší kolegyně na plátně přebíjí. ()

kaylin

Tak nějak jsem očekával, že tohle bude dobrý film. A ono se skutečně ukázalo, že to je dobrý film. Jsou zde výborné herecké výkony, je to ze života a jsou zde příběhy, které vás dovedou oslovit. Billy Crudup je pro mě herec, na kterého se vždy rád kouknu. Prostě se to tak pěkně sešlo. Nevytrhlo mě to, neohromilo, ale potěšilo. ()

misterz

A to čo bolo? O ženách 20. storočia a pre ženy 20. storočia tak nanajvýš. Len veľa nudných rečí o tom, ako to má chlap so ženami ťažké a ako žena to má ťažké s chlapom. Tiež o dospievaní nezáživne a veľmi hlúpo. Navyše postava matky toho chlapca mi prišla riadne pritiahnutá za vlasy - kvázi moderná matka, no jej výchovné metódy zaváňali sociálkou teda. Jediné, čo ma ako tak oslovilo bolo štrukturovanie príbehu a jeho rozdelenie na jednotlivé časti v súvislosti s postavami. Podpriemer. 40/100 ()

slunicko2

Dobře uvařený guláš, který ale potřebuje dochutit. 1) Celou dobu jsem si kladl otázku, zdali je ten film prostě málo výrazný anebo jestli je problém v tom, že předkládané problémy patří k dospívání a ranému věku, což osloví tak maximálně třicátníky. 2) Postavy spolu mluví jako by hovořily samy se sebou. 3) Moc pěkný 16letý Lucas Jade Zumann (Jamie). ()

classic

Pozeral som sa na to, ako sa voľakedy žilo, keď ešte nejestvovali sociálne siete, INTERNET, mobilné telefóny... Čo vtedy praktizovali mladí ? Ako žili ? Filmári mali v záujme priblížiť 70. roky, 20. storočia v Severnej Amerike, a k tomu pridali, niekoľko pomerne nudných postáv, ktoré mi režisér sprostredkovával ( t. j. - zoznamoval ma s nimi ) pomocou šikovného strihu s retrospektívou, ale to trvá len istý, krátky okamih, a zase som späť v kolobehu ich abnormálnych situácii, ktoré prežívajú, len mňa to nijak zvlášť neinteresovalo... Bohužiaľ, niekedy si to užívam vďaka vizuálnej prepracovanosti, ale o krátky čas na to, som opäť s nimi, a počúvam a vidím, ďalšie a ďalšie činy a skutky, ktoré absolútne nikam neposúvali tento, nie moc prospešný filmový projekt, kde som sa nevedel dočkať záverečných titulkov. Vlastne ani neviem, čo si mám o tomto všetkom myslieť ? Hlavná postava, Dorothea, ktorá fajčí CIGARETY, vo veľkom, že som si pripadal, ako pri fascinujúcom pozeraní sa na ružomberský fabrický komín, v nemenovanej populárnej FABRIKE, s dlhoročnou tradíciou... V snímku je veľmi veľká spotreba týchto návykových tabakových výrobkov, ktoré spôsobujú RAKOVINU, aj sa tu o tom zmieňujú. Možno, že si tým aj kompenzuje svoj očividný STRES, ale aj to, ako jej syna Jamieho poriadne PLIESKA PUBERTA, až ide z toho zošalieť ! Sledujem tu viacero zvláštnych jedincov, ktorí sú práve poprepletaní s matkou a synom. Niekedy som mal zdania, že to v hlavách nemajú v poriadku... Obsadenie nie je taktiež bohviečo, aj keď jedna herečka z ansámblu, má jednak výbornú kariéru za sebou ( Manželka veterána Warrena Beattyho, Annette Bening pôsobila vyčerpávajúcim dojmom... , OPOZITUM, zaskvela sa pre zmenu v kultovej Americkej kráse ). Či mladšia sestra, bývalej detskej hviezdičky Dakoty Fanning, ELLE, ktorá svoju pokrvnú sestru - totálne PREVALCOVALA, hrnú sa jej zaujímavé filmové úlohy, a tak je otázkou času, kedy ju úplne ZDECIMUJE ! ). Povedal by som, že mladšej z Fanningových, táto rola úplne nesadla. Čuduj sa svete, kvôli čomu som venoval toľko času, pri písaní tejto recenzie, filmu, ktorý si to, až tak nezaslúži ? ()

• Mike Mills tvrdí, že film je založený na pravdivých udalostiach a všetky ženské postavy vo filme sú založené na ženách, ktoré ho ovplyvnili pri dospievaní. (dwdb)