Skandální dílo moderního dramatu podle skutečné události poprvé na jevišti plzeňské činohry. V sugestivní vizi mezinárodně uznávané režijní dvojice SKUTR... K napsání Vojcka inspiroval Georga Büchnera případ vraždy, která ve veřejnosti vyvolala rozporuplné reakce. Autora zaujal osud plachého, zakřiknutého slabocha, který se úpěnlivě snaží pochopit smysl své existence. Čím drsněji naráží ve svém okolí na lhostejnost a opovržení, tím obnaženější jsou jeho vášně. Realita se ve hře prolíná s vizemi. Po předčasné smrti Georga Büchnera (1837) zůstal Vojcek ve fragmentární podobě. Silný příběh evokující fantazii se však stal velkou výzvou k jevištnímu dotvoření. Projekt plzeňské činohry je spojen s nejzajímavějšími a nejuznávanějšími režiséry mladé generace. Tvůrci autorského divadla SKUTR se nechávají inspirovat tématem, ale jeho jevištní podobu ztvárňují s obrazovou divadelností. Jejich představení kombinují tanec, akrobacii, pohyb loutky, projekci, text a hudbu. Jedná se o první uvedení Vojcka v historii plzeňské činohry. (Česká televize)

Birter

Je zajímavé jak takovéto hry nebo jejich pojímání, dokáží často vnuknout divákovi myšlenku, která by ho u obyčejného dramatu nezaujala. Zatímco totiž slouží scéna jako exhibice bizáru, divák má čas na přemítání, o čem dané představení vlastně je. Nejzajímavější na této inscenaci, je ale zajisté výprava a kostýmy, které vás správně přemístí do zvráceného světa, který je v dobrém souladu se samotným příběhem, což ve výsledku tvoří fascinující dojem. Herci jsou vesměs velmi dobří. Občasné přehrávání se zde toleruje. Nejvýraznější z nich je Denny Ratajský, ale i ostatní odvádějí velmi dobrou práci. Třeba takový Michal Štěrba vystupuje v roli, která je pro jeho osobu téměř typická, a přesto se zdá, že ji hraje více než dobře. Protože hru neznám, je pro mě těžké oddělit originální pojetí a toto post-moderní, přičemž ve mně tento zdánlivý detail přivádí k tomu, že tvůrci této inscenace odvedli o to lepší práci, jakože mě dokázali zaujmout možná lépe, než kdyby využili jiný, třeba onen originální způsob. ()

rivah

Extrémní konceptuální pojetí, podivná stylizace s vytřeštěnými exhibujícími herci v kostýmech-hadrech, jen ženy v mírně zdobných šatech. Dialog (přerušovaný) začíná až po 30.minutě záznamu ! Nedalo se na to souvisle dívat. Nejspíš šlo o provokaci plzeňského konzervativního diváka. Hvězdička jen jako politování nad zprzněným Büchnerem. ()