Marrowbone

• Španielsko El secreto de Marrowbone (viac)

Mladého muže a jeho tři mladší sourozence, kteří utajili smrt své milované matky, aby mohli zůstat spolu, pronásleduje v jejich rozlehlém sídle hrozivý duch. (Filmbox)

Morien

Extrémní škoda těch posledních dvaceti minut, protože do té doby bylo moje srdce velmi spokojené. Do té osudné hodiny třicet se filmu umně dařilo míchat nápady, boží barák a přírodu a zajímavé herce s klasickými/povědomými drama-horror-thriller klišé do neokoukaně působícího "experimentu", ale potom se to všechno zvrtlo v něco mnohem obyčejnějšího a zapomenutelného jako lusknutím prstu. Ale neviním z toho jenom ten twist, může za to spíš jeho pojetí a některé scény, kterými je ilustrován. Kdyby byl film trochu kratší (a zkratkovitější!), sebevědomější a méně-divákův-důvtip-podceňující, tak si myslím, že i se současným vyústěním mohlo napětí zůstat napjaté a byl by to takový malý uzavřený hotový bizárek. V současné podobě to bohužel trochu příliš smrdí tím režijním debutem. (A taky si myslím, že měl tenhle příběh být zasazen tak do roku 1920 a nikoliv 1969! A když už rozdávám ty nevyžádané rady, tak utíkat měli z Ameriky do Anglie/Evropy a ne naopak, protože takovouhle krajinu za Ameriku prostě nepřevlečou.) ()

Psychor

Patříte-li mezi hororový plebs, který kvalitu hororu posuzuje dle objemu prolité krve či množství baf-baf scén, tak vás režie znamenitého scénáristy Sergia G. Sáncheze nejspíše příliš neosloví. El secreto de Marrowbone totiž představuje zdařilou alternativu k hororovému mainstreamu. Sánchez nahlíží na dynamiku rodinných vztahů optikou atmosféry, ve které se umným způsobem snoubí idyličnost s tajemnem. Výsledkem je jakési hřejivé napětí, které přetrvává po celý průběh filmu. Snímek zároveň disponuje vskutku nápaditým příběhem, jehož vývoj jsem ani přes svou očividnou expertnost nedokázal správně predikovat, což se mi stává opravdu svátečně. Ke kladům je třeba připočíst i vydařený casting, ve kterém se jako nejblyštivější drahokam vyjímá půvabná Anya Taylor-Joy. Anya zde znovu herecky exceluje a jedinou castingovou "vadu" na kráse spatřuji v jejím obsazení do role postavy, která se vyznačuje přílišnou normalitou. Jestliže se mi, jakožto začínajícímu hororovému režisérovi, poštěstí s Anyou někdy v budoucnu spolupracovat, nechám její roli prostoupit divností, která jako jediná umožňuje rozvinutí jejího hereckého talentu ad absolutum. Snímku El secreto de Marrowbone uděluji po právu čtyři silnější hvězdy. ()

BOURQUE

Nádejné herecké výkony od mladých ľudí, ktoré však vďaka réžii a slabšej dynamiky príbehu nie sú dostatočne viditeľné. Záver tu nedokázal zamaskovať predchádzajúce zlyhanie. Váhal som medzi dvomi a tromi hviezdičkami. Po prvom videní spíš mierne neistá „dvojka“. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

Havaj8

První půlhodina mi přišla, jako kdybych už něco takovýho viděl, ale bohužel v Podobnejch filmech sem nic nenašel. Taky několik dětí, taky umřela matka, taky po nich šel právník. Opravdu takový filmový DejaVu, který se mi až takhle neděje. Ale zpátky k filmu, co se týče španělský tvorby, tak to bylo ze slabšího soudku. Horor to každopádně není, to zaprvý. Čekal jsem, kdy začnou hrát roli ty zrcadla, no ...planej poplach. Jako thriller bych to taky nespecifikoval. Ono to jakž takž atmosféru má, ale nenaplněnou. I tak ale finální zvrat měl něco do sebe, málokdo by to asi čekal. Navíc to okamžitě dá podnět k zamyšlení, jakej teda byl sled událostí. Tohle je naštěstí ten případ, kterej to aspoň trochu tím závěrem zachránil. Španělsko si holt laťku nastavilo moc vysoko. ()

Johnny.ARN

MacKay vo filme a ja viem, že musím zpozornieť. Vo väčšine prípadov je to katastrofa. Toto neni výnimka. Zamotané, divné, nesympatické. Filmy o ludoch so zdevastovanou psychikou sú už asi také. Tu sa krásna idylka po jednom strihu zmení na zmesku záberov, čo nedávajú zmysel, vás nudia a znechutia. Záver vyšumí do prázdna. 1 z 5 ()