Júri!!! on ICE

• Japonsko ユーリ!!! on ICE (viac)

Když byl Yuri Katsuki malý chlapec, viděl v televizi vystoupení tehdy vycházející ruské krasobruslařské hvězdy Viktora Nikiforova. Yuri kouzlu tohoto čísla naprosto podlehl a rozhodl se stát krasobruslařem. Jeho snem bylo dostat se do světového poháru a bojovat o titul právě s Viktorem. Nyní je Yurimu 23 let a i když se dostal do světového poháru, tak v posledním turnaji utrpěl drtivou porážku. Navíc se na krasobruslařské scéně začínají objevovat nové a obrovské talenty, a tak Yuri zvažuje ukončení kariéry, protože sám cítí, že se svému idolu, který stále kraluje světu krasobruslení, nejspíš nikdy nepřiblíží. Útočiště a podporu hledá Yuri doma v Kyushu na svém oblíbeném místě, zdejším zimním stadionu. Zde pro svou kamarádku z dětství předvede své poslední vystoupení, dokonalou kopii jedné z nejlepších jízd Viktora Nikiforova. Toto číslo však potají natáčí na telefon dívčiny neposedné děti, které toto video velmi rychle pošlou na sociální síť. Z videa se velmi rychle stane senzace a všimne si ho i samotný Viktor, který neváhá a vydává se do Japonska. Zde překvapí mladého Yuriho svým rozhodnutím stát se jeho trenérem... (Jeoffrey)

Scalpelexis

Heh, tohle bude obtížné. Ale popořadě. Nejprve budu muset se sklonit před tím, jak se povedlo krasobruslení vyobrazit. Jsem v tomhle sportovním oboru laikem, ale i tak jsem si rukou přejížděl po bradě, jak zvládnou animovat jízdu na ledě a pracovat s hudbou. Obě pasáže se zadařily na známku nejvyšší a i když si sem tam pomohli při skocích malinko jednodušší kresbou, mělo to stále úroveň. Pobavil mě i pohled do zákulisí závodů. Nejsem si jistý, jestli jsou krasobruslaří takoví narcisové, co se takhle často fotí a sežrali by svůj odraz na ledě, ale seriálu jsem to naprosto věřil (reakce "kamarád nedošel, tak si jdu udělat selfíčko se Sagrada Família" mě donutila vyprsknout). Je jasný, že když tu máme sportovní žánr, kde estetika je alfa omega, tak je nutné mít adekvátní animaci a tu dostáváme. Kde se pro mě lámal chleba, jsou postavy a děj. Viktor, i přes všechny jeho excentrické reakce, téměř až infantilní projevy a místama, no, naturalisticky nekorektními pohyby a chováním, je skvělý, vážně. Věřil jsem mu jeho dojetí, zápal, jak si užívá svoji pozici a co chce Yurimu předat. Nechci být xenofob, ale není to jedna z prvních pozitivních ruských postav? Jenže jeho svěřenec Yuri svůj příběhový závod nezajel nejlépe. Nelíbil se mi jeho rychlý vzestup nahoru. Nelíbila se mi jeho nesourodost, kde by se lekl i slunéčka sedmitečného a o pár vteřin později zajede jízdu života. Jenže až jeho finální rozhodovací salto mortale v posledních 2 epizodách ho shazuje do vod postav děsivě nerozhodných, melancholicky přepálených a na jeho věk hrůzostrašně nesamostatných. S dějem to bohužel není o tolik lepší. Zábavný, ale pro mě až moc krátký úvod se brzo přelije do repetivního závodění, kde je málo humoru, málo napětí (na můj vkus se málo kazí a výkony se šponují výs a výš, až není kam), málo času na představení dalších postav (vyjma druhého Yuria) a závěr je hodně předvídatelný. Výjimečně jsem toho názoru, že Yuri!!! on Ice by slušelo víc dílů. Samotná kapitola budiž i vztah Yuriho a Viktora, který ať už je mile otcovský, tak je pro mě předimenzovaný na hranu homosexuality. A to mě přivádí k závěru, že Yuri!!! on Ice bude jeden ze seriálů, jehož hodnocení bude genderové. Zajímala by mě statistika, ale vsadil bych se, že ženy budou dávat zdějším krasobruslařům vyšší známky. Pro mě to byl upřímný, v rámci sportovního šuplíku velmi povedený anime, jehož krátký program (až moc krátký) zvládl obstojně i díky již zmíněným detailům typu český krasobruslař anebo dobře vyslovované cizí mluvě (malinko mě jen prudil zvuk mrskání biče při skocích anebo nepochopitelně necitlivý telefonát během závodu). Jaká bude volná jízda? ()

Monoxid

Toto je rozhodně můj anime favorit roku 2016. Že jsem se po dlouhém váhání rozhodla na seriál podívat, nelituju ani co by se za nehet vešlo! Když mi k němu zabrousí mysl, přeskakuju do fangirl módu a neváhám vykřiknout, že je to přímo poklad seslaný z nebes! Mám takovou teorii. Když se zaběhne nový žánr a křivka jeho popularity se blíží k vrcholku, objeví se seriál, jenž drahému žánru uštědří kopanec, že se div nezačne kutálet z kopce. Seriál zdánlivě plní všechna nepsaná pravidla na výbornou; dotahuje je nejen do extrému, ale až za hranici. Tak nám mecha žánr přinesl Gurren Lagann, mahó šódžo Madoku, únosy do fantasy světů vyplodily Re:Zero... a žánr sportovního anime pro slintající puberťačky vyústil v Yuri!!! on ice. Seriál nás nešetří. Hned v prvních minutách nás omráčí supersamcem Viktorem a první epizoda nastíní, kam se celá záležitost bude ubírat. Jenže nakonec nic není úplně tak, jak byste to čekali od žánrových předchůdců. Takže proč toto není označené jako shonen-ai? Odpověď je absurdně prostá. Protože toto je sportovní anime. Centrem pozornosti zde není fanservis, ale krasobruslařský šampionát. Vztah Viktora a Yuriho není míněn jako pastva pro oči yaoistek (i když výsledek může být stejný), nýbrž jako představení realistického, přirozeně se vyvíjejícího vztahu dvou lidí. Bez nadsázky. Bez nálepky. A já tleskám a roním slzy dojetí. Jen tak dál, Japonsko! >confirmed: YoI saved 2016 ()

TeraBum

Tak jsem při sáhnutí na mé první a s největší pravděpodobností i poslední anime měla šťastnou ruku (díky, tumblr). Výborná hudba, krásná animace, vtip, skvělý příběh. Probudilo to ve mě už dávno zadupanou lásku ke krasobruslení. Jestli jsou všechny anime alespoň polovičně dobré jako tohle, nedivím se, že tenhle žánr pohltil tolik lidí :D P.S. při hledání informací okolo jsem zjistila, že krasobruslení bylo ještě donedávna vcelku homofobní sport, takže ode mě má tenhle seriál ještě další plusové body. ()

cesmine

Mám po pár týdnech zase chuť něco ohodnotit i slovně a moc mě těší, že je to zrovna Yuri!!! on ice! Měla jsem toto anime v plánu už nějakou dobu, ale rozpolcená hodnocení mě trochu odrazovala, bála jsem se shitty animace a nucené shounen ai. Ale zbytečně. Nakonec jsem Yuriho dostala od svého Secret Santy na anime-planet a konečně se díky němu odhodlala si ho pustit. A musím říct, že mě to opravdu chytilo už od prvního openingu (který je mimochodem dokonalý a ani jednou jsem ho nepřeskočila, naopak jsem si ho vracela, abych si ho mohla užít znova) až do posledního endingu. Nečekala jsem, že mě vztah Viktora s nedospělým Yurim a repetitivní krasobruslařská vystoupení, dokážou tak úspěšně několikrát dojmout, pobavit a udržet mě zvědavou. Každé vystoupení mě bavilo, přestože animace s postupem času byla trochu zjednodušenější, ale na Yuriho číslech se animátoři naopak nikdy nebáli zanechat víc práce. Líbila se mi hudba, žádný charakter mě vyloženě nevytáčel, bylo to wholesome, pozitivní, milé a plné motivace, vzestupů a pádů, nervozity, kamarádství i rivality. Yurimu jsem fandila z celého srdce, i když tomu možná malinko napomohl Toyonaga Toshiyuki, který je jedním z mých nejoblíbenějších seiyuu. Mužská láska je tu přirozená, nestereotypní, nikdo z ní nedělá big deal. To já můžu. Stejně jako Monoxid se přepínám do ultimate fangirl módu a dávám malinko slabších pět, ale míň dát prostě nemůžu. ()

rikitiki

Děj se dá shrnout jednou větou: Krasobruslař se po neúspěšné sezóně snaží pod vedením nového trenéra dosáhnout úspěchu. Ale o děj nejde. Jde o nádhernou animaci, nepředstavitelnou práci s choreografií a hudbou tanců na ledě, s emocemi, s napětím. Seriál ukazuje svět špičkových krasobruslařů jako místo plné rivality, ale i přátelství a podpory. Perfektně popisuje jednotlivé charaktery krasobruslařů a jejich rozdílnou motivaci. _____ KOUSEK DĚJE Shounen ai je to velmi krotké, až cudné. I když první díl naznačuje něco jiného, ve skutečnosti se dočkáme jen pár objetí a přátelských polibků. Ale když se podíváme na Yuriho na ledě, na jeho tanec, výraz, skladbu a choreografii, tak není pochyb. Každé jeho vystoupení je, jakoby se s Viktorem miloval. _____ Potěší česká stopa (české vlajky a dokonce i český krasobruslař). Škoda, že nedostalo víc prostoru soupeření mezi Yurim a Jurijem, které v začátku přineslo do seriálu obstojné napětí a dynamiku. SHRNUTÍ: Miluji krasobruslení a miluji anime. Jejich propojení je tak pro mě téměř dokonalou lahůdkou. ()

• V 8. epizodě si kanadský reprezentant Jean Jacques Leroy vypůjčil reálnou fotografickou pózu od českého krasobruslaře Michala Březiny. (Monoxid)
  • V 7. epizodě, kdy vidíme záběry mladého Viktora se zlatou medailí, má na sobě stejný kostým jako krasobruslař ze Spojených Států Johnny Weir, kterému bylo přezdíváno rovněž Johnny Queer, neboť neskrýval svou homosexualitu. (Monoxid)
  • Ve jménech hlavních hrdinů je zakódované důležité poselství. Jméno Yūri (勇利) je složeno ze znaků pro chrabrost/odvaha/nadšení a prospěch. Příjmení Katsuki (勝生) znamená období vítězství. Jméno Nikiforov je složeno z řeckého níki (vítězství) a foréas (nositel). Takže Viktor Nikiforov je doslova Vitěz Vítězonosný podporující Vítězícího Hrdinu. (Monoxid)