Rolník, který přišel o svůj pozemek, to dotáhne až na ministra. Pomůže teď hraběnce, která ho uprostřed hospodářské krize bez milosti vykázala? (Netflix)

Willy Kufalt

„Mnoho věcí lidi rozděluje, přesto můžeme najít to, co nás všechny spojuje.“ Mohla by to být obecně pěkná myšlenka, kdyby nebyla zabalena tvůrcemi i projevem hlavní postavy do výrazně socialistického hávu. Socialistické agitky nepatří mezi mé vyhledávané (sub)žánry, ale když už nějakou vidím, obvykle se snažím najít na ní něco zajímavého. Tady jsem nic nenašel kromě spojení se silně sociálním dramatem, ač musím říct, že ten historický aspekt ohledně Karl-Frederikova prosazování socialistických myšlenek a proces dosahování svého politického cílu mě dokázal zaujmout i mnohem víc, než všechny ty sociální vztahy mezi Karl-Frederikovými dětmi či hraběnkou.. *** Určitě mě potěšilo, že Netflix zveřejnil hrstku zajímavých švédských filmů, většinou dosud u nás nikdy neuvedených, od němého období až po současnost, včetně českých titulků, ale v tomto případě příliš nechápu, proč byl právě tento snímek digitálně restaurován a teď i distribuován do dalších krajin, co by na něm mohlo být přelomové nebo schopné oslovit i dnešní diváky. Pro mě osobně je Karl-Fredrik ve vládě nudný, slabě průměrný a obsahově i formálně zestárlý snímek, jenž nedosáhl na třetí hvězdičku ani zařazením krásné Offenbachovy Barcaroly z Hoffmanových povídek do děje. A už vůbec nechápu, proč je označován i jako komedie. 45% ()