Začalo to v Los Alamos

• USA Trinity and Beyond: The Atomic Bomb Movie
USA, 1995, 92 min (televízna verzia: 2x51 min)

16. července 1945 byla pod krycím kódem Trinity odpálena v Novém Mexiku odpálena první atomová bomba na světě. 6. a 9. srpna 1945 provedly Spojené státy dva atomové útoky na Japonsko a to pochopilo, že další boj je marný. 2. září téhož roku 2. světová válka skončila. Začala ale nová éra vědy a techniky, vojenství a také mezinárodních vztahů. Spojené státy, které zpočátku držely atomový monopol, dále úspěšně vyvíjely a zkoušely účinnější bomby. V roce 1949 byla americká veřejnost šokována, když SSSR provedl výbuch vlastní atomové pumy. Začaly atomové závody a "studená válka" měla v průběhu padesátých a začátkem šedesátých let několikrát šanci přejít ve "válku horkou". Do atomového klubu vstoupily ještě Francie a Velká Británie. V roce 1963 se mezinárodní siutace zklidnila, když vstoupila v platnost smlouva o zákazu jaderných pokusů v ovzduší. Celých uplynulých sedmnáct let se totiž většina jaderných testů odehrávala v atmosféře. To ale málokdo tušil, že v říjnu 1964 vystoupá k oblakům atomový hřib "Made in China"... (oficiálny text distribútora)

111a111

Zábery sú to jednoznačne úchvatné a ohromujúce, rovnako tak aj soundtrack, ale mám pocit že aj sami tvorcovia sú z toho trochu zmätení, lebo sa im občas plietli zábery, zostrihali dokopy rôzne testy, dosť mi chýbali napríklad údaje z akej vzdialenosti to bolo natočené, či je to spomalený záber (určite tam niekoľkokrát bola aj nahrávka z rapatronic kamier). No aj napriek tomu som hodinu a pol len čumel a skoro nedýchal. ()

P/\/EL

tak je to nakonec vina, AMíků, teda Němců a...ten německej vědec na to náhodně přišel, teda ta jeho kolegyně, teda.....no,RUsové si mohli začít hrát s megatunama díky špiónům, to by mě zajmalo, co to bylo za lidi, asi silně přesvědčení, ale zase si vemte, že nastolili rovnováhu, jinak by AMíci asi atomovky používali častěji....když si vemu Hirošimu, Nagasaki, Amíci by jistě neměli problém použít to taky v Koreii, pak ve Vietnamu, by vyhráli raz dva tři.......atomové výbuchy jsou krásné, každý trochu jiný, je mi naprosto jasný, že to ti generálové a vědátoři dělali hlavně pro zábavu, pro tu skvělou podívanou, né, jako fakt....jsme jenom lidi přece, né, tak rovnováha musela bejt, já nevim, pokud je ten princip tak jednoduchej, tak.....jak na to přišli všichni ti ostatní, taky špionáž či jim někdo pomáhal.....je to spíš asi otázka zdrojů, no, čím větší stát tim...větší pravděpodobnost..........Amíci by třeba zaútočili na SSSR, jenže Rusáci právě včas získali atomovku, no, byli by miliony nevinnejch obětí, tak buďme rádi, že se to vybalancovalo, ikdyž..ty zbraně pořád jsou a ikdyž se moc netestujou, díky dnešním technologiím......teda vlastně co blbnu, AMíci prej používaj stejně ten obohacenej uran, třeba tu a tam použili nějakou maličkatou, taktickou...nebo jak se tomu řiká.....no, ty testy, to byla prasárna...kdoví, co z toho dodneška je, stálo to nehorázný peníze.......v HD je ten dokument opravdu prvotřídní podívaná, ikdyž rozhovory se zasvěcenými jsou poměrně dlouhé.............čínská třešnička na závěr...je naprosto perfektní...ukázky na yt...Číňani by totiž na koních se samopaly, puškami a šavlemi ještě vyrazili samozřejmě vplynových maskách a oblecích dorážet přeživší - ale ty koně bych řek by jim asi dlouho nevydrželi......nebo co to.......achich....chudáci zvířátka....viz. záběr ptáků u palem.........PS: rád bych zkouknul i ty atomové filmaře, nechápu ten koment toho jednoho člověka, co to viděl, sorry, ale Kuran je frajer, co se hrabe v archivech, shání věci, co už nepodléhaj utajení, chytře, pak to remastruje, mě třeba osobně ty filmaři zajímaj velice, dokumentů o účincích je spousta....stačí hledat...PS: Soundtrack je naprosto zásadní, opravdu epické..toho Stromberka bych tam připsal....asi si ho dám do oblíbenejch skladatelů.... http://www.youtube.com/watch?v=9gfcI4AMffc ()

Stingray

Zvlášť na druhý díl jsem zíral úplně přikovanej k obrazovce.Neskutečně hrozivý fantastický záběry na "hříbky"! A jako tečka Čínská armáda na koních s gasmaskama a tančící čínské ženy s puškama na zádech. Po shlédnutí tohohle dokumentu jsem rád,že naše planeta je ještě modrá a v Pacifiku musej bejt svítící ryby...(dvouhlavý)! ()

hedgi

Hodně hřibů, emotivní muzika. Informační stránka mi přišla slabší. Koho tohle téma zajímá ten ví kdo pracoval na vývoji atomových zbraní, že se dělalo mnoho desítek, stovek testů, kde, kdy, kým, ví, že rusáci udělali největší bum atd. Jediný co mě upřímně šokovalo byly koně s maskami v samotném závěru. :-) ()

io.

Člověk by o těchto věcech měl mít alespoň trochu povědomí, aby věděl, že lidé jsou sice chytří, ale šílení zároveň a u každého je to trochu jinak... a o tom že to tak je, svědčí to, že všichni politici měli sice plnou hubu míru a ten výsledek tomu jaksi nenasvědčoval a plus mínus je to tak do dnešních dnů. Dobře se bavte u fantastických filmových záběrů atomových výbuchů všech možných druhů, protože na vlastní oči je doufám nikdy neuvidíme. ()