Začalo to v Los Alamos

• USA Trinity and Beyond: The Atomic Bomb Movie
USA, 1995, 92 min (televízna verzia: 2x51 min)

16. července 1945 byla pod krycím kódem Trinity odpálena v Novém Mexiku odpálena první atomová bomba na světě. 6. a 9. srpna 1945 provedly Spojené státy dva atomové útoky na Japonsko a to pochopilo, že další boj je marný. 2. září téhož roku 2. světová válka skončila. Začala ale nová éra vědy a techniky, vojenství a také mezinárodních vztahů. Spojené státy, které zpočátku držely atomový monopol, dále úspěšně vyvíjely a zkoušely účinnější bomby. V roce 1949 byla americká veřejnost šokována, když SSSR provedl výbuch vlastní atomové pumy. Začaly atomové závody a "studená válka" měla v průběhu padesátých a začátkem šedesátých let několikrát šanci přejít ve "válku horkou". Do atomového klubu vstoupily ještě Francie a Velká Británie. V roce 1963 se mezinárodní siutace zklidnila, když vstoupila v platnost smlouva o zákazu jaderných pokusů v ovzduší. Celých uplynulých sedmnáct let se totiž většina jaderných testů odehrávala v atmosféře. To ale málokdo tušil, že v říjnu 1964 vystoupá k oblakům atomový hřib "Made in China"... (oficiálny text distribútora)

umbjaz

dvě hvězdy ubírám za velice účelný konec, kde oznámili, že jaderné testy provedl i "Nějaká arabská země" a pak následoval cirka pěti minutoví záběr na vojáky jezdící a střílející a všichni měli masky a od pohledu se jednalo o ty co atomovku použijí proti vám. a dál mě velice mrzelo nezvěřejnění celkového počtu jaderných zkoušek provedených Amerikou. ()

rivah

Pozoruhodný dokument podrobně sledující pokusy USA s atomovými zbraněmi dopněný sovětskými pokusy a zakončený výbuchem atomové zbraně vyvinuté Čínou. S popisem a zachycením otřesných následků. ()

keane

5/10 Bezesporu zajímavé téma, ale s postupujícím časem je to stále více jen o tom, o kolik je nová bomba větší a kde ji necháme vybouchnout. Poslední půlhodinu už jsem se dost nudil. ()

Arccos

Neskutečně působivé, hrozivé a jde z toho mráz po zádech. Fascinující záběry toho nejstrašlivějšího, co lidstvo kdy vyvinulo, spolu s dramatizací a výborně zvolenou hudbou. Film si nedává za cíl předložit všechna fakta a podrobnosti, ale spíše ukázat všechnu tu monstrozitu lidského válečného úsilí. Dívat se na to strašlivé divadlo je možná i trochu zvrhlé... ()

mrclTV

História atómového veku. Musím sa priznať, že na výbuchoch atómových bomb je niečo hrozivo príťažlivé. Dokument mi svojimy mrazivými zábermi a priam apokalyptickou hudbou Moskovského symfonického orchestra pod taktovkou Williama Stromberga privodil instantné zimomriavky v kilotonových objemoch. Skutočne šokujúce sledovanie. Čo sa mi jedine nepáči, je zjavná jednostrannosť dokumentu. Ukazuje američanov ako tých "dobrých" (čo je vlastne pochopiteľné, keďže ide o americkú produkciu z roku 1995) a všetkých ostatných za zlých. Pričom práve Američania majú na svedomí s prehľadom najviac testov (len upozorním, že už tak zarážajúca hodnota v dokumente nie je konečná), i keď ZSSR im statočne konkurovalo. Ale ťažko súdiť, ja som v tej dobe nežil, a niesom si istý, či by som vôbec chcel.... ()

Uberlord

Naprosto fantastický dokument. Hlavně bych chtěl vyzdvihnout hudební doprovod. Ten tomu dodává přesně ty správné emoce. Konečně se nejedná jen o obyčejnou změť různých záběrů výbuchů. Ale o konkrétně popsané případy. S dosud nezveřejněnými záběry. A některé jsou naprosto ohromující a dech beroucí. Jiné, a to hlavně ty se zvířaty, dost šokující. V celkovém kontextu dokument skvěle vystihuje, co se při testech dělo. A ne zas tolik se zajímá o politickou scénu. Což beru jako velké plus oproti jiným dokumentům, které neustále recyklují stejné záběry a zbytečně zabředávají do politické scény. Je to dokument, který jasně vystihuje co taková jaderná puma dokáže. A jakým vývojem prošla. ()

pOne

Zpracování a pojetí dokumentu zcela odpovídá velikosti tématu. Opravdu grandiózní audiovizuální podívaná. Člověk si klade otázky: Kolik finanční prostředků toto vše stálo? Kolik bordelu to způsobilo? Nešlo úsilí a finanční prostředky investovat jiným způsobem? Taky mi při sledování filmu napadla myšlenka, jak si člověk neváží života na Zemi. Jak se snaží povyšovat nad přírodu a podobné síly .... ()

Kriklan49

Co by si člověk, který zjistil, že ho fascinují atomové výbuchy, mohl více přát. Je pravda, že po čase se pro mě tento film stal trošku informačně strohý, ale i tak se jedná o velmi kvalitní dokumentární snímek. Obrovské plus pro něj jsou krásné atomové výbuchy a jediným mínus je jeho stopáž. Na něco takového bych se vydržel koukat čtyři hodiny. ()

Baldrick

Ano, skutečně fascinující spektákl. Jak vystřižené z Guy Deborda. Kontext minimální (když už, tak "totalitní zlo se rozmáhalo, museli jsme reagovat"), zato výbuchy v barvě každou chvíli. Svátek zaprděného voyerství. Ani stopa po následcích ozáření nebo obětech (pokusů i "aplikace v terénu"). Absence kontextu, příčin, následků, morálky. Zbývá jen ucpat otevřenou papulu popcornem. ()