Pokusy v ovzduší

USA, 1999, 53 min

Réžia:

Peter Kuran

William Shatner (rozprávač)

"Horká válka" v roce 1945 skončila. Ale už za historicky krátkou dobu se začaly psát anály "studené války". Neodmyslitelně do nich patřily atomové a později také vesmírné závody mezi oběma supervelmocemi. Vědci i vojáci chtěli získat co nejvíce informací o účincích jaderných zbraní. Politici těmito "zkouškami" pak v kritických chvílích zkoušeli chladnokrevnost druhé strany. V průběhu padesátých a počátkem šedesátých let tak došlo ke stovkám pokusných jaderných výbuchů. V dnešní době to zní neuvěřitelněš, ale většina těchto testů byla provedena Spojenými státy a SSSR v atmosféře naší planety. Do "jaderného klubu" vstoupily časem stejným stylem i Velká Británie a Francie. V roce 1963 byla nakonec podepsána mezinárodní dohoda o zákazu atmosférických testů, ale už o rok později vstoupil do "klubu" další gentleman, který dohodu nepodepsal a neřídil se jí - ČLR. (oficiálny text distribútora)

Amper01

Co k tomu říct? Učí se o Hirošimě, Nagasaki, Černobylu a stálému zamoření... Ale kolik toho sajrajtu se testovalo v oceánech, pouštích a přímo nad našimi hlavami, o tom ví málokdo. A jak dalece to trvale zničilo naši plantu a nás?? To se možná ví, ale my se to nikdy nedozvíme... Nicméně styl tohoto dokumentu mě vůbec neoslovil, proto jen dvě ** ()

Slasher

Dokument na téma vývoj raket ve stopách nácistické V2, mezikontinentálních balistických střel, výškové testovací exploze na podnět závodění v době studené války mě osobně (po řadě jiných spřízněných) až tolik nebavil. Ale název NUKES IN SPACE je dobře béčkový :) [seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku] ()

cpt.Lynch

Další z dokumentů o jaderných zbraních od jejich dnes již klasického režiséra a autora Petera Kurana. Tentokrát je zřetel věnován vývoji raketových arzenálů, dobývání vesmíru a protiraketové obraně a to samozřejmě na pozadí studené války a závodu v atomovém zbrojení mezi USA a SSSR. Mírnými nedostatkem je (jak je u tohoto autora zvykem) přílišná koncentrace na USA a mírné opomenutí Sovětského svazu. Dokument je také mírně nedotažený a končí obdobím Ronalda Regana. Celkově však 4,5*. ()

Luk Skywalker

Tento "atomový" dokument mě nedokázal zaujmout natolik, jako dokumenty podobného zaměření, které byly nedávno vysílány na ČT2. Přesto tyto dokumenty vedou k zamyšlení, jak byl svět blízko k vypuknutí třetí světové války, která by vedla k zániku planety. Nedostatek v podobě méně informací k sovětskému výzkumu je dle mého dán utajováním informací ze strany Ruska. ()

snuptych

O něco lepší než Atomic Journeys, o něco horší než Trinity. Opět jde hlavně o vizuál, atmosféru, přísnej Shatnerův hlas. Ale záběry se tam opakujou, až by jeden řekl, že snad ty idioti těch bomb nechali vybuchnout moc málo. Každopádně pěkný rozvedení nepřekonatelnýho Trinity and Beyond. ()

P/\/EL

fajn, tentokrát o raketách (jinak o závodech dobývání vesmíru - o Von Braunovi vs. Koroljevovi tu byla jedna rozsáhlejší série..už nevím, jak se to jmenovalo..), mimo pár již poněkud profláklých ale stále dechberoucích vizuálně podmanivích záběrů z úspěšných zkoušek jaderných bomb (jež jsou nekomantované a trochu nahodile prostřídávají kontinuální výprávění) tu máme vizuálně rovněž zajímavé neúspěchy testů raket. Zase se bohužel nic nedozvídáme o zdravotních rizikách a následcích těch zkoušek, báli se o techniku, báli se o astronauty, ale co většina lidí tam dole, co to zamoření.....stále asi dost tabu....bylo/nebylo...jak moc....opakuje se tam stále jedna fotografie z porady Kennedyho a spol., a pod tím původní audiozáznamy, to je všechno je fajn, ale to chtělo zpestřit. JE to zválštní, když si vezmu nakolik jsou Kuranovi dokumenty, spíše o vizualitě, o atmsféře, možná jde o to, co už sami znáte či si doplníte......Sovětskej svaz tajemnej a úspěšnej, USA se snaží, ale nedaří se, pak prokouknou, že Sověti blafují.....je zajímavé, nakolik to bylo šílené období, tolik prostředků se vrazilo do nespočtu technologií, které záhy odložili (na druhé straně víme, že to mělo velmi negativní dopad na hospodářství, nakonec to komunisti zabalili, ale takovými souvislostmi nás tu tvůrc nezatěžují..), ještě, že to těm Amíkům nešlo a vykašlali se na ty šílené testy (Kennedy je dneska vnímanej jako velký mírotvůrce, ale kdyby to šlo, ale jak chtěl testovat, co....), jinak žádné dobývání vesmíru, družice, televize, Google Earth, vědecké stanice, Hubblův teleskop, teda, to by asi třeba trochu i bylo, ale stejně, no, je jasné, že všechno zlé je pro něco dobré, Braunovi V2 až takové peklo nenadělaly, Braun se to pak lidstvu celkem vynahradil, ikdyž nechybělo málo a ničily zase města a s jadernejma bombama sakra účinějc.......dokument má jen 53 minut, tak tam toho moc není, je jasné, že vývoj stejně pokračuje tak trochu dál, sice se netestuje, ale jistě by šlo dneska zničit svět rychleji než tehdá :) ()

petisebesta

Takove neuplne, jako vysek z nejakeho obdobi a nejake technicke casti. Nedava mi to smysl. Resi se elektromagneticky impuls ve vyskach pri vybuchu 400km. Zadne zpravy o tisicich pokusech v atmosfere ve vysce stovek metru ktere zanechaly v atmosfere radioaktivitu pro celou generaci. ()