Šťastné časy se blíží

(festivalový názov)
  • Taliansko I tempi felici verranno presto (viac)

Tommaso a Arturo utekli do lesa, kde žijí. O několik desítek let později se ale les zdá být zamořen vlky. Ovšem právě v tomto lese dívka jménem Ariane objeví podivnou díru. Mohla by Ariane být dívkou z legendy, která se vypráví v údolí? Důvod, proč Ariane vlezla do díry, však zůstává záhadou. Každý si do příběhu přidává svou trochu, ale všichni se shodují na jednom: Ariane se setkala s vlkem. (Ostrava Kamera Oko)

Matty

Narativní experiment inspirovaný mj. Němcovými Démanty noci, v němž Comodin rozvíjí svůj specifický filmový jazyk propojující realistický přístup (zachycení přítomného okamžiku) s mytologickým (k čemu došlo/mohlo dojít v minulosti), se podobně jako jeho debutovů Giacomovo léto téměř celý odehrává v lese (nicméně převážně v noci a šeru, nikoliv na slunci). Po fikčním úvodu dochází k nijak neohlášenému skoku v času a náhle sledujeme dokumentární výpovědí vesničanů, vyprávějících legendu o vlcích, kteří kdysi zamořili les. Film poté znovu mění směr a charakter a sledujeme mladou Ariane, mimochodem jedinou profesionální herečku v obsazení, která se vydává do lesa, kde potkává jednoho z mladíků z prvního segmentu filmu, a stává se víceméně aktérkou pohádky, jejíž převyprávění jsme slyšeli v podání vesničanů. Její příběh se navíc odehrává před událostmi z úvodu filmu (zatímco epilog je situován do blíže neurčené budoucnosti). Proměnlivé žánrové zasazení nás neustále drží v nejistotě, co vlastně sledujeme a jak moc to má společného se skutečností. Takto je tematizována samotná hranice mezi filmovými druhy a žánry. Je to pohádka? Rekonstrukce skutečných událostí? Improvizace? Film nerespektuje žádné hranice (časové, žánrové ani prostorové), nedrží se žádného známého narativního schématu, čímž je velmi iritující i provokativní a podnětný. Ve výsledku tak nejde jen o útěk do lesa, ale také o útěk před konvencemi filmového vyprávění. Nedokážu určit, zda jde o dobrý film, každopádně mě o něm bavilo přemýšlet. 65% ()