American Horror Story

• USA American Horror Story (viac)
USA, (2011–2024), 100 h 59 min (Minutáž: 34–74 min)

Predloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (viac)

Recenzie používateľa NinadeL k tomuto seriálu (11)

American Horror Story (2011)

113/133 Byl jednou jeden Ryan Murphy a ten měl mnoho neotřelých nápadů. Ve světě televize plném svazujících pravidel se etabloval jako tvůrce neuvěřitelného seriálu z kabelovky Nip/Tuck (2003–10), následně šokoval muzikálem ze střední Glee (2009–15) a teď už jsme víc jak dekádu v pasti American Horror Story. Už se docela těším, až se to celé propojí s American Horror Stories. ()

Murder House (2011) (S01)

Hezké, bizarní, znepokojivé. Ryan Murphy. A nejen výborný nápad spojit příběh Viktora Frankensteina s Lindbergovým dítětem. Černá Dahlie taky vždycky potěší a dvě tváře Moiry, to je, oč tu běží. Alexandra Breckenridge mi od konce Dirtu neskutečně chyběla... A kdo by konečně nechtěl koupit dům v La La Landu na trase slavných vražd? Jessica Lange válí, stejně tak Connie Britton a kupodivu je to opět celé jedna velká romantika. Constancin koloušek je toho důkazem. Závěr je pak rozkošně uspokojivý a dává příležitost nadchnout se pro pokračování, stejně jako být spokojen se zacyklením. ()

Útočisko (2012) (S02)

Asylum posouvá hranice tak daleko, až už to přestává být únosné (a zábavné). Ale udělat z toho Iron Sky na pokračování? To by byl jen bláhový sen. Od druhého dílu s Annou Frankovou to šlo naprosto ke dnu, takže pozitivem zůstaly jen malé herecké koncerty. ()

Coven (2013) (S03)

Coven jsem viděla až zpětně po tom, co se potvrdilo, že beztak na sebe bude všechno navazovat, byť v drobnostech a já nechci o žádné easter eggy přijít. Nicméně čarodějnická mise dvou znepřátelených klanů z Nového Orleánsu byla extrémně over the top v každém směru. Ale co bylo moc v současnosti, vynahradila skvělá kamera a perverzní flashbacky. ()

Freak Show (2014) (S04)

Ovšem Freak Show se stává doposud nejlepší sérií ze všech. Takže ano, pokračujeme. Elsa Mars jako výmarská hvězda snuff porna na hrad! Taky nemuseli točit ty předchozí série jako prequel, mohli rovnou udělat tuhle dokonalou řadu a byl by klid :D Už aby někdo ve skutečnosti natočil The Elsa Mars Hour a všechno bude tak, jak má být. In the land of Gods and Monsters / I was an angel / Living in the garden of evil / Screwed up, scared, doing anything that I needed / Shining like a fiery beacon. ()

Hotel (2015) (S05)

AHS v art deco hotelu? I am in. Hotel je taková vysloveně relaxační série, staří známí mají nové fajn fetiše a kupodivu ani ta Gaga nevadí. Takže je to příjemná sezóna se vším všudy. Láska, krev, samé radosti... Navíc tu máme něžné propojení s Murder Housem a Covenem. A samozřejmě naprosto uspokojující je zápletka s Rambovou a Valentinem. Celek sice ve výsledku neomráčil, ale byla to zajímavá exkurze do světa nenaplněného štěstí. ()

Roanoke (2016) (S06)

Roanoke je hodně zvláštní záležitost, formálně jsou to minimálně tři seriály v jednom. Hodně se tu pracuje s formáty reality show, reaguje se na vývoj diváctví, fandomy, obecně sílu mediálního publika atd. Užíváme si SPOILER návrat Lany Banany /SPOILER, což jsem opravdu nečekala. Téma kletby kolonie Roanoke z 16. století je samo o sobě hodně silné, takže není důvod se bát, že by 6. série AHS nebyla zajímavá. Nicméně překonat první dva díly byl opravdu problém, protože jsem netušila, co bude následovat a představa, že by celá série byla ve stylu The Story of Us (té komentované romkom s Michelle Pfeiffer), z toho jsem nadšená nebyla. Jako již tradičně tedy doporučuju nesledovat epizodně, ale jako maraton. Protože s příchodem většího počtu starých známých tváří z minulých sérií se už budete zase cítit jako doma. ()

Cult (2017) (S07)

Sledovat Cult mimo USA musí být úplně jiný zážitek. Nenesu sice příliš dobře zpolitizování seriálu, ale chápu nutnost toto téma zpracovat. A díky možnostem AHS je ten souboj Hillary vs Trump mnohem vyrovnanější, pocity lidí za tou volbou mnohem skutečnější. Obecně téma matriarchát vs patriarchát AHS sedne, jen konkrétní nápady jsou poněkud vysilující. Opravdu muselo dojít na Warhola i Mansona? Na rozpad nejen tradiční rodiny, ale i té lesbické? A co Twisty? Byl jeho návrat užitečný? Velmi nesvá jsem z herectví Chaze Bono, který je s námi už od Roanoke. Fandím tedy zotavení USA po Trumpovi, ale v další sérii ocením návrat ke strašidelné fikci. ()

Apocalypse (2018) (S08)

Postapokalyptické AHS? To by nemusel být tak úplně špatný nápad. Navíc se dočkáme propojení s Murder Housem, Covenem i Hotelem, připomeneme si několik let neviděné postavy a herce (ano, Jessica Lange je zpátky, báječná je Emma Roberts i Taissa Farmiga, Lily Rabe, Frances Conroy)... novým hostem je nesmrtelná Joan Collins, která dokáže překvapit všechny ty, kdož by si mysleli, že po 80. narozeninách patří herečky už do domova důchodců. Ano, pokračování starých zápletek jsem sledovala se zájmem, ale celek byl velmi unavující. Nerada míchám sci-fi s hororem. Poslední tři série se hodně vymkly kontrole a více experimentů už opravdu neocením. Snad návrat do Freak Show? Ale ten příběh už žádné mezery nemá. Nebo Asylum? Bože, chraň. ()

1984 (2019) (S09)

Aktuálně jsou populární osmdesátky. Příští rok dokonce vyjde Wonder Woman 1984. Éra plná aerobiku, duhových potítek, trvalé, hravé hudby... dnešní mladé určitě šokují způsoby namlouvání tehdejší mládeže, která tehdy musela fungovat bez mobilů atd. A i když intelektuálnější část diváků rok 1984 směřuje spíš k Orwellovi, pro AHS je to synonymum pro letní vyvražďovačku na táboře. Estetika plakátů připomíná ty lepší obálky ze Stop hrůzy a přesně taková je i atmosféra nové řady. Jako celek AHS 1984 opět dokáže překvapit, v prvních dílech v téměř reálném čase vypráví události oné dramatické noci a v druhé polovině série se dozvídáme co a proč k tomu vedlo. Samozřejmě jsou zpět staří známí, Emma Roberts a nakonec i Lily Rabe. Některé vtípky jsou prakticky geniální, gloriola se pak nejvíc vznáší nad scénami z videopůjčovny. ()

Double Feature (2021) (S10)

Jestli může Double Feature fungovat mmj. jako dárek za vynechanou loňskou sezónu, to je samozřejmě otázka. První příběh Red Tide je docela slušná variace na klasickou situaci "rodina se stěhuje za novými zážitky do strašidelného domu, což má vliv na jejich vztahy i kariéru." A novinkovou příměsí v tomto případě je jakýsi derivát Nosferata. Známé tváře mají opět příležitost zahrát cosi nového. Horší je to s druhou polovinou série. Derivát Nosferata nemá přesvědčivé finále a druhý příběh Death Valley je extrémní divnost těžící z fenoménů 50. a 60. let, včetně Marilyn Monroe. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2018

Netflix ulovil Ryana Murphyho

Netflix ulovil Ryana Murphyho

16.02.2018

Jméno Ryan Murphy vám možná nic neříká, určitě ale znáte Plastickou chirurgii s. r. o., Glee, American Horror Story nebo American Crime Story. Ano, tyhle seriálové hity pochází z Murphyho hlavy. A… (viac)