Harrymu se nedaří držet Almu pod kontrolou. Doris je dohnána za své meze. (Disney+)

Martrix

Původně bych psal recenzi až na celou sérii, ale po této epizodě jsem tak zklamaný, že to musí ven.   Včera jsou dokoukal American Horror Story - Asylum (série) (2012), se kterou na mě tvůrci udělali opravdu dojem. Bylo to sice typicky americky zvrácené, plné násilí a temnoty, ale současně to bylo chytré, resp. promyšlené, jako třeba Penny Dreadfull. Bylo tedy logické, že se podívám na další AHS sérii. Jako většina darkromantiků i já mám rád upírskou tématiku, ale podle popisu jednotlivých řad na ni ještě řada nepřišla. Mrkl jsem na fotky čerstvě vypouštěné série a ejhle...zubaté potvory vypadající jako upíři. První dvě epizody fajn, pak to ale začalo drhnout, přestalo to dávat smysl a postavy se chovaly ...zvláštně. Vysvětlení oč v seriálu jde přišlo velmi brzy, takže to má být něco jako rodinné drama? I když jsou všichni vykresleni tak povrchně a vztahy jsou tak šablonovité? Tohle má být kritikami opěvovaný seriál? Tahle vyčpělá divnost, ve které si Ryan Murphy vyřizuje účty s Hollywoodem, ospravedlňuje a současně kritizuje tu typicky americkou touhu po úspěchu? Proč ne, ale není to ani trochu chytré a ve všech ohledech to zaostává za zmiňovanou druhou řadou. Spoiler: dva roky se po městě trhaně pohybuje skupina (i ve dne!) podivných existencí, které jsou podobně oblečené, i když nedává smysl proč a živí se vším živým, včetně lidí. Nikdo s tím nic nedělá. Odehrává se nespočet vražd, další sosáci a undersosáci přibývají a i kdyby se jen ti co uvidíme krmili jednou týdně, je to kolem 500 mrtvých za rok. Přesto se zatím nezkorumpovaná policejní šéfka zapřísahá, že je ve městě bezpečno. Když ji odkrouhnou...nic, ticho po pěšině, nikdo ji nehledá, autoři najednou policii neřeší. Konec spoileru.   Přestože se to tvářilo jako netradiční upírovka, po této epizodě to vypadá, že je to slátanina kterou sice dokoukám, ale nejspíš to bude horší a horší. ()

jirikzaboj

It’s not darkness. It’s a beautiful in light. Šílená epizoda plná šíleností, šílených postav a tragického osudu, který nemohl už déle na sebe čekat. Z Almy jde opravdu strach a všechna chvála mladé herečce, která ji tak perfektně ztvárňuje. Pokaždé, když řekne jen “Mommy”, jde z toho husina. Mickey a Karen jsou nejspíš couple této série. Původně působili pouze jako vedlejší postavy, ovšem tato epizoda jim dala hromadu prostoru a dokázali nám dát meaning toho, kým jsou a jak moc důležití jsou pro vyprávění. Doris se konečně vrací na scénu a Lily Rabe v jedné epizodě konečně dohnala zbytek castu, co se výkonu týče. Pro Harryho samotného jako hlavní postavu zde nezbylo tolik místa, ale Wittrock je skvělý už od pilota. Posun v příběhu je přirozený a přesto výrazně zrychlený. Zvraty tentokrat působí hodně klidně a je to tempem, které je opravdu rychlé. Možná nejlepší epizoda prozatím, která přinesla spoustu ponaučení, pravdy a hlavně emocionálního zážitku ve sletu některých událostí. Absolutně nejvíc musím vychválit Sarah Paulson, která si vzala nakonec všechnu pozornost zpět na sebe a závěrečná scéna je opravdu skvostná. Jsem zvědavý, jak dopadne konec první části série. ()

SilverC

Po kratšej flashbackovej 4. epizóde sme späť v celej svojej kráse. Aj keď sa vývoj deja dal predvídať už pár epizód dopredu. Stále sa tam stali zvraty ktoré ma vcelku prekvapili. K dokonalosti tejto série mi chýba už len back story Karen a Mickeyho, lebo tí si flashback epizódu zaslúžili omnoho viac ako Belle a Austin. Zakončenia sérií Murphymu a celému jeho tímu moc nešli tak hádam túto sériu nedomrví hlúpy koniec. A klobúk dole pred výkonom Lily Rabe a Sarah Paulson… vlastne všetci podávajú skvelé výkony ! Jednoznačne najepší diel série. ()

filmfanouch

Do konce 1. poloviny 10. série American Horror Story zbývá pouze jeden díl a tudíž se příběh nemůže držet kupředu. Semifinále příběhu Red Tide vše směřuje k velkému finále, vrcholí dějové archy několik postav, nadále se může pochlubit o solidní atmosféru, skvělé herecké výkony a prozatím potvrzuje, že nás snad skutečně čeká nejlepší série seriálu od Hotelu.   I přes to, že se dá vývoj příběhu tak trochu očekávat, nadále dokáže příběh Red Tide ohromovat a překvapovat. Lily Rabe v této epizodě dostala příležitost prokázat svůj neskutečný herecký talent. Macaulay Culkin a Sarah Paulson jsou v jednom zásadním momentu společně naprosto skvělí a jejich prozatím budovaný vztah se dočkává fungující dohry.   Zkušený matador seriálu John J. Gray za kamerou odvedl solidní práci a Gaslight skutečně funguje jako předehra před zásadním finále. Již teď je jasné, že se po vzoru klasického AHS nejde ke klasickému happy endu, vypadá to ovšem, že nás dost možná čeká jeden z nejtragičtějších konců v historii seriálu....... ()

Trevor

Škoda záveru na pláži vážne som dúfal v epický koniec v štýle Interview s upírom v ktorom by si Karen nabrúsila kosu tak ale vyzerá to nádajne aspon v tom ohľade že Doris nepovedala svoje posledné slovo a Alma s Uršulou nakoniec dostanú čo si zaslúžia. Aj keď AHS dokáže občas (ne) príjemne prekvapiť. Dokonalá depresívna atmosféra a vynikajúca Doris... ()

• Na konci epizody Karen (Sarah Paulson) vejde do moře, ale v následujícím střihu do něj teprve vchází. (Duoscop)
  • Když leží Doris (Lily Rabe) na začátku epizody v posteli, tak se jí mění v záběrech účes. (Duoscop)
  • Když je Doris (Lily Rabe) zavřená v koupelně, tak rozbije sklo na dveřích a v rámu zůstanou střepy. V některých záběrech ale střepy v rámu chybí. (Duoscop)