Into the Inferno

• Nemecko In den Tiefen des Infernos
Veľká Británia / Nemecko / Kanada, 2016, 104 min

Najnovší dokumentárny film uznávaného režiséra Wernera Herzoga zavedie divákov do rôznych kútov našej planéty, aby odkryl časť pravdy o našej minulosti a ukázal akú dôležitú úlohu vo formovaní prostredia zohrali a dodnes zohrávajú aktívne sopky. Spolu s vulkanológom z Cambridgeskej univerzity Cliveom Oppenheimerom nás režisér zoznámi s ostrovom Ambrym a silnou mystickou stránkou, ktorú sopka zohráva v životoch miestnych obyvateľov. Dostaneme sa i do nehostinnej Antarktídy, Indonézie posiatej činnými sopkami, do Etiópie, kde spoločne odkrývali pozostatky 100 000 rokov starej kostry pračloveka. Dozvieme sa viac o histórii sopečných erupcií na Islande a na konci sa divákovi naskytne i unikátny pohľad do Severnej Kórei, kde tunajšiemu režimu pomáha udržiavať všadeprítomnú propagandu jedna z najväčších nečinných sopiek súčasnosti. (Furmi)

mm13

Už netúžim nazrieť do lávového kráteru sopky. Tento dokument mi tento zážitok sprostredkoval v toľkej miere, že to môže prekonať fakt už len priama osobná skúsenosť... keby som ale po takej naďalej túžil, znamenalo by to, že som prd pochopil. Áno, najobyčajnejšia pokora je to, o čo tu kráča. A Herzog nemá v tom, čo robí - a v prístupe k témam, ktoré si vyberá - konkurenciu! (podobný pocit, okrem celej škály iných najsilnejších pocitov, som mal aj z jeho Jaskyne zabudnutých snov... a nakoniec vlastne aj z Grizzly Mana) ()

ledzepfan

Noo, zase docela síla.. Tentokrát je naprosto klíčové jak Werner dokázal několik různorodých lokalit v různých časových rovinách a s naprosto různými příběhy (a mythologiemi) okolo dramaturgicky stmelit v jeden konzistentní film s hlavou a patou. Sopky se svou aktivní i spící sílou budí respekt a hovoří samy za sebe, ale Herzogovy dokumenty jsou tak jedinečné a silné právě proto, že on umí pomoci mozaiky barvitých charakterů zobrazit to hemžení okolo nosného tématu. Tentokrát tu máme domorodce věřící v absurdní návrat amerického vojáka, stavitelé slepičího kostela, archeology mazlící se s kusy zkamenělých koster a severokorejské studenty zpívající sopce. Právě skrze tyhle potrhlé, zvláštní a vášnivé postavy se Werner dostává (zase a znovu) až na dřeň lidskosti.... Část o severní Korei je kapitola sama pro sebe. Werner ukazuje obrovský respekt a jeho výpověď, jakkoliv je kritická, netrpí povýšeností, senzacechtivostí a prvoplánovým odsuzováním (což je neduh drtivé většiny té hrstky dokumentů které se SK zabývají).......... Osobně bych uvítal více atmosférických sekvencí kdy kamera "jen" sleduje energii sopek za doprovodu sugestivní hudby. Možná proto mě "Encounters at the End of the World" nebo "Cave of Forgotten Dreams" strhly o kousek více, a jen proto abych je vyzdvihnul nepřilepím zde i tu pátou rudou (i když by si ji tenhle film asi zasloužil). ()

honajz2

Popravdě moc netuším, jak to ohodnotit. Mám z toho totiž rozporuplné pocity. Na jednu stranu mi ten dokument přišel celkově zbytečně utahaný a místy i nudný, ale zase na tu druhou stranu se tu pár zajímavých scén nejde a některé ty záběry jsou hodně zajímavé. Návštěva Etipoie, KLDR a teoreticky i toho ostrova, kde domorodci uctívají nějakého amerického vojáka jako Boha (což mě ale btw docela pobavilo :D) jsou v tom dokumentu vlastně zbytečně a od stěžejního tématu hodně odbočují, jenže právě tyhle části mě asi zaujaly nejvíc. Ale tak u KLDR se není čemu divit, tam se normální smrtelník (naštěstí, asi) nikdy bez problémů nedostane. Částečně mě to zaujalo, ale nakonec se asi spíš přikloním k silným třem, protože Herzog má dost lepších dokumentů a tenhle nahodile skáče od tématu k tématu a nepůsobí moc celistvě ani tak. Lepší 3* ()

anais

Pomalý, vtahující, vystavený na volných asociacích. Werner Herzog nedává žádný klíč k fenoménu sopek. Sám tak nějak fascinovaně přelétá mezi tématy rozkročenými mezi kulturně-politickým dopadem vulkánů na různých místech planety, a hypnotizujícími pohledy do vřící lávy. Není to klasicky vystavený film, ale klade na diváka i určité (těžko definovatelné) nároky. Důkazem toho je pasáž s výstředním vědcem hledajícím kosti našich předků v súdánské poušti. Na první pohled jen poťouchlá epizoda však ilustruje naši malost vůči titánským silám přírody ovlivňujícím náš svět, a naši nikdy nekončící snahu poskládat si z nahodile rozházených střípků alespoň nějakou představu o našem světě. A takový je i Herzogův dokument. ()

Hamaradža

Zbierka veľmi zaujímavých momentov a poznatkov z Herzogových výprav z rozličných končín sveta, pozliepaná chabou dramaturgickou kostričkou, aneb "Dám to do dokumentu lebo je to zaujímavé, hoci sa to takmer nijak netýka ústrednej témy." Aj ja chcem chodiť na výlety okolo sveta za cudzie peniaze pod záštitou akože natáčania dokumentu! ()