Bratia Lumièrovci

(festivalový názov)
  • Česko Bratři Lumiérové (viac)

Filmoví historici Thierry Frémaux a Bertrand Tavernier vybrali a zoradili 108 krátkych snímok, ktoré vytvorili pred viac ako 120 rokmi bratia Louis a Auguste Lumièrovci, vynálezcovia kinematografie. Ich filmíky (každý v dĺžke 50 sekúnd), precízne zreštaurované na digitálne premietanie, sú mimoriadne cenným svedectvom o kultúrnom a technologickom rozvoji na prelome 19. a 20. storočia. Lumièrovci nás prenášajú do obdobia, v ktorom prvé kinematografy ani nechyrovali o počítačovej grafike alebo špeciálnych efektoch. Dnešný divák napriek tomu môže zažiť rovnaký úžas ako zachytení alebo prizerajúci sa svedkovia dávnych čias. (Film Europe)

Matty

Dokonalé naplnění jednoduchého konceptu: 108 (nikoliv 114) restaurovaných lumiérovských filmů v původním formátu od „klasiky“ po kuriozity, které na YouTube budete hledat marně, rozdělených do 11 tematických bloků (např. počátky, lidé při práci, děti, komedie). Každý z nich vidíme od začátku do konce a s doprovodem Frémauxova komentáře. Vtipně a poučeně vypráví o historii jednotlivých snímků i kinematografu jako takového, pokud je to relevantní, upřesňuje, koho a co přesně vidíme, analyzuje kompozice (oblíbené dělení obrazu do několika plánů), „herectví“ (přehrávající chlapík se plácá do kolen, aby nám došlo, že daný výjev má být legrační), načasování akce (vše se muselo odehrát během cca 50 vteřin) nebo způsob jejího inscenování do hloubky (využívání diagonálních linií, pohyb v pozadí), upozorňuje na detaily, kterých by si divák jinak nemusel všimnout a které jsou někdy poměrně zásadní, jindy slouží hlavně k pobavení (tady pochoduje 5 tisíc vojáků, tři z nich nemají knír, tenhle, tenhle a tenhle; v pravém dolním rohu vidíme lahev koňaku, takže jde zjevně o francouzskou snídani). Na konci budete mít solidní přehled o tom, co Lumiérové (a jejich kameramani vysílání do světa) točili a uvědomíte si, že třeba přemýšlením, kam nejlépe umístit kameru, strávili podstatně víc času, než naznačuje zdánlivá primitivnost oněch filmů. Pro cinefily film z kategorie „viděl jsem a můžu zemřít“, pro studenty filmu užitečná učební pomůcka, pro všechny ostatní hodina a půl filmečků, které jsou tak krátké, že nikdy nezačnou nudit. 90% ()

FrankSusta

''...géniové!...''''...kameraman dokazuje svoji znalost...''''...dokonalá kompozice připomínající...''''...obsahuje diagonálu, která vyplňuje celý záběr...''''...*ňáký francouzský slovo pro dokonalost*...'' je to ok, většinu z jejich filmů by měl znát každý filmový nadšenec, co tam dělal Scorsese (i když mám určitou teorii), v podstatě věci jsem za to rád. Jen ten francouzský komentář nemusel být, kvůli titulkům odbíhají oči od těch záběrů, co by měl každý znát. ()

Malarkey

Musíte se naladit na tu vlnu té doby, kdy tehdejší lidstvo pohyblivé obrázky nezažilo, a nechat se tím očarovat. Hezký výběr mini filmů bratrů Lumiérových, kteří tenkrát na konci století přišli s geniálním přístrojem, co dnes baví masy po celém světě. K tomu skvělý a věcný komentář plný zajímavostí. Pro člověka, který film miluje, balzám na duši. ()

Trevor

Vynikajúca sonda do začiatkov kinematografie ktorá veľmi trpezlivému užívateľovi ponúkne možnosť ohodnotiť množstvo filmov na tunajšej databáze. Napriek tomu sa nikomu nikdy nepodarí ohodnotiť všetky, pretože v archíve bratov ich bolo 1422 a nie všetky sa podarilo obnoviť. V tomto dokumente s príjemným hlasom rozprávača sa objaví mnoho takých, ktoré na čsfd nie sú ( nechystám sa ich pridať) ale pravdepodobne by si tu zaslúžili byť. Spomeniem za nich prvý zábery z futbalového zápasu, prvý zaznamenaný záber letu v balóne a záber na námorníkov veslujúcich na krížniku Poťemkin. Tento dokument tak trochu zmení obraz na počiatky kinematografie asi každému fanúšikovi filmu a predstavuje veľkú výzvu pre najväčšieho filmového fanúšika pod Tatrami, pretože sa musí opäť posnažiť aby ma v počte hodnotení predbehol. A netreba zabúdať že v tesnom závese máme ďalšieho fanúšika. ()

lamps

Je úžasné, že se povedlo celý dokument koncipovat tak, aby kromě cinefilů zaujal stejnou měrou i úplně všedního diváka. Okey, všichni do jednoho určitě ve 108 statických záběrech zalíbení nenajdou, ale přesto smekám před Frémauxem, který si dal tu práci a vdechl těm úplně nejklasičtějším dílům kinematografie takhle nový dobrodružný nádech a pocit radosti z objevování prvních krůčků dnes nejvlivnějšího globálního média. A potitulková sekvence je lepší než všechny od Marvelu. :D ()

• Tvůrce střihového dokumentu Thierry Frémaux není povoláním filmový režisér, ale filmový historik. V době uvedení filmu pracoval jako ředitel Lumièrova institutu v Lyonu a jako generální ředitel Filmového festivalu v Cannes. (Volpe)
  • 108 krátkých snímků z přelomu 19. a 20. století na konci doplňuje remake vůbec prvního filmu bratří Lumièrů z roku 1895 nazvaného Dělníci odcházející z Lumièrovy továrny. Remake vznikl 120 let po originálu na stejném místě v Lyonu a režíroval jej Martin Scorsese, který si v něm zároveň i zahrál. (Kivis)